Болонья-2023: підсумки для України
60-й Болонський дитячий книжковий ярмарок відзначився особливою увагою до України.
Цього року український стенд під гаслом «Мамо, я бачу війну» на цьому важливому для видавців ярмарку став можливий завдяки спільним зусиллям Українського інституту книги, Болонського ярмарку дитячої книги, Посольства України в Італії, Генерального консульства України в Мілані та благодійного проєкту «Мамо, я бачу війну».
Упродовж чотирьох днів відбулось кілька подій, присвячених українській дитячій книзі та ілюстрації: виставка української дитячої ілюстрації Illustrated Ukraine (організатори – Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» та клуб ілюстраторів «Pictoric»), презентація проєкту «Tales of Ukraine» (організатор – Федерація європейських видавців), панельна дискусія «Українська ілюстрація. Досвід війни» (організатор – «Книжковий Арсенал») та конференція «Дитячі книги з України. Робота під час повномасштабного вторгнення росії на територію України» (організатор – Український інститут книги).
У конференції про українську дитячу книжку під час війни взяла участь Таня Стус, промоутерка дитячого читання, письменниця, психологиня, керівниця лабораторії дитячого читання НЦ «Мала академія наук України» та головна редакторка видавництва «Мала академія».
Як змінилося поле дитячої літератури у країні, де йде війна? «Писати стало дуже складно, у дитячі книжки увійшли теми, які б ніколи не хотілося там бачити, – зазначила Таня Стус. – Відповідальність перед читачем дуже зросла й ми, автори, не маємо права поглиблювати біль і травми дітей і дорослих, але мусимо збиратися з силами й писати про війну, щоб чутливо пояснити дітям, що відбувається, чому і як із цим жити далі…».
«Видавництво Старого Лева» отримало перемогу в премії Найкращі дитячі видавництва 2023 року в Болоньї, Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the Year (BOP), у категорії «Європа».
Книжка Олександра Михеда та Жені Полосіної «Котик, півник і шафка» (художнє оформлення студії «Сері/граф») здобула відзнаку за найкращий дебют – OPERA PRIMA PRIZE.
Серед сотні найкращих дитячих книжок світу є три українські книжки:
«Незалежні». Ірина Тараненко, Єлизавета Нєвєжина, Марта Лешак, Green Penguin Creative Agency (видавництво «Книголав»);
Григорій Сковорода, Анна Сезон. «Григорій Сковорода – дітям» (видавництво «Час майстрів»);
Олександр Шатохін. «Жовтий метелик» («Видавництво Старого Лева»).