Борітеся – поборете: Шевченко очима читачів БараБуки

Автор: БараБука


До дня народження Тараса Шевченка БараБука підготувала веселий питальник на тему життя і творчості Кобзаря і на сприйняття його доробку. Відповідей було чимало, і от нарешті ми все проаналізували і готові поділитися своїми висновками. Отже – чи є актуальним у ХХІ столітті Тарас Григорович зі століття ХІХ? Чи читають його твори поза межами шкільної програми? Які цитати Кобзаря зринають у пам’яті наших сучасників? Все це і навіть більше – у підсумковому матеріалі від БараБуки.

Читайте також: Кобзар, кобзарик, кобзарище

Для початку трохи статистики. На запитання тесту відповіли 84 особи, з яких одна шкільного віку, всі інші – від 18 до 64 років. Тобто весь подальший матеріал базується на відповідях людей, які закінчили навчання у школі та в принципі вже не зобов’язані звертатися до програмної класики (за винятком студентів-гуманітаріїв та вчителів).

селфі-тгш00

У тест було закладено кілька фактичних запитань. Питання щодо хронології появи автопортретів Кобзаря виявило, що люди відповідали чесно і не підглядали в додаткові джерела (наприклад, у статтю «Автопортрети Тараса Шевченка» у Вікіпедії). Анкетовані особи інтуїтивно розставляли зображення згідно з видимим «дорослішанням» художника. Однак хитрі барабуки заховали в завданні маленьку підступність: «селфі» зі свічкою Шевченко виконав аж у 1860 році за одним із давніх ескізів, таким чином воно стало одним із останніх автопортретів Кобзаря. Тож правильну відповідь – 1, 3, 2, 4 – дали лише четверо опитаних.

цитата-шева1

Ще одне запитання лише вкотре підтвердило щирість опитуваних: далеко не всі скористалися можливістю нагуглити правильні відповіді. Ми дали шість цитат із творів класиків, що їх проходять у межах шкільної програми (дві з Шевченка, по одній – із Лесі Українки, Івана Франка, Миколи Хвильового й Павла Тичини). Не дивно, що фразу «Борітеся – поборете» розгадали всі опитані. Однак другу («Для чого я на світ родився, свою Україну любив?») вказали 45% опитаних. Ще восьмеро людей приписали Тарасові Григоровичу слова Тичини, Франка і Хвильового. Цитата Лесі Українки виявилася надто очевидною для наших ерудованих читачів 🙂 Так само заввиграшки впоралися читачі БараБуки із завданням вгадати цитату за її переказом: усі правильно відповіли на цей блок запитань.

Читайте також: Ненудний Шевченко

інфографіка-шева1

У першу п’ятірку найулюбленіших творів Шевченка наші читачі зарахували відомі всім тексти зі шкільної програми: «Катерина» (12 опитаних), «Наймичка» (7), «Сон» (7), «І мертвим, і живим…» (7), «Садок вишневий коло хати» (6). Жодна людина не написала, що в доробку Шевченка немає твору, який би їй подобався. Усього респонденти назвали 39 текстів, тобто до уподобань анкетованих потрапив доволі широкий обсяг творів, і багато з них – позакласне читання.

асоціації-шева-1

Також ми випитували, з якими словами Шевченко асоціюється в сучасників. Найпопулярніші відповіді досить точно описують класичний, усталений образ ТГШ: Кобзар (19), художник (18), Заповіт (15), поет/письменник (14), Україна (11). Коли ж розподілити асоціації за смисловими групами, виходить, що Шевченка асоціюють з:

– індивідуальними характеристиками (пророк, геній, бунтар, титан, франт, молодий, хитрий, світлий, закоханий, улюбленець жінок тощо);
– географічним та етнографічним маркуванням (Україна, село, хата, Дніпро, Канів та ін.);
– творчим доробком (Катерина, думи, Сон, Лілея, фарби, малюнок, офорт, Розрита могила тощо);
– професійною реалізацією (художник, поет, митець, вчитель);
– домінантною емоцією (воля/свобода, самотність, туга, сум, плач, патріотизм, незламність, любов, віра та ін.);
– зовнішністю (шапка, вуса).

Крім того, є ще блок персональних та сучасних асоціацій (червоний корпус, мурал, пам’ятник та ін.).

цитата-шева2
Ніщо так добре не покаже рівень актуальності Шевченка, як пригадування його слів у щоденних ситуаціях. Із 84 опитаних лише одна особа сказала, що не пригадує принагідно цитат із творів ТГШ. Усього наші респонденти 125 разів зацитували Кобзаря – погодьтеся, непоганий показник! Найбільше цитують не «Катерину», яка вирвалася в лідери за «улюбленістю». І не «Кавказ», хоча «Борітеся – поборете!» стоїть на першій сходинці разом зі ще двома цитатами. Лідером нашого цитатного опитування є – увага! – поема «І мертвим, і живим, і ненарожденним землякам моїм в Украйні і не в Украйні моє дружнєє посланіє», десяток цитат із якої були згадані в сумі 35 разів.

Читайте також: Світлий бік життя Шевченка

Ось цитати, які найчастіше згадують у різноманітних життєвих ситуаціях наші читачі:

 • «Борітеся – поборете!» (11 голосів)
 • «Якби ви вчились так, як треба, то й мудрість була би своя» (11)
 • «Учитеся, брати мої, думайте, читайте. І чужому навчайтеся, і свого не цурайтеся» (11)
 • «Кохайтеся, чорнобриві, та не з москалями» (6)
 • «Думи мої, думи мої, лихо мені з вами…» (5)
 • «Реве та стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива» (5)
 • «Нема на світі України, немає другого Дніпра, а ви претеся на чужину шукати доброго добра» (4)

З цим самим запитанням БараБука звернулася до кількох сучасних українських дитячих письменників, і ось що вони нам розповіли:

ворониналеся

Леся Воронина, письменниця:

Коли захоплювалася в юності буддизмом, дозволяла собі цитувати Кобзаря так: «У кожного своя карма і свій шлях широкий». У різних ситуаціях, особливо, коли хтось сильно давить на жалість: «“А я в попа обідала”, – сирітка сказала». І вже зовсім серйозно останнім часом згадую: «Та добре вигострить сокиру – та заходиться вже будить!!!» Хоча й тут не втрималася – нещодавно, втішаючи улюблену подругу-письменницю, яка нарікала на творчий ступор, порадила їй: «Та добре вигострить пір’їну – та й заходиться вже писать!».

ушкалов011

Леонід Ушкалов, літературознавець, шевченкознавець:

Згадую. Наприклад, ось оцю мініатюру, написану Шевченком 5 листопада 1860 року (пам’ятаю день, бо це мій день народження):

І день іде, і ніч іде.

І голову схопивши в руки,

Дивуєшся, чому не йде

Апостол правди і науки!

А ще я люблю життєве кредо Шевченка: «Що буде, то те й буде, а буде те, що Бог нам дасть». Це слова Хмельницького, які любив повторювати Поет. Для мене вони одначають одне: роби, що маєш робити, безвідносно до «різних життєвих ситуацій».

олущевська

Оксана Лущевська, письменниця:

При різних нагодах, справді. Ось останнім часом при хорошій весняній погоді в розмові вживала «Любо, любо стало…» із «Зацвіла в долині червона калина» і «Встала весна, чорну землю сонну розбудила…» з поеми «Гайдамаки». Дуже люблю вірш «Тече вода з-під явора». Мій дідусь грав на скрипці мелодію до пісні за цими словами. Для мене цей вірш – найособистіший.

чернишенко

Володимир Чернишенко, перекладач:

«Немає де прихилитись, хоч з гори та в воду» регулярно згадую.

кокотюха

Андрій Кокотюха, письменник:

«Неначе люди подуріли» – улюблена фраза на всі життя. Ну і наш улюблений мем «незлим тихим».

77-шева1
Також БараБука хотіла дізнатися, чи є творчість Шевченка цікавою людям після завершення обов’язкового шкільного її вивчення. Результати: шестеро опитаних після школи не розгортають томики Шевченка, ще 14 роблять це зрідка, а решта (64 особи, або ж 77% респондентів) упевнено відповіли «Так!».

За яких умов дорослі люди звертаються до Кобзаря?

 • Готуючись до лекцій
 • Допомагаючи дитині з уроками
 • З нагоди річниці Шевченка
 • Під настрій/для душі
 • Читають переклади, порівнюючи їх з оригіналом
 • Для самоосвіти
 • Коли є над чим поміркувати
 • У транспорті
 • В чергах і залах очікування.

Останнім запитанням від БараБуки була пропозиція поміркувати на тему осучаснення образу ТГШ. Кілька опитаних із різних причин вважає, що цього робити не варто:

– тому, що його дух і так неймовірно сильний;
– бо це самобутня людина своєї епохи;
– не потрібно його возвеличувати більше за інших українських письменників.

малювці1

Ілюстрації 6-річних вихованців творчої студії “Малювці”

Але здебільшого респонденти погодилися, що варто шукати нових підходів до цієї особистості. Основні поради виглядають таким чином:

1) Змістити наголоси: менше кріпака, діда з вусами, більше художника, франта, показувати Шевченка молодим і стильним;
2) Запропонувати нові шляхи популяризації: рок-фестивалі, інсценізації, аудіокнижки, комікси, покласти тексти на музику, знімати фільми/мультфільми за текстами та фактами біографії, створити соціальні ролики, мурали, розробити промопродукцію з актуальними фразами;
3) Використати можливості сучасних пристроїв: зробити мобільний додаток з цитатами, тестами та іграми; ввести персонажів чи сюжетні лінії з Шевченка в комп’ютерні ігри.

Але найчастіше звучала одна й та сама фраза: не ідеалізувати Шевченка, показувати його живою людиною, не приховувати його помилок чи кумедних історій.

БараБука вдячна всім, хто долучився до нашого дослідження!

В оформленні статті використано роботи українських художників: Юрія Журавля (чільне зображення), Михайла ПристашаАндрія ЄрмоленкаМарисі Рудської, а також вихованців творчої студії «Малювці».
Print Form
Подiлитись:

Додати коментар