11+

Через мрії до зірок

Юлія Підмогильна

Анастасія ЛАВРЕНІШИНА. Віктор_Робот. Щоденник збирача планет. – Харків: Ранок, 2021. – 136 с.
Уподобань: 7

Коли ввечері я вдивляюся в зоряне небо, то думаю про мрії. Там, у космічному просторі літають супутники, намотує оберти навколо Землі Міжнародна космічна станція, виходять у відкритий космос астронавти… І я розумію, що без мрій цього всього не було б.

Дедал мріяв літати, як птах, зробив собі крила й наблизився до сонця. Люди мріяли потрапити на Місяць, хотіли опинитися в космосі, прагнули до зірок та інших планет, і сьогодні ми освоюємо космічний простір. Просто зараз на наших очах людство робить кроки в напрямку міжпланетних польотів – ми спостерігаємо, як компанія Ілона Маска тестує Starship.

Книжка Анастасії Лавренішиної «Віктор_Робот. Щоденник збирача планет» також почалася з мрії. Дитячі письменники і письменниці (та й не тільки дитячі) – мрійники. Вони придумують нові світи, спільноти, поміщають своїх героїв у нові життєві обставини і спостерігають, куди ж заведе їх сюжет. Але ця книжка певною мірою унікальна, адже є приквелом до мультфільму «Віктор_Робот», що вийде на екрани українських кінотеатрів улітку цього року.

Ілюстрації: Toll de Lavr

Сценаристка Анастасія Лавренішина разом із режисером Анатолієм Лавренішимним вирішили зробити мультфільм про пригоди Віктора – робота-механіка зі штучної зорі Зоряни. Поки вони придумували та знімали фільм, у них з’явилася купа ідей, якою б могла бути штучна планетна система, як би вона функціонувала, яким чином її можна було б доставити на орбіту та убезпечити від поломок і пошкоджень. Але весь цей космос ідей не вкладався в мультфільм. А от книжка –найкращий інструмент, щоб розповісти, як створювалась Зоряна, хто її придумав і для кого вона призначена.

«Віктор_Робот. Щоденник збирача планет» – це книжка в книжці. Головна героїня мультфільму дівчинка Віка та робот Віктор гортають щоденник Маркіяна Гута – винахідника Зоряни. І разом із ними читачі занурюються у світ науки, новітніх технологій і, звичайно, фантазії, яка, я впевнена, з часом перестане бути фантазією. Адже відомо, що багато сучасних винаходів придумали письменники. Робот, танк, радар, біонічні протези, телебачення й радіо, бездротові навушники… Усе це та багато інших речей уперше з’явилися на сторінках книжок.

Авторка «Віктора_Робота» також придумала кілька цікавих слів. Наприклад, у майбутньому люди з місця на місце переїжджатимуть на летівках і летобусах (як ви розумієте, це літаючі автівки й автобуси), між планетами пересуватимуться на магнітостатах (космічному транспорті, який рухається по магнітних полях), а щоб добратися кудись недалеко, їм потрібен буде левітатор – мобільний повітряний пристрій для переміщення одного пасажира в положенні стоячи.

Читаючи «Віктора_Робота», немов занурюєшся в майбутнє. І часто можеш чітко його уявити. Цьому допомагають детальні малюнки Анатолія Лавренішина (так-так, режисера мультфільму. Це він ховається під псевдонімом Toll de Lavr). На сторінках книжки ми знайомимося з принципом роботи та схемою механіків, які обслуговують зорю Зоряну, розглядаємо план міжпланетного космодрому та штучної планетної системи. А ще нам показують капсули, що перевозять людей між планетами, та розповідають про роботу генераторів і трансформаторів, завдяки яким існує Зоряна. І все це детально промальовано, підписано та пояснено.

Що цікаво: світ майбутнього в книжці Анастасії не такий уже й фантастичний. Консультанткою «Віктора_Робота» була справжня науковиця – фізик космосу Тетяна Скороход. Тому вигадані авторкою пристрої, а також способи й принципи роботи різноманітних винаходів мають наукове підґрунтя.

Попри те, що в книжці багато науки, є там і перша закоханість, і розмови та роздуми про добро і зло, є інтриги та суперництво… А ще там є музика – та, яку читач зможе почути, коли перегляне в кінотеатрі однойменний мультфільм. Бо в даному випадку анімаційний фільм та книжка – це складові одного всесвіту, вимріяного Анастасією Лавренішиною.

Дуже хочеться, щоб таких книжок і мультфільмів було більше. Адже після них маленькі читачі/глядачі часто зацікавлюються наукою, стають у майбутньому дослідниками та вченими, щоб потім, як казав герой книжки Марко Гут, «зробити цей непоганий світ ще більш непоганим».

Купити книжку можна тут.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар