«Читальня» – затишний книжковий будинок для читачів-початківців
Автор: БараБука
Серед найважливіших новинок дитячої літератури, які готуються на цьогорічний «Форум видавців» – дбайлива «Читальня». Унікальна, методично обґрунтована серія книжок для першого самостійного читання.
Шість книжок серії, які з’являться на форумному стенді видавництва «Ранок» – це лише перші ластівки великого різноманіття видань, автори яких – відомі українські письменники. До речі, імена більшості з них увійшли до оновленої шкільної програми з літературного читання.
У перших книжках для самостійного читання ілюстрації мають величезне значення. Тож до створення «Читальні» долучилася ціла команда зіркових українських ілюстраторів.
Для зручності орієнтування у книжках, які пропонує серія, вони поділені на три рівні-поверхи. Кожен наступний поверх запрошує усе вище «піднятися» в читацькому мистецтві.
Перший поверх пропонує книжки для тих, хто щойно навчився читати самостійно.
Другий поверх – це книжки більші за обсягом, складніші стилістично та синтаксично. Вони пасуватимуть для читачів, які уже зробили перший крок і тепер набирають читацький досвід у різних літературних жанрах, формах та стилях.
А на третьому поверсі «Читальні» живуть книжки, які пасуватимуть дітям, котрі вже стали або готуються стати читачами невеликих дитячих повістей.
Оскільки серію спроектовано з розумінням того, що книжка має бути натхненням на обговорення, власну творчість і якісне дозвілля, а також оскільки книжки серії пропонуються до використання на уроках у початковій школі, то наприкінці кожної книжки є унікальне творче завдання.
Більше про особливості серії розповідають із перших вуст люди, які будують цей книжковий будинок.
Оксана ЛУЩЕВСЬКА, письменниця та дослідниця дитячої літератури, авторка книжки «Велет нам програє!»:
Надзвичайно важливо, що сучасна дитяча література входить у шкільні програми. Перший вагомий крок було зроблено групою ентузіастів, завдяки яким з’явилася «Хрестоматія сучасної української дитячої літератури» для початкових класів. А ось серія «Читальня», у якій є і моя книжка «Велет нам програє!», додає ще одну щаблинку: у книжках є завдання, розроблені на допомогу вчителям. Адже сучасний підхід у читанні книжок із дітьми у школі потребує вагомих і нагальних переосмислених дій. У книжках цієї серії є додатковий матеріал, який допоможе вчителям звернути увагу не лише не прочитання тексту, але й на деякі його функції, які розвивають критичне мислення та креативний підхід. Також цей матеріал допоможе звернути увагу й на синтаксичні, лексичні чи візуальний складові книжки.
У США, де я проживаю, ще до видання книжки з нею починають працювати експерти (literacy specialists), які розробляють до книжки цілий ряд різноманітних навчальних і творчих завдань. Такі посібники роздаються вчителям у школи. Також учителі, які готуються викладати літературу, беруть спеціальні класи з дитліту, де навчаються розробляти різноманітні вправи до будь-якої книжки. Гадаю, що серія «Читальня» стане прикладом розроблення, розвитку та введення подібних практик. Дуже хочеться, щоб у нас із книжками надалі працювали експерти, які знають і вміють розробляти вправи для розвитку грамотності.
Христина ЛУКАЩУК, художниця та письменниця, ілюстраторка книжки Лариси Денисенко «Лісовеня Сова»:
Ця серія для мене передусім є чесною. Без зайвих загравань із боку авторів із маленьким читачем, із його батьками, з потенційним покупцем. Іноді ми забуваємо, що маленький читач значно уважніший, значно глибший і різносторонніший, аніж ми собі уявляємо. І власне в «Читальні» є місце для елементарної поваги до кінцевого споживача – Маленької Людини, до його багатезного внутрішнього світу, до його особливого світогляду, до його власної думки, емоції зрештою. А ще мені дуже подобається, що ілюстрації чорно-білі, бо власне таке графічне рішення дає простір для польоту фантазії, для уяви, а вона в діток ой яка багата.
Анна ХРОМОВА, письменниця та перекладачка, авторка книжки «Драконе, киш!»:
Книжки для першого самостійного читання – це особливий жанр. Бо, з одного боку, текст має бути небагатослівним і простим, щоб не відлякати, а з іншого – цікавим для дитини відповідного віку. Неабияку роль тут відіграє оформлення. Добре, коли воно чіпляє увагу, зацікавлює і повідомляє дитині: «Ця книжечка, хоч і маленька, вона для таких великих дітей, як ти». І дуже важливо, щоб такі книжки були, бо оце відчуття перемоги, радості від перших самостійно, без допомоги дорослих, прочитаних книжок дає потужний, сильний імпульс, який цілком може спиричинитися до народження самостійного ненаситного, ласого до книжок читача.
«Драконе, киш!» – це історія про вередування й перемогу над ним. Сподіваюся, що смішна. Цю її якість прекрасно передають милі й веселі ілюстрації чудової Вероніки Котик. Але тема насправді доволі серйозна. Діти, особливо першокласники, на яких раптом звалюється доросле життя, часто втілюють своє напруження у безпричинні суперечки й сварки з домашніми. Вони стільки зусиль докладають, аби у школі відповідати всім вимогам, що, прийшовши додому і розслабившись, раптом забувають про давно, здавалося б, вивчені уроки взаємоповаги й співжиття в домі. Перетворюються на лютих дракончиків.
Я трошки заздрю батькам із книжки: їм спала на думку чудова, проста ідея, як підштовхнути дитину до розуміння, що людям – людське, а драконам – драконське. Таке читання може стати передмовою до розмови з дитиною про те, а як же люди позбавляються свого напруження, про способи, прийняті і прийнятні в конкретній родині.
Після тексту є кілька завдань, за допомогою яких дитина може отримати зайве підтвердження, що таки прочитала книжку сама, усе зрозуміла і тепер може виконати завдання. Хочеться вірити, це посилить радість читак і підштовхне їх до нових досягнень.
Галина ТКАЧУК, головна редакторка «Читальні»:
Одна із найважливіших ідей, які лежать у серці «Читальні», – це різноманіття і можливість вибору. Читацький шлях кожної людини унікальний. Смаки та зацікавлення різні у всіх, і це чудово. Тому ми намагаємося зробити так, щоб на кожному поверсі Читальні юних читачів та читачок зустрічали різні герої, різні типи історій, різні творчі завдання. Навіть у межах одного поверху є книжки із трошки складнішими і трошки легшими текстами. Оскільки я сама регулярно спілкуюся з гуртом молодших школярів, то дуже добре розумію вчительську потребу мати під рукою різні книжки, аби вчасно запропонувати кожній дитині саме ту книжку, яка саме зараз пасуватиме їй для приємного читання.
Наталія КОВАЛЬ, редакторка видавництва «Ранок», ідейна натхненниця «Читальні»:
Серія «Читальня» – це прекрасна можливість започаткувати читальну традицію в родині, якщо раптом ще така не склалася. Бо ж творці серії умудрилися не тільки підібрати цікавезні тексти, подбати про їх фантазійне й емоційне оформлення, а й показати через них дитячий світ. А він же такий різнобарвний, таємничий, надихаючий. Я дуже вдячна керівниці проекту Тетяні Стус за здійснення мрії. Мій Богданко почне самостійне читання з сучасної української дитячої книги! Я давно думала про таку серію, але не знаходилося тих, хто міг би нею заохотитися. І коли давня мрія нарешті народжується – це завжди для мене радісно. Я ж у минулому (тепер уже далекому) вчитель. Може, ще й тому мені ця серія така особливо близька.
Віктор КРУГЛОВ, директор видавництва «Ранок»:
В Україні дуже багато книжок видається для малечі. Великий вибір книжок для 3-4-річних «слухачів». Є й для старших. А от ніша власне для початківців, для тих, хто тільки вчиться читати самостійно, чомусь не заповнена. Може тому, що видавництвам невигідно?
Сьогодні дуже важливо, аби дитина навчалася читанню з задоволенням, без примусу, з позитивними емоціями. Для нас це місія. Ми мріємо, щоб діти полюбили читання. Є такий відомий вислів: «Люди, які читають книжки, керують тими, хто дивиться телебачення». Цим усе сказано! Читання розвиває критичне мислення, фантазію, уяву. Саме ці люди потрібні сучасному світу.
У Китаї здійснили спеціальне дослідження в намаганні з’ясувати, чому їхні працівники можуть гарно складати механізми, але не можуть придумувати. Бо в них не популярна фантастика! Китайські діти мало читають художньої літератури. І тепер китайський уряд на державному рівні займається промоцією читання. Бо потрібні креативні працівники.
У серії ми планували дотриматися кількох принципів. Насамперед це мають бути цікаві тексти, що стимулюють фантазію та уяву. Їх мають писати сучасні українські автори та ілюструвати сучасні українські художники. Це має бути обсяг, який для даного віку (6-9 років) формує усвідомлене читання.
Ще нам дуже важливо, аби ці книжки були в бібліотеках – шкільних і муніципальних. Не тільки в домашіх. Щоб дитина хотіла читати, потрібні вдалі перші книжки!
Тетяна СТУС, керівниця проекту «Читальня»:
Коли видавництво «Ранок», яке є лідером у виданні літератури для школярів, запропонувало взяти участь у започаткуванні цієї серії, я майже не вагалася. Досвід укладання «Хрестоматії сучасної дитячої літератури» на замовлення МОН та відгуки батьків, учителів та юних читак засвідчили, що напрям «лобіювання» творчості українських авторів, «живих письменників», яким я займаюся ще з часу створення «БараБуки», – дуже затребуваний. Захоплююся кожним автором та художником цієї добірки і за творчість, і, що сьогодні дуже важливо, – за відкритість у роботі, готовність удосконалюватися й працювати в команді. У «Хрестоматії» був «диктат» типу видання – треба було працювати із уже готовим українським «зрізом» дитліт. Тут же команда могла працювати у творчій динаміці, методичні правила якої задала профі в читячому читанні вчителька, письменниця Галя Ткачук – головна редакторка серії. За цю «творчу динаміку» безмежно вдячна «Ранку», зокрема нашій кураторці Наталі Коваль та директорові корпорації Віктору Круглову.