Де б це погуляти?
Ви читаєте своїм малятам перед сном? Цей час – коли дитина вже лежить у ліжечку і знає, що ігри скінчилися, але при цьому страше-е-енно не хоче спати і ладна робити будь-що, аби відтягнути мить вимкнення світла – є чи не найкращою порою для читання. Саме тоді увага концентрується на взаємодії з дорослим і тією книжкою, яка є сьогодні на порядку денному.
Особисто ми з 4-річною Євою надаємо перевагу коротким книжкам. Єва – тому що їх можна набрати штуки чотири-п’ять, і хай мама читає. Я – тому що, на відміну від великих форматів, цей вид літератури можна подолати за один вечір, і процес вкладання не розтягнеться на години. А ще ми любимо книжки, після яких є про що поговорити, обійнявшись у темряві. Нещодавно до нашого читацького обігу ввійшли дві книжки про песика Тобі, які задовольнили наші такі різні потреби, і кілька днів я по два-три кола читала лише їх.
«Тобі – відмінний плавець. Щойно вода в морі стає теплою, Тобі вирушає на пляж. Він навчив усіх своїх друзів плавати. І тепер вони плавають по-собачому»
Прогулянки Тобі – це книжки-картонки про розваги малого песика у приморському місті. «Літні прогулянки Тобі» розповідають про різноманітні заняття, які тішать песиків і дітлахів у теплу пору року. Приємно, що перелічена у книжці діяльність цілком доступна будь-якій дитині (хіба що деяким треба море замінити на річку чи озеро). В «Осінніх прогулянках» ми бачимо Тобі та його юних друзів у тих же місцях (парк, берег моря, сад літньої сусідки, вулиця міста), але вже за відповідних погодних умов. Тут не обійтися без теплого смугастого шарфа і гумових чобітків. На зміну літнім пікнікам прийшли осінні полювання за шишками і каштанами, а викопування картоплі змінилося на милування багатим врожаєм яблук і груш (хоча песик на місці цих плодів більш радий був би бачити сосиски).
У цих книжках мені як мамі маленької дитини сподобалося, що короткі тексти і типові ситуації створюють простір для спільного дозвілля чи невеличкої розмови. Зокрема, є дуже психологічно точні моменти, які можуть стимулювати саму малечу почати обговорення почутого. Наприклад, після речення «Коли Тобі програє, то дуже засмучується» («Літні прогулянки») моя доця зізналася, що також переживає через програші, і ми отримали чудову нагоду проговорити з нею цей досвід. А сторінки з «Осінніх прогулянок» так і запрошують потренувати лічильні здібності: «Він [Тобі] зручно влаштувався на пірсі й почав рахувати димові кільця, які пускав пароплав» – після чого Єва перелічила і кільця, і хмарки, і чайок, і людей на малюнку.
До речі, про ілюстрації також хочеться сказати кілька слів. Анастасія Ковтун виконала малюнки в теплих тонах, стилізувавши зображення під пастель. Картинки приємні та чудово супроводжують текст. Шкода лише, що у песика скрізь один і той самий вираз морди, на жодній картинці немає розкритої пащі чи висолопленого язика. Це не применшує художньої цінності видання, просто прикро, що не були використані ті можливості образотворення, які надає художнику собача мордочка. Попри це, ілюстрації нам із Євою дуже сподобалися, та і взагалі видання підготовлене добре – приємний цупкий картон, матові сторінки, заокруглені кутики та зручний формат дозволяють рекомендувати «Прогулянки Тобі» навіть для найменших книгодрузяк.