11+

Дівчинко, з тобою все ок

Анна Третяк

Ірина СЛАВІНСЬКА. #майже_доросла. Книжка для дівчат і про дівчат / Ілюстрації: Женя Олійник. – Харків: Vivat , 2021. – 224 с.
Уподобань: 6

Книжки для дівчат – явище далеко не нове. Поколіннями через таку літературу суспільство передавало майбутнім жінкам ті знання, які вважало актуальними для них – про догляд за собою, ведення господарства і ще часом про те, як подобатися чоловікам. Ці книжки формували в читачок традиційні світоглядні уявлення про «жіночі» та «чоловічі» ролі та рамки, за які не потикаються чемні дівчата. Помітною тенденцією нового часу є вибудовування нової традиції, в якій більшість книжок для дівчат намагаються уникати таких уявлень. Сьогоднішнім читачкам пропонують вірити в себе та вільно обирати свій шлях, не обмежуючи себе стереотипним набором ролей. Наприкінці 2021 року ця ніша поповнилася свіжим виданням «#майже_доросла» журналістки Ірини Славінської.

«Як зміниться флірт, любовна таємниця, закоханість, несказане та несказанне? Ми не знаємо. Твої майбутні стосунки будуть відрізнятися від стосунків дорослих, яких ти знаєш. І це нормально»

Як й інші дівчачі книжки нової традиції, «#майже_доросла» є джерелом підтримки та територією, на якій дівчина може почути важливі слова: «З тобою все ок». Ірина наводить чимало прикладів із власного життя. Їй добре знайомі сумніви, якими переймаються дівчата-підлітки: вона й сама пройшла через непевність і навіть певне заперечення власного жіночого начала («Чому я не народилася хлопчиком?»), аж доки не зрозуміла, що бути дівчинкою – це ок. Власне, у книжці не раз читачі прочитають, що щось, що їх бентежить, насправді нормально, і «це ок». Можливо, саме історії, розказані авторкою, стануть для дівчат підтримкою. У підлітковому віці мало хто з нас вірить у себе та має певність, що все буде класно. Тому трохи спокійніше, коли знаєш – ти не сама на цьому шляху, більшість успішних жінок були такими ж підлітками, які не вірили в себе. Але згодом вони віднайшли власне «я», вибудували впевненість та віру і вже з цими якостями досягли успіху.

Розділи книжки часом сформульовані у вигляді поширених запитань: «Що зі мною не так?», «Хто я?», «Чого я хочу і куди прямую?» Авторка проговорює різні теми, які можуть бути актуальні сучасним дівчатам, зокрема, питання здоров’я, стосунків із батьками та однолітками, романтичні почуття та секс, захоплення, дружба тощо. Як журналістка Ірина чудово знає про важливість використання перевірених джерел інформації, тож за потреби вона долучає до розмови сімейну лікарку Дарину Дмитрієвську, радіоведучу Дарку Озерну, психологиню Катерину Гольцберг, правницю Олену Харитонову та інших експерток. Також авторка вчить користуватися навичкою критичного мислення, коли аналізує кілька поширених міфів, які лежать в основі упередженого ставлення до дівчат і жінок. До інших корисних навичок, які можна знайти у виданні, є усвідомлене використання можливостей інтернету, пропозиція знайти волонтерство до душі, трохи юридичної інформації про права, обов’язки та можливості підлітків. Ірина Славінська пропонує дівчатам організувати власну «валізку з інструментами», себто корисними навичками, які рано чи пізно стануть у пригоді.

Ірина присвячує свою книжку «Усім дівчатам, які вирушили в дорогу до свого Я». Щоб допомогти дівчатам на цьому шляху видання містить практичні частини – розділи з питаннями, відповівши на які, читачка наблизиться до розуміння себе. І саме виконання цих практичних завдань може стати найважливішою частиною, адже історії авторки – це лише її життєвий досвід, а яким буде життя кожної з читачок, вирішувати лише їм. Та якщо дівчата не матимуть бажання зараз шукати себе, достатньо зробити лише одну вправу, а саме створити своє коло дівчачої підтримки – і хай вже воно стане надійним ґрунтом і безпечним простором для самопізнання. Адже, як нагадує Ірина Славінська, «разом дівчата сильніші».

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар