4+

Дивовижні діти минулого століття

Анастасія Музиченко

ДИВОВИЖНІ ОСОБИСТОСТІ, ЯКІ ЗМІНИЛИ ХХ СТОЛІТТЯ: 20 дивовижних дівчат, які змінили ХХ століття. 20 дивовижних хлопців, які змінили ХХ століття. / Колектив авторів: Вздульська В., Лущевська О., Опанасенко О., Орлова О., Потерянко Ю., Семенченко М., Сердюк М., Хромова А., Чернишенко В. – Київ: «Агенція «ІРІО», 2020. – Книжка-алігат: 48 с.; 48 с.
Уподобань: 4

Подарункова книжка-алігат (перевертайка – Ред.) про видатних людей вийшла на початку 2020 року в «Агенції “ІРІО”». Над проєктом працювала потужна команда авторів, серед яких знані письменниці, журналістки, літературознавиці та критики. Всі вони писали короткі біографічні історії про 20 дівчат і 20 хлопців, які, на їхню думку, своїми винаходами та діяльністю змінили ХХ століття.

Формат книжки досить незвичний і передбачає два входи. Розгорнувши видання з одного боку, читачі відкриють для себе біографії зіркових дівчат, а перегорнувши книжку догори дриґом – короткі описи життя видатних хлопців. Таке поєднання і водночас поділ за ґендерним принципом є досить незвичним, проте виглядає логічним та природним. Упорядники наочно продемонстрували, що талант і здатність змінити цей світ залежить не від ґендеру, а лише від мрії та наполегливості на шляху до неї.

«Ірина нічого не боялася. Заради хорошого кадру вона могла вилізти на дах будинку або спуститися в шахту. А якось навіть залізла в кабіну ядерного реактора. У житті Ірина керувалася дуже простим правилом: іди й роби свою роботу добре. Усе життя вона так і чинила»

У попередні роки у видавництві «Видавництво» вийшло дві книги про видатних діячок – «Це зробила вона» і «Це теж зробила вона», які містять біографічні історії виключно про видатних жінок. Окремі художні біографії відомих українців та українок виходили в тій же «Агенції “ІРІО”» в серії «Видатні українці. Люди, які творили історію». Тут же виходить серія і про видатних особистостей із однойменною назвою. Раніше видавництво «Грані-Т» започаткувало серію «Життя видатних дітей», у якій ішлося саме про дитячі роки видатних людей, що поклали початок формуванню майбутніх зірок. Але, знову ж таки, в цих збірках не було акценту на ґендерну рівновагу. Саме в цьому вбачаю унікальність видання про дивовижних дівчат і хлопців, оскільки в ньому не лише широко представлені видатні українці, а й дотримано ґендерної рівності, що важливо для становлення сучасних винахідників та винахідниць.

Ще одна особливість видання – значна кількість українців та українок у списку дивовижних особистостей. Зокрема, на сторінках читачі бачать Олександра Довженка, Тетяну Яблонську, Ігоря Сікорського, Миколу Амосова, Соломію Крушельницьку, Євгена Патона та інших. Надзвичайно важливо, щоб сучасні діти, серед яких і майбутні винахідники й винахідниці, відчували належність до світової спільноти через історії їхніх співвітчизників, розширюючи таким чином кордони та овиди в найширшому розумінні.

Також помітним є художнє оформлення видання. Попри те, що тексти містять інформацію про весь період життя дивовижних дівчат і хлопців, а не лише дитинство, як це було в серії «Життя видатних дітей», художниця зобразила на портретах їх дітьми та ще й у досить незвичній техніці. Ця техніка дещо нагадує сучасні фільтри, коли за допомогою технологій кожен може зазирнути у майбутнє чи минуле і поглянути на себе дитиною або в поважному віці. Завдяки такому ефекту на портретах дивовижних дівчаток і хлопців легко впізнати образи видатних особистостей за їхніми найвідомішими фотографіями. Художниця надала багато уваги деталям, які вказують на епоху та діяльність кожної видатної особистості. Щоправда, інколи незвично бачити вуса на дитячих обличчях, сиве волосся або ж бінді на чолі дівчинки.

Цікавою є структура кожного окремого тексту. На початку оповідання упорядники влучно визначили головне досягнення, місію або справу, якій присвятила життя кожна дивовижна дівчинка чи хлопець. Наприклад: «змінив уявлення людей про будову Всесвіту», «винахідник гелікоптера», «навчив будувати мости без єдиної заклепки». Також до кожного тексту дібрані ключові слова, які асоціюються з певною особистістю.

Видання про 20 дивовижних хлопців і 20 дивовижних дівчат не лише розповідає про життя і досягнення видатних особистостей, а й надихає сучасних читачів на власні винаходи й спонукає до висновків. Сподіваюся, що книжка стане гарним прикладом того, як у часи карантину та самоосвіти зацікавити навчанням та пізнанням нового.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар