Дорослішання через пізнання

Автор: Анастасія Музиченко


Рано чи пізно всі батьки стикаються з питанням сексуальної освіти для своєї дитини. І це не лише розмови про секс, адже інтимні теми зачіпають і питання пізнання свого тіла, і гігієну, і правила «трусиків», уміння сказати «ні» та багато інших нюансів, пов’язаних зі здоров’ям та безпекою.

Коли і як про це говорити, найкраще знають не психологи чи літкритики, а батьки кожної конкретної дитини. Але до таких не простих розмов краще готуватися заздалегідь, час від часу закидаючи «вудочки», і перевіряти готовність дитини до тих чи інших тем. Отут і стануть у пригоді гарно ілюстровані видання з дбайливо і правдиво поданою інформацією відповідно до віку читача.

БараБука вже писала про книжки, які можуть допомогти батькам дати чесні відповіді на питання щодо того «звідки я взявся». На щастя, останніми роками кількість таких книжок в Україні значно збільшилася, зокрема і вітчизняних авторів.

2+

Юлія Ярмоленко, Мар’яна Гілевич. «Малечі про інтимні речі» (Талант, 2019)

У дошкільному віці дитина починає цікавитися своїм тілом, звертати увагу на відмінності між хлопчиками і дівчатками, приміряти на себе соціальні ролі. Дорослі в цей період вчать малечу правилам гігієни, пояснюють, як доглядати за своїм тілом, і це саме той вік, коли можна починати розмови про статеві органи, або ж ті, які ми прикриваємо білизною. Для таких розмов найкраще підійде книжка експертки із сексуальної освіти Юлії Ярмоленко «Малечі про інтимні речі».

Авторка делікатно і без зайвих метафор розповідає про статеві органи хлопчиків і дівчаток, правила гігієни, як користуватися громадськими вбиральнями і правильно ходити в туалет, для чого потрібна білизна, що таке ерекції та менструації, а також звідки беруться діти. Крім того, Юлія Ярмоленко звертає увагу на тему безпеки, так зване «правило трусиків», на важливість дотримання тілесних кордонів та виховання толерантності, пояснюючи що «всі ми різні, але рівні». Інформацію подано лаконічно і відповідно до віку цільової аудиторії. Малюнки Мар’яни Гілевич гарно доповнюють кожний розділ та правдиво зображують описане.

6+

Юлія Смаль. «Я і Він», іл. Анна Ола (Моя книжкова полиця, 2019)

Цю новинку передплатили та чекали сотні читачів ще до її виходу з друку. Книжка «Я і Він» викликала купу обговорень, схвалення й обурення серед батьків. БараБука теж прочитала і втішилася, що книжка таки з’явилася. Вона відрізняється від решти видань в огляді за формою подання інформації, віковою аудиторією та, власне, вузькою тематикою. У більшості розглянутих видань автори розтлумачують фізіологічні процеси і підліткові зміни, які стосуються обох статей, тоді як у книжці Юлії Смаль ідеться винятково (у 99% тексту) про гігієну, інтимність і пізнання свого тіла хлопчиком.

Це історія шестирічного Макса, який з природною цікавістю розпитує в батьків про пеніс, підглядає за старшим братом у душі, звертає увагу на пеніси своїх однокласників (історія з поцілянням у туалеті) і ставить незручні запитання татові про секс. На всі запитання батьки намагаються відповідати чесно й доступно, особливо мама. У її відповідях дорослі, які читатимуть книжку разом із дитиною, зможуть підгледіти правильні відповіді на запитання своєї малечі. Ось тільки тато Макса не завжди готовий до таких розмов і замість відповіді на запитання про секс (для чого люди кохаються) порівнює його з оливками. Тобто, коли Макс подорослішає він, він втямить, як це – любити оливки і як кохатися. Подібна ситуація дуже правдоподібна і метафора симпатична, але важливо все-таки, щоб дорослі називали речі своїми іменами, не вводячи дитину в оману.

Видання щедро проілюстроване кумедними та зрозумілими дитині малюнками. Крім зображень, що супроводжують історію, подекуди містяться ілюстрації з підписами частин тіла, про які йдеться в тексті. Іншими елементами нон-фікшену цього видання є тлумачення термінів. Дуже зручно, що вони не розміщенні окремим словничком, а присутні тут таки, поряд із текстом історії.

8+

Філ Вілкінсон. «Як я дорослішаю. Посібник для хлопців», пер. з англ. Віта Левицька (Книголав, 2019)
Аніта Найк. «Як я дорослішаю. Посібник для дівчат», пер. з англ. Віта Левицька (Книголав, 2019)

Коли всі дорослі навколо ойкають і айкають, киваючи на неминучий перехідний вік, мимоволі ще-дитина починає очікувати якихось невідворотних змін. Але на які зміни очікувати? І головне – коли? Щоб не страхати, а навпаки підтримати дитину на шляху до дорослішання, найкраще заздалегідь чесно проговорити всі можливі зміни, що відбуваються в її організмі.

Тут у пригоді батькам стануть посібники «Як я дорослішаю» для хлопців і дівчат окремо. Їх не обов’язково читати разом із дитиною, обидва посібники просто, без спеціальних термінів пояснюють складні перетворення в підлітковому віці. Наприклад, чому одні хлопці різко виросли, а інші набрали вагу, коли почне рости волосся під пахвами і на обличчі, чому змінюється голос, а на шиї з’являється кадик. Дівчата зможуть прочитати про питання, які хвилюють і стосуються змін у їхньому організмі. Зокрема, про перші передвісники підліткового віку – прищі, про різкі стрибки росту, коли ж нарешті виростуть груди і можна буде носити ліфчик, як скоро почнуться місячні, і як дати раду емоціям та приборкати гормони?

Стиль викладу легкий і лаконічний, автори наголошують на нормальності всіх природніх процесів і що подібні зміни відбуваються з усіма, тому боятися їх не треба. Окрім фізіологічних змін, посібник містить розділи про впевненість і самооцінку, адже сприйняття свого оновленого тіла – це теж важлива частина пубертатного періоду. Також автори не оминають питання перепадів настрою, які спричинені гормональними змінами в організмі, та як із ними бути. Важливими є розділи про вагу і їжу, фізичні вправи та особистий простір. Наприкінці кожне видання містить розділ, присвячений дорослішанню протилежної статі, адже дуже важливо знати, що зміни відбуваються з усіма, і ставитися до всього з розумінням. Для тих, хто хотів би дізнатися більше про дорослішання, видавець додав наостанок перелік сайтів для батьків і підлітків про сексуальну освіту, емоційні та фізичні зміни під час перехідного віку, а також Національної гарячої лінії «Ла Страда».

10+

Франсуаза Буше. «Книжка, яка нарешті пояснить тобі геть усе про дівчаток і хлопчиків», пер. із франц. Людмила Дяченко (Артбукс, 2019)

Це вже друга видана українською книжка всесвітньо відомої французької письменниці і художниці Франсуази Буше. У першій авторка зобразила і пояснила «геть усе» (!!!) про батьків, тепер настала черга хлопчиків і дівчаток. Звісно, це жарт, і письменниця чесно попереджає, бо ж неможливо знати абсолютно все про протилежну стать – завжди має залишатися якась таємниця, бо так прикольніше. То про що ж таки йдеться у книжці?

По-перше, про стать, чоловічу і жіночу. Авторка не заглиблюється у фізіологічні відмінності хлопчиків і дівчаток, натомість говорить про те що завдяки цим відмінностям продовжується життя на Землі. Крім того, художниця пояснює, що стать інколи можуть змінювати, як тварини, так і люди. По-друге, у книжці мовиться про анатомію і розвиток. Тут уже Франсуаза жартома говорить і про розмір цицьок і про довжину пісюнів (термінологія видання – Ред.). Зрештою авторка підсумовує, що всі ми різні, і це чудово.

Наступний розділ присвячено дружбі і коханню. Спершу хлопці і дівчата скидаються на чужого й інопланетянку, які не можуть порозумітися, але потім все раптово змінюється. Також авторка не забула згадати і про те, що кохання буває різним, хлопчику можуть більше подобатися хлопчики, а дівчинці – дівчатка. І це теж нормально.

Жарти жартами, але книжка несе дуже важливі меседжі про толерантність і рівність, про кордони і безпеку власного тіла, про повагу до інших, байдуже, хлопчик це чи дівчинка.

Завдяки дизайну й кумедним ілюстраціям книжку можна впевнено назвати інтерактивною. Під час читання її треба перевертати догори ногами, тицяти в ній на «кнопочки», «відчиняти двері» тощо.

11+

Ілона Айнвольт. Катаріна Фьорінґер. «Читати заборонено!», пер. з нім. Олександра Григоренко (Чорні вівці, 2019)

Цієї осені вийшла ще одна перекладна новинка про дорослішання – «Читати заборонено!». Вона має відвертий і близький майже всім підліткам формат щоденника. Це спільний щоденник двох друзів, Пауля і Пії, які одного разу, знайшовши на майданчику презерватив, вирішують досліджувати секс. Усі свої думки, враження і відчуття вони записують по черзі чесно і щиро протягом року. Обом їм по 11–12 років, тож їхній щоденник так само буде цікавий молодшим підліткам, які тільки починають своє дорослішання і пізнання власного тіла.

Пауль і Пія розмірковують про мастурбацію, прищі, запах поту, білі, «вологі сни», сексуальну ідентичність і т.п. Підлітки звертають увагу, як одягаються жінки і чоловіки, як реклама і суспільство насаджує думку про типові риси хлопця і дівчини, чому дівчинка може перевдягтися піраткою, а хлопчику бути принцесою – зась, чому жіночі дезодоранти рожево-червоні, а чоловічі – чорно-сині, чому попри досягнення дівчини, майже всі найперше звертатимуть увагу все одно на її зовнішність, а не вміння. Ці та інші профеміністичні думки підлітки викладають на сторінках свого пубертатного щоденника, час від часу намагаючись пояснити для себе (і читачів) корені такого стану речей та змінити ставлення до лесбійок, геїв, бісексуалів і трансгендерів на більш толерантне.

Піднімаючи досить інтимні теми, які цікавлять підлітків, авторки не забули згадати і про контрацепцію, правила безпеки, зокрема в інтернеті, правила згоди на секс і право сказати «ні». Оскільки це щоденник, то такий формат передбачає різні малюнки, записи, вклейки і т.д. Одним із елементів, типових для щоденників, є записи на його берегах. Це наприклад, словнички з розмовними назвами статевих органів, важливі або прикольні вислови, і просто нотатки, які Пауль і Пія залишили одне для одного.

12+

Діденко М., Ярмоленко Ю. «Підліткам про важливе. Просто й доступно» (Точка опори, 2018)
Вербицька Н., Діденко М., Ярмоленко Ю. «Мій маленький монстрик, або Що відбувається з моєю дитиною? Порадник для батьків, котрі мають дітей підліткового віку» (Точка опори, 2018)

Безплатний онлайн-порадник для підлітків віком від 12 до 16 років пояснює ще-дитині, яких змін зазнає тіло та емоційний стан під час перехідного періоду. Звертаючись до читача/читачки, авторки відверто і просто пояснюють, які фізіологічні зміни відбуваються в організмі людині в пубертаті, а також можливі емоційні стани та нові почуття. І не лише пояснюють, але й дають слушні поради, як на них реагувати і давати їм раду. Наприклад, стає зрозуміло, чому з’являються прищі і як цьому зарадити, або чому пахне піт і як позбутися неприємного запаху.

Загалом, детальних заглиблень у фізіологію в посібнику немає та й не потрібно. До віку читачів, на яких розраховане видання, ця інформація їм скоріш за все вже відома. Натомість авторки пишуть про питання, які турбують підлітків у віці 12–16 років, зокрема про сексуальність і види сексуальної орієнтації, про секс і коли можна починати ним займатися, про булінг і контрацептиви. Звісно, авторки не дають однозначної відповіді, коли ж і з ким займатися сексом, натомість пропонують відповісти на запитання, які допоможуть визначити готовність до цього кроку. Окремі розділи присвячені правилам безпеки та правилам сексуальних стосунків, зокрема і право говорити «ні». Наприкінці порадника є перелік матеріалів, книжок і фільмів, які можуть зацікавити підлітків і ширше розкрити теми підліткового сексу чи булінгу. Крім того, видання містить контакти клінік і служб, куди можна звернутися за допомогою і порадою.

Згадані теми розкриваються та пояснюються і в пораднику для батьків, котрі мають дітей підлітків. Видання відрізняється ракурсом подачі інформації та порадами, які дають авторки-психологині. Як говорити з підлітками, про що, як зрозуміти їх і підтримати. Навіть якщо вам здається, що у вашої підлітки/підлітка нема проблем із дорослішанням і ви про все вже поговорили, прочитайте ще цей порадник, він обов’язково наштовхне вас на нові теми для розмов і підготує до можливих перетворень дитини на монстрика.

Для підлітків – читати тут. Для батьків – читати тут.

14+

Кpіcтін ДeВo, Лappi Ґoнiк. «SEX. Наука в коміксах», пер. із англ. Олекса Негребецький (Рідна мова, 2017)

Видання про секс у коміксах розраховано на досить широку аудиторію. Його буде цікаво і корисно читати як підліткам, так і дорослим. Дотепно і пізнавально автори розповідають про сенс сексу і його причини, про статеве дозрівання і сексуальність, спілкування і кохання, про контрацепцію, хвороби, непорозуміння між партнерами, мастурбацію, домагання і зґвалтування. Один із розділів видання присвячено статевій анатомії людини та відмінностям між чоловіками і жінками. Тут підлітки зможуть поглибити свої шкільні знання з біології і спростувати деякі міфи або упередження, які чули від старших і досвідченіших друзів. До речі, за спростування міфів щодо важливості розміру члена, дієвості «народних» способів контрацепції, традиційного розподілу сексуальних ролей та інших стереотипів авторам окрема подяка. Для підлітків, які тільки пізнають свої тіло і сексуальність, дуже важливо знати, що в сексі немає чітких обмежень нормальності чи ненормальності, проте важливо пам’ятати про добровільну згоду на секс і правила безпеки.

Говорячи про згоду і правила безпеки, хочеться нагадати про книжку Анастасії Мельниченко «#Янебоюсьсказати», про яку ми вже раніше писали. Вона з’явилася внаслідок флешмобу під хештегом #ЯНеБоюсьСказати, під яким дописувачі ділилися власними історіями сексуального насильства, які з ними траплялися. На жаль, багато тих історій сталося в дитячому або підлітковому віці. Тож важливо ще раз проговорити з дітьми базові правила безпеки. Зібравши до купи історії, авторка розповіла про те, як не допустити насильство зі свого боку та як поводитися і до кого звертатися, коли насильство вже сталося.

Важливо! Шукаючи книжку про те, звідки беруться діти або про дорослішання і самопізнання, радимо звернути увагу в першу чергу на вік вашої дитини і віковий маркер, який вказує видавець. Для молодших читак автори не вигадуватимуть байок, але ретельніше підбиратимуть термінологію і відповідно відрізнятиметься стиль малюнків. По-друге, зауважте на попередження, які дбайливі видавці часто виносять в анотацію, а то й на обкладинку. По-третє, зверніть увагу на формат видання і подання інформації (реалістичність чи схематичність ілюстрацій, оповідь, посібник, артбук чи комікс). І найважливіше: перед тим як пропонувати книжку своїй дитині, прочитайте її самі. Адже лише ви (батьки або інші близькі дорослі) знаєте, яка інформація і в якому форматі буде вчасною і доречною.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар