Досвід дорослих як мотиватор для дітей
«Чому це сталося саме зі мною?», «Як це взагалі могло статися?», «Що ж тепер зі мною буде?» – ці та інші думки спалахують блискавками, коли з нами відбувається щось жахливе, до чого ми не були готові. Зрада або втрата близької людини, неприйняття та цькування однолітками, смертельний страх і війна – це все колись переживали автори «Крихітних історій», так само це все тепер переживають тисячі сучасних дітей. Щоб полегшити їхні переживання, підтримати й додати впевненості, що майбутнє залежить від них самих, видавництво «Основи» видало яскравий збірничок «Крихітні історії».
«Спасла меня мама, мамочка, мамуля! Она сказала: “Ты –личность! ТЫ создаешь свое будущее. Только от тебя зависит, кем ты вырастешь. Я помогу, поддержу, я с тобой! Я ТЕБЯ ЛЮБЛЮ!”»
Книжка-мотиватор «Крихітні історії» вийшла в рамках кампанії Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), яка присвячена Конвенціїї ООН про права дитини. В Україні все почалося ще минулого року. Восени фонд оголосив конкурс коротких реальних історій, які б допомогли дітям відчути підтримку й дали впевненість у тому, що майбутнє в їхніх руках. Кожен охочий міг поділитися своєю історію, як він дитиною долав труднощі, після чого став сильнішим і впевненішим у своїх силах. Серед робіт, що надійшли на конкурс, журі обрало 26 історій, які й увійшли до видання. Усі тексти подано зі збереженням авторської стилістики українською та російськими мовами.
Окрім того, конкурс є частиною великого проекту про дітей-переселенців «Ти серед своїх», що реалізується за фінансової підтримки уряду Німеччини через Німецьке товариство з міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH. Тож 50 тисяч примірників «Крихітних історій» надійдуть дітям, які були змушені залишити свої домівки на сході України.
Історії, що ввійшли до збірки, направду крихітні: усього 7 речень або 70 слів, проте вони чіпляють за найболючіше, влучають точно в серце читачеві, змушують потім довго мислити, згадувати, співпереживати і навіть плакати. Попри те, що автори не применшують свого болю, страху та відчуття самотності, всі історії надзвичайно зворушливі і життєствердні. Переживаючи складні, іноді навіть трагічні моменти, дитина вважає, що світ навколо зруйновано. Але насправді він лише змінюється, стає інакшим, а разом зі світом змінюється й дитина, стаючи сильнішою, впевненішою, дорослішою. Проте свого перетворення дитина не усвідомлює відразу, для цього потрібен час і підтримка дорослих. Таку потрібну підтримку читачі також мають можливість отримати завдяки «Крихітним історіям», адже попри життєві перешкоди автори змогли стати відомими, сильними і впевненими особистостями, а отже – і вони, малі читачі, зможуть.
Автори «Крихітних історій» не лише сповідаються перед читачем, у своїх замальовках вони дають надію, підтримку і настанови, які здатні допомогти пережити аналогічні ситуації. Найбільше вражають історії про стосунки в родині, з найдорожчими людьми. Вони вчать цінувати й любити найдорожче. Отак, у багатьох історіях автори згадують маму як найдорожчу людину, що знайшла потрібні слова й підтримала у кризовий момент.
«Одного разу я підійшов до своєї матусі, обійняв її та сказав: «Ти краща матуся у всьому світі». Мама посміхнулася й спитала мене: “Звідки ти це знаєш? Ти ж ніколи не бачив усіх матусь всього світу” Я у відповідь на це ще сильніше обійняв свою дорогеньку маму та промовив: “А ти і є мій світ!”. Будь-які перешкоди у моєму житті я завжди долаю зі своїми батьками, адже підтримка близьких мені людей необхідна в ці складні для моєї України часи. Роман Гапонов, 9 років»
«Когда я еще ходил в детский садик, со мной произошла трагедия: я разбил дома чашку. Я так испугался и расстроился, что сразу начал плакать. Мама сначала не поняла, что случилось, а потом достала все чашки из шкафа и поставила передо мной. “Бей, – сказала мама. – Бей, пока не поймешь, что чашки – это ерунда”. Мы с хохотом расколошматили всю посуду, а я понял, что важно, а что нет. Геннадій, 33 роки»
Найкраще «Крихітні історії» читати в родинному колі, таким чином батьки допоможуть дітям проговорити болючі ситуації, пережити їх і відпустити. Молодші школярі зможуть читати історії самостійно, проте треба враховувати їхній рівень володіння російською мовою, адже для певної частини дітей, які лише навчилися читати українською, російська може бути перепоною до розуміння історій.
У «Крихітних історіях» книготерапія не обмежується вербальними засобами, візуальні відіграють не менш важливу роль. Як відомо, у книжці-картинці робота художниці рівнозначна роботі письменників, а їх тут аж 26! Проте Анна Сарвіра змогла до кожної історії створити таку ілюстрацію, яка влучно і просто показує всі радості й труднощі, що спіткали авторів у дитинстві. Крім того, Сарвіра створила інтерактивні сторінки наприкінці видання, які допоможуть дітям краще усвідомити свої мрії та візуалізувати майбутнє. На цих сторінках читачі зможуть намалювати свою мрію, портрет самого себе через двадцять років, портрети друзів і навіть комікс про пригоди в майбутньому. Колір обкладинки художниця обрала теж не випадково, адже жовтий формує оптимістичне ставлення до життя та сприяє лише позитивним емоціям.