4+

Еко-історії з верхівки крислатого дуба

Анастасія Музиченко

Леся ВОРОНИНА. Хлюсь та інші / Ілюстрації Катерини ШТАНКО. – Київ: Грані-Т, 2008. – 56 с.
Уподобань: 5

Якщо вам одного спекотного дня зустрінеться зелений чоловічок, не лякайтеся. Навіть, якщо ця зустріч призведе до польоту в мильній бульці, все одно не бійтеся. Найстрашніше, що може з вами трапитися, – екологічна біда. Саме про таку небезпеку застерігає письменниця Леся Воронина вустами своїх фантастичних персонажів – прибульців із космосу Круць і Дрон та водяничка Хлюся.

Вигадала цих дивовижних істот відома письменниця, сидячи у своєму робочому гнізді. Так-так, саме гнізді! Як зізналася Леся Воронина, одного разу до неї на вершечок крислатого дуба прилетів папуга, який і розповів їй три неймовірі історії: «Хлюсь та інші», «Пригоди голубого папуги» і «Таємниці Чорного озера». А проілюструвала ці дивовижні пригоди художниця, яка так само любить лазити по деревах, Катерина Штанко. Саме такою вона побачила улюблену мільйонами авторку, з ноутбуком у воронячому гнізді та з пером за вухом.

«Розумієш, нам усім не пощастило з господарями. Тому ми й опинилися тут. Мене ось привезли з Африки. Деякі люди чомусь уважають, що коли не привезти з Африки папугу або мавпу, то нема чого туди й їздити»

Перша історія збірки «Хлюсь та інші» – про те, як одна дівчинка змогла врятувати річку Стугну від екологічної катастрофи. Якось вона хотіла втамувати спрагу, вкинула монетку до автомату з газованою водою, а в склянку разом із солодкою водою потрапив водяничок Хлюсь. Від нього дівчинка дізналася про екологічне лихо, що загрожувало річці, і поборовши Подвійного Оселедця, попередила його. В історію з автоматом газованої води найприскіпливіші читачі можуть і не повірити, адже таких автоматів не побачиш на вулицях українських міст. Але все решта цілком може трапитися з кожною дитиною, особливо пастка всередині комп’ютерної гри. Тож будьте пильні!

У третьому оповіданні забруднення зазнало Чорне озеро. Рятувати людство від цієї екологічної катастрофи прилетіли прибульці Круць і Дрон у костюмах білих жаб. Проте врятувати озеро їм не вдалося, адже вони самі потребували порятунку. Їхній літальний апарат упав у бруднющу водойму, а самих прибульців зловили й продали на ринку як рідкісних земноводних. Врятувала кошлатих чоловічків дівчинка Оля. Натомість Круць і Дрон відкрили Олі таємницю вічної молодості: виявилося, що це дуже просто – «для того, щоб зберегти вічну молодість, треба спати догори ногами, як кажани».

В оповіданні «Пригоди голубого папуги» Леся Воронина порушила тему бездомних тварин і людської відповідальності. Екзотичний птах полетів від своєї господині і потрапив у компанію тварин, які переховуються в тунелях метро від людей, бо ті колись їх скривдили. Спробувавши такого підземного життя, папуга тікає назад до теплої домівки. Свобода виявилася для нього не такою солодкою, як здавалася у клітці.

Усі три історії мають свій гепі енд: дівчинка Мар’янка рятує Стугну, папуга повертається додому до господині, Оля допомагає двом прибульцям. Проте фантастичні історії на цьому не закінчуються, вони лишають по собі роздуми і сумніви уважним читачам. Малеча мимоволі звертає увагу на чистоту довкілля, прислухається до тварин на вулиці і вдома, відповідальніше ставиться до обов’язку догляду за ними, пильнує, щоб сміття викидалося в належних місцях і т.д. Готові до такого «побічного» ефекту від читання? Тоді ця чарівна книжка для вас;)

Ілюстрації Катерини Штанко вражають своїми деталями, художниця промальовує кожну пір’їнку, мильну бульку чи лусочку на пузі у водяничка. Створені нею образи фантастичних героїв завжди неповторні та впізнавані. Неможливо переплутати Круця і Дрона з іншими прибульцями, яких не раз доводилося малювати художниці. «Хлюсь та інші» ще раз доводить, що творчий тандем Катерини Штанко і Лесі Ворониної завжди виграшний для української дитячої книжки і її читача.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар