7+

Екогерої збережуть ліс

Ірина Варламова

Зберегти ліс: видання для дозвілля. Упорядкування: Ганна Булгакова. – Харків: Ранок, 2017. – 48 с. (Серія «Екокнига»)
Уподобань: 2

Весна 2015 року дала прекрасний приклад екологічного читання: аргентинське видавництво «Pequeno Editor» створило по-справжньому екологічну книжку «Мі Papá Estuvo en la Selva» («Мій тато бував у джунглях»). І якщо тексти природозахисного спрямування для дітей на той час уже були не новинкою, то книжка з «насіннєвого» паперу стала бумом у сприйнятті оформлення дитліту. Книжку після прочитання можна було посадити у ґрунт і дочекатися нового дерева – завдяки насінню у сторінках вона здатна проростати. Оглядаючи не менш цікаве видання книжки «Врятуй тварин» (Lass mich frei!) Патріка Джорджа (українське видання: «ВСЛ»), ми вже писали, що деякі книжки називають «веганськими», скажімо, якщо їх виготовлено з екологічно чистих матеріалів. Цього року видавництво «Ранок» запустило власний проект «Екокнига», використавши при цьому перероблений екопапір. Першим виданням проекту стала книжечка-практикум «Зберегти ліс» Ганни Булгакової та дизайнерки Ольги Романової.

Обережно, супергерої!

зберегтиліс6

Читайте також: Захистити й зберегти

Отже, коричнева книжечка «Зберегти ліс» – це персональний інтерактивний гід лісом, присвячений питанням його захисту.

Екопапір – це перше, що завойовує увагу батьків, які купують книжку для дитини. Слід бути готовими відразу розповісти дітям про те, як зробили цей папір і чому він коричневий.

Вступна розмова про стан екології також не завадить. Це налаштує слухача на необхідний «рятувальний» настрій. Адже в дітлахів серйозне завдання. «Цілком таємно» необхідно рятувати зелений світ. Це завжди діє на допитливих і спраглих до пригод розбишак. І хоча більшість настанов – «не нашкодь» – мають пасивний характер, все ж упорядниці та дизайнерці вдається «ввімкнути» героя в читачах. Дівчинка і хлопчик у суперкостюмах зустрічають малят із батьками вже на першій сторінці пригоди.

Три важливі завдання з грифом секретності пробуджують інтерес і завзятість. Для справжніх детективів і розкривачів таємниць наведено вихідні дані – типи лісу та їх відмінності. Запасайтеся терпінням, адже зібрати побільше інформації означає зробити половину справи.

Головним героям легко не буває

Діти обов’язково розпитуватимуть про ліс. А це великий плюс для екологічного виховання – знайти більше інформації про «головні легені» планети.

Та, звісно, не лише батькам доведеться «розім’яти хвоста». Уже з дев’ятої сторінки потрібно робити записи, керуючись власними спостереженнями, шкільними знаннями з природознавства.

Маленьким чомучкам відкрито розповідають про головну проблему лісу – вирубування. Дитині пояснюють, чому це відбувається, і дають поле для власних роздумів і записів на цю непросту тему.

Проте, щоб зберегти позитивний героїчний настрій, головним героям нашої екологічної стрічки дають також немало веселощів і антистресових штук: розфарбувати й домалювати, знайти відмінності.

Екопапір – це перше, що завойовує увагу батьків, які купують книжку для дитини. Слід бути готовими відразу розповісти дітям про те, як зробили цей папір і чому він коричневий.

Книжка коротко та інформативно ознайомлює з головними природними функціями лісу: як дому, як фільтру, як захисту.

Естетично і природно виглядають малюнки на коричневому тлі. Білий папір радше відволікав би увагу дитини, а тут – органічно вписується в «лісову» тему.

Малюк знайде довідку про корисні та лікувальні трави. А також про тварин і гриби, з якими слід бути обережним. Піком природозахисного практикуму в цій книжці є екскурси «Як посадити дерево», «Як зробити компост» та «Зроби папір сам». Останнє завдання може здивувати: процес виготовлення паперу доволі працеємний. Тож пораду економити папір, використовуючи чернетки, діти мають особливо добре засвоїти!

Старші дітки оцінять актуальну восени інформацію про похід до лісу, орієнтування в ньому, розведення багаття, а також правила поводження у «великому зеленому домі».

Що далі?

зберегтиліс5

Про стилістику книжки. Факти подано лаконічно, в енциклопедичному ключі, сторінки нагадують інфографіки, інструкції та пам’ятки – такий собі «кодекс зеленого героя». Ця вся стислість мотивуватиме дітей цікавитися додатковими знаннями. Утім, мушу висловити «читацьку спраглість»: серії екокнижок «Ранку», як на мене, забракло художньої сюжетної лінії, прив’язаної хоча б до статусу супергероя-рятівника лісу. Невеличка історія, вигадана пригода для дитини, сприяла би кращому сприйняттю та запам’ятовуванню правил та вигідно виділяла б книжку від посібників із природознавства. Проте хід із виконанням завдань «зеленими детективами» та передачею таємних знань (про висадку дерев і виготовлення компосту) сприяють тому, що від процесу читання часом перехоплює дух.

Дуже добре, що після дебютного «зеленого» видання з екопаперу скоро діти побачать нову книжку з назвою «Зберегти місто». Не лише ліс, а й наші домівки – міста і села – потребують виваженого ставлення та екологічної поведінки мешканців. А тепер найголовніше: на останній сторінці книжечку марковано знаком із трьома стрілочками. Це означає, що папір, із якого виготовлено книжку, надається до безпроблемної переробки, якщо це буде потрібно.

Екологічний рух у дитячих книжках України уже стартував. Світову тенденцію підтримали видавництва «Основи», «Віват», «ВСЛ», «Ранок» – скоро про екокнижки знатимуть скрізь, де читають діти. І наш зелений блог у найближчий час поповнять огляди книжок «День усіх білок» видавництва «Чорні вівці» та «Моя перша книжка про природу» від #Книголава.

Отож, додайте своїм дітям трохи зелених пригод!

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар