7+

Експрес-путівник минулим України

Марія Артеменко

Сергій ЖУКОВ, Марія ТАХТАУЛОВА. Україна. Від первісних часів до сьогодення / Ілюстрації: Женя Миронюк. – Харків: Ранок, 2021. – 96 с.
Уподобань: 11

Видання з нагоди 30-річчя незалежності України від видавництва «Ранок» справедливо претендує на місце в переліку тих книжок, які варто мати в кожній домашній бібліотеці. Напис на обкладинці завбачливо попереджає: «Приготуйся до мандрівки в часі» – й цілком виправдовує себе.

Цей експрес-путівник минулим України відрізняється від інших енциклопедичних, графічних чи картографічних видань подібного історичного сегменту. Отак, автори книжки, історикиня Марія Тахтаулова та історик Сергій Жуков, зуміли підготувати вичерпну й впорядковану вибірку фактів і хронологічних подій. А це майже п’ятдесят категорій, що транслюють певний історичний, соціальний і культурний зрізи. Кожен розгорт дає точкові орієнтири й знайомить зі знаковими подіями і постатями. Звісно, видання не претендує на всеохопність, проте вражає підходом і подивує навіть обізнаних читачів.

Тут також варто наголосити на адаптований до дитячого сприйняття текст. Історія України містить багато трагічних епізодів, про які часом складно говорити (геноцид, революції, війни, репресії, голокост, депортація…), але це не привід їх уникати або ж замовчувати. «Україна. Від первісних часів до сьогодення» демонструє історію без прогалин. Для кращого розуміння певних термінів наприкінці книжки є окремий хронологічний розгорт і словничок.

Але найбільше текст підсилюють і доповнюють ілюстрації Жені Миронюк. Художниця створила доступну й необтяжливу для візуального сприйняття інфографіку. Загальна кількість тексту й розмір ілюстрацій гармонійно скомпоновані й дозволяють фокусувати увагу маленького читача на потрібній інформації.

Великий формат видання створює свою книжкову естетику й подарунковий вигляд. Водночас такий розмір сторінок додає зручності читанню з дітьми – є можливість роздивитися деталі, комфортний шрифт (і для самостійного читання в тому числі) плюс окрема насолода від гортання. Адже читання книжок нестандартного формату завжди викликає особливий захват у маленьких книголюбів (і не лише маленьких).

Загалом путівник розраховано на читачів молодшого шкільного віку. Але! У такому поважному проміжку від первісних часів до сьогодення точно знайдуться цікаві факти для кожного, безвідносно до дати народження. От, скажімо, чи всі дорослі знають імена тих самих трьох відомих козаків із однойменного мультфільму? А чи всі дорослі зможуть пояснити різницю між полуницею і полудницею? Ну ж бо, дорослі, скільки шестикутних гривень треба було заплатити за коня? Книжка «Україна. Від первісних часів до сьогодення» дає відповіді на ці та багато інших важливих запитань, спонукаючи до роздумів про минуле, сьогодення і майбутнє. Приємного читання! Многая літа, Україно!

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар