«Фронтера: Нові світи» – розмови про дитячі книжки та емоції


Цього року дитяча сцена ІІІ Міжнародного літературного фестивалю «Фронтера» відбудеться у відеоформаті. На Youtube-каналі фестивалю уже з’явилися перші відео, де дітей вчать, що таке емоції та як ними керувати, а також розмірковують про свої мрії.

«Фронтера: Нові світи» – це цикл із 10 відео за мотивами сучасних україномовних дитячих книжок. Працюють над їх створенням команда фестивалю «Фронтера», Український інститут книги та театр «ГаРмИдЕр». Кожне відео складається з трьох блоків: розмови дитини з дорослим про складну тему чи явище світу довкола, інтерактивного блоку та читання уривка з книжки.

Перше відео проекту зняте за мотивами книги «Емоціємір інспектора Дила. Розпізнавай, вимірюй та керуй своїми емоціями» від Сусанни Ісерн. Актори Соломія та Мефодій Бутейко спілкуються про емоції, намагаються з’ясувати, чи усі вони потрібні, та визначити, що коженіз них відчуває. Актор Павло Порицький проводить для дітей емоційну розігрівку, навчаючи мистецтву пантоміми й грі з використанням цієї техніки. До речі, організатори закликають дітей ділитися своїми вміннями у відео, публікуючи їх у соціальних мережах з хештегом #фронтерановісвіти.

«Читання починається з дитинства. Але однією з найбільших бід є переконання, що нині обмаль цікавих україномовних книг, які б доступно розкривали складні теми, що читання не можна поєднувати з іграми, театром, навіть спортом. Ми зруйнуємо ці стереотипи», – розповідає директорка фестивалю «Фронтера» Елла ЯЦУТА.

«Інститут книги послідовно підтримує заходи промоції читання для школярів – від 1 до 11 класів, адже це ті, кому ми ще можемо встигнути привити сприйняття читання як форми дозвілля, любов до книжки, вміння мандрувати різними світами, критично мислити й уважно ставитися до написаного. Реформи нової української школи (НУШ) принесли багато позитивних змін – це і навички “щоденні 5”, як от читання для себе і читання вголос, бібліотеки у класні кімнати, оновлення шкільної програми. А такі проєкти як “Фронтера. Нові світи” лише підсилюють реформу. Адже цінні тим, що дають у руки батькам та вчителям конкретні інструменти – як працювати із книжкою, як книжка може стати матеріалом для гри чи приводом для подорожі», – додає керівниця відділу промоції читання УІК Анастасія ЄВДОКИМОВА.

У другому відео розбирають книжку «Рака така, або Риба, яка співає» Яни Сотник – історію про рибу, яка мріяла співати, однак усі навколо переконували її, що це неможливо.

Режисерка театру «ГаРмИдЕр» Руслана Порицька стала сценаристкою відео та поділилася своїми враженнями від роботи. «Це дуже важливий проєкт, бо працюючи з дітьми у студії «ДогориДриґом», я зрозуміла, що найважливіший момент – це обговорення проблематики твору, який ми ставимо. Коли книжка чіпляє, то вона викликає рефлексії і діти вперше проговорюють багато важливих речей», – зазначає вона.

Молоді часто бракує можливості спілкуватися відверто з дорослими, тож і виникла ідея побудувати розмову на рівних. Щоб діти довіряли старшим і хотіли з ними обговорювати те, що турбує.

Коли акторів відбирали на проєкт, то після прочитання книги відбувалися невеликі інтерв’ю. Саме тому у сценарій додавали власні переживання та історії цих дітей. «Я сподіваюся, що це надихне на подальшу розмову й інших дітей. З однолітками, батьками чи з нами в соціальних мережах», – переконана Руслана Порицька. Зрозуміло, що діти не можуть дуже довго розмовляти про серйозні проблеми, такі як радянське минуле, екологія чи смерть. Тому режисерка вирішила зробити «бадьоринку» у другій частині, аби глядачі могли навчитися чогось нового.

Зйомки проєкту відбувалися в бібліотеці-студії «Дім» та мистецькому просторі «ГаРмИдЕр ангар-stage».

До речі, дорослих деякі книжки зачепили навіть більше ніж дітей. Допомагала зі сценарієм психологиня Марина Пахачук, аби правильно донести інформацію до глядачів.

Організатори наголошують, що ці відео можна використовувати не лише для домашнього навчання чи розваг, а й під час уроків.

Ролики випускатимуть щочетверга на каналі «Фронтери».

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар