І знову про книжки…
Автор: Леся Демська-Будзуляк
Щороку у світі відбувається тисячі книжкових фестивалів, виставок, святкувань, ярмарівк тощо. Діапазон фантазії безмежний: від велетенських представницьких форумів до щорічних персональних виставок якогось видавництва, книжкового ілюстратора, а то й навіть однієї книжки певного автора, як, наприклад, нових видань детективів Агати Кристі, які щорічно виставляються перед домом-музеєм письменниці (Оксфордшир у Великобританії), починаючи з 2009 р., коли відкрився музей. Тому, вибираючи, про яке ж книжкове свято ще розповісти, обираю ті, що видаються, на мій погляд, найбільш цікавими, мають певну традицію й залучають широку аудиторію з усіх сфер книговидавництва й читання.
Отже, наступна розповідь – про щорічний Единбурзький міжнародний книжковий фестиваль, який проходить із 1983 року. Від перших днів існування ця книжкова подія динамічно розвивається. У перший рік було тільки 30 заходів, а цьогоріч – понад 700. Щороку письменники з усього світу збираються, щоб стати частиною цього унікального форуму, де читачі/слухачі й автори зустрічаються, щоб обмінятися думками про найбільш актуальні проблеми. Головною родзинкою фестивалю можна вважати проведення численних дебатів щодо різноманітних питань (не лише з книжкового світу), в яких кожен може взяти участь.
У рамках Единбурзького книжкового фестивалю вже багато років працює Дитяча програма, в якій активно беруть участь автори, ілюстратори, педагоги й, безперечно, діти. Ця програма користується великою підтримкою на державному рівні, а деякі школи зі всієї Шотландії спеціально організовують екскурсії для учнів на цей фестиваль. Більше за те, в усіх шкільних програмах Шотландії щороку активно оновлюється матеріал сучасної дитячої літератури саме за підсумками Дитячої програми книжкового фестивалю в Единбурзі.
Із дня виникнення фестиваль постійно проводиться у мальовничому історичному місці Charlotte Square Gardens (приблизний переклад – площа/місце садів Шарлотти), розташованому в серці старого Единбурга. До речі, це місце зараховане до списку світової культурної спадщини. Щороку реальні сади перетворюються на фантастичне наметове містечко, яке відвідує понад 200 тисяч осіб. Під час події, звісно, відбувається торгівля книжками, кошти з якої знову спрямовуються на книговидавництво, а власне фестиваль на 80% фінансується програмами багатьох доброчинних фондів (20% – державна підтримка).
Також у рамках події відбувається й місцевий джазовий фестиваль, куди звідусіль з’їжджаються фанати. Останнім часом у Європі лунають думки, що цей книжковий фестиваль за потенціалом може згодом стати знаменитішим за Франкфуртську книжкову виставку.
Фото з сайтів www.coolplaces.co.uk, www.visitscotland.com, www.geograph.org.uk.