Ілюструю книжки для дітей: Олександр Шатохін


Художник Олександр Шатохін любить гарну музику, подорожі і творчість цікавих людей. А також мріє про те, щоб його книжки видавалися в закордонних видавництвах і вірить, що найкласнючіші його проекти ще попереду.

Впізнавані, динамічні ілюстрації Шатохіна ми можемо побачити у книжках Сергія Товстенка, Марії Парр, Інґеб’єрг Дал Сем, Фріди Нільссон, Сашка Дерманського й Кузька Кузякіна. А у 2021 році Олександр став ілюстравтором одразу двох книжок «Найщасливіше левеня» та «Чи легко жити циклопам?».

БараБука розпитала переможця Міжнародних конкурсів ілюстрації «COW 2019» та «Clairvoyants 2021» Олександра Шатохіна про мрії, проєкти, хобі і, звісно, улюблені книжки.

Олександр Шатохін

BaraBooka: Як ви прийшли в дитячу ілюстрацію?

Олександр Шатохін: З дитинства полюбляв розглядати саме малюнки, ілюстрації у книжках, не тільки в дитячих виданнях, а й у дорослих пригодницьких чи історичних. Тож, певно, та любов та магічний вплив малюнка у книжці на мене й зберігся до сьогодні. Коли мене зацікавило ілюстрування, я інтуїтивно звернув увагу на дитячу книжкову ілюстрацію. Можна сказати, що це дитяча мрія, яка стала реальністю.

– Як у вас відбувається процес роботи над ілюструванням дитячої книжки?

– Якщо ми говоримо про власні проекти, то це якесь інтуїтивне відчуття, що з певного малюнку чи образа в голові ти можеш створити книгу, розповісти історію, сказати те, що хочеш і зробити так, як відчуваєш. Починаєш робити серію послідовних міні-історій з одним героєм-персонажем, і це виливається в сюжет, тоді вже вимальовуєш конкретно книжку, як правило, без ескізів чи якихось пошуків. Це найкльовіше в моїй роботі: коли можеш дати історії розвиватися майже непродумано, вигадуючи щось нове в ході малювання. Є в цьому щось магічне.

Інша історія – ілюстрування книжки, коли тобі пропонують попрацювати з текстом і зробити ілюстрації. Мені подобається, що останнім часом редактори, арт-директори надсилають рукопис і довіряють саме твоєму баченню дитячої ілюстрації, приймають твою манеру малювання. Це надихає, дає змогу відчувати себе вільно і створювати ілюстрації від яких кайфуєш і усміхаєшся. Це – найкраще.

– Чи є місце карикатурності в дитячих книжках?

Не знаю, чи є місце карикатурності або ще чогось у дитячих книжках. Я точно знаю, що в моїх ілюстраціях є щирість і любов до своєї справи. Я малюю так, як відчуваю певну історію чи героя книжки.

Робота з персонажем: від ескізу до готового малюнка
«Маршрутка»

– У випадку роботи з творами сучасних письменників, допомагає чи заважає особисте знайомство з автором книжки? Який вплив справляє автор на діяльність ілюстратора?

Особисто знайомився з кількома письменниками, і я не думаю, що це якось допомагає чи заважає роботі. Більше часу я все ж проводжу з текстом письменника. Намагаюся намалювати так, як відчув історію. Якщо це відчуття збігається з баченням письменника, і йому чи їй усе подобається, то клас – ми на одній хвилі. Якщо ні, то краще пошукати «свого» ілюстратора. Але мені щастить: більшість моїх ілюстрацій до книжок авторам все-таки подобається.

Фрагмент із книжки «Неперевіршені задачки»

– Ви створили ілюстрації до книжки «Неперевіршені задачки». Як вам «їхалося» на триколісному велосипеді з Сашком Дерманським і Кузьком Кузякіним?

Нормально так їхалося 🙂 Особисто вже познайомилися з Сашком та Дмитром на презентації книги у Львові, хоча з Дмитром робили деякі маленькі проекти разом онлайн. Прикольна книжка вийшла, хоча місцями було складнувато. Проте це саме той випадок, коли моє бачення ілюстрації збіглося з ритмом та інтонацією текстів письменників.

– У 2021 році вийшло одразу дві ваші книжки як ілюстравтора – «Найщасливіше левеня» та «Чи легко жити циклопам?». Як вам ведеться на моноколесі творчості?

Дуже з цього тішуся і рухаюся далі. Хочу намалювати серію книжок за аналогією до «Найщасливішого левеня». Створення власних книжок для мене дуже важливе і надихаюче. Це той простір, де я можу повністю відпочити від замовлень і створити книжку такою, якою хочу. Мені подобається! Є ще багато планів і думок з приводу того, що намалювати, тож думаю, що це не останні мої книжки :). Наразі намагаюся заглибитися в тему «тихих» книжок.

– Яких персонажів любите малювати? Який ваш секрет творення оригінальних персонажів?

Я просто люблю малювати 🙂 Головне для мене – знайти щось цікаве і своє в персонажі, щоб у подальшому було цікаво створювати світ навколо нього та розповідати його історію. Зловив себе на думці, що мені все ж більше подобається малювати героїв тварин.

– Їжа – поширений атрибут ваших ілюстрацій. А що ви любите готувати? Поділіться рецептом.

Багато чого люблю готувати. Мої «короночки» – млинці та смажене м’ясо. Але вмію багато чого. Готування – як малювання: головне – підходити до цього діла з любов’ю та натхненням.


Книжкова порада від Олександра Шатохіна


  • «Абетка від Маєчки» Іли Варіної, ілюстрації Ольги Штонди. Всім раджу почитати, а ілюстраторам – погортати і подивитися. Ілюстрації до цієї книжки – то моя любов!
  • «Реактори не вибухають. Коротка історія чорнобильської катастрофи» Катерини Міхаліциної та Станіслава Дворницького, з чудовими ілюстраціями студії Seri/graph – книга про важливе, про нашу історичну трагедію зрозуміло і чесно.
  • Серія книг «Я так бачу» , «Голосно, тихо, пошепки», «Куди і звідки» від творчої майстерні «Аґрафка». Чудові пізнавальні книги з неймовірно красивими ілюстраціями. Дуже поважаю і люблю все, що роблять Романа Романишин та Андрій Лесів. Доступно, з цікавинками про те, чого ми зазвичай не помічаємо.

Підготувала Ольга Сілакова. Ілюстрації зі сторінки художника у фейсбуці


Читайте й інші інтерв’ю з серії «Ілюструю книжки для дітей»:


🎨 Наталка Гайда https://bit.ly/2V00tGB
🎨 Надія Кушнір, більше відома як Надьожна, або ж «мама Гуся» https://bit.ly/2SDPDnW
🎨 Арсен Джанікян https://bit.ly/2SSb9o5
🎨 Світлана Балух https://bit.ly/37AOPVs
🎨 Вероніка Котик https://bit.ly/2SAxEPu
🎨 Христина Лукащук https://bit.ly/2P3vs0S
🎨 Анна Іваненко https://bit.ly/3295Pkj
🎨 Олександр Продан https://bit.ly/39Uol2P
🎨 Таня Горюшина https://bit.ly/2SzXiDY
🎨 Грася Олійко https://bit.ly/2SC1K55
🎨 Інна Руда https://bit.ly/2SSih3U
🎨 Віталій Бугара https://bit.ly/2SzPHoX
🎨 Наталя Кудляк (раніше – Кащак) https://bit.ly/2HuWABE
🎨 Євгенія Гайдамака https://bit.ly/32aMsaD
🎨 Тетяна Філатова https://bit.ly/2SPJ0Oq
🎨 Олена Мишанська https://cutt.ly/gxj3tis
🎨 Дмитро Печенкін https://cutt.ly/4xj3qWk
🎨 Ірена Панаріна https://cutt.ly/Fxj94QF
🎨 Володимир Штанко https://cutt.ly/Mxj91hd
🎨 Олена Забара https://cutt.ly/Ixj9XNA
🎨 Марія Фоя https://cutt.ly/Axj9Ji6
🎨 Марина Шутурма https://cutt.ly/Bxj9n7z
🎨 Лєна Барді https://cutt.ly/5xj9jbC

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар