Ілюстрації мають дихати


Женя Миронюк – відома й запитувана ілюстраторка книжок для малюків. Її малюнки легко знайти на шпальтах популярних дитячих журналів, як-от «Пізнайко», «Мамине сонечко» та інших. А віднедавна гарнюніх звіряток, створених Женею, можна зустріти й на полицях із дитячими косметичними засобами. Художниця вперше спробувала себе в дизайні товарів для дітей, чим неабияк потішила шанувальників. БараБука розпитала ілюстраторку про новий дизайнерський досвід, секрети мімішності її ілюстрації, якою має бути сучасна книжка і яку Женя мріє проілюструвати, що надихає і над чим тепер працює.

– Твої ілюстрації легко впізнати за «мімішністю». Ти свідомо обираєш цей емоційний стиль чи цього чекають від Тебе видавці?

Напевно, мімішність мене сама знаходить! Здебільшого всі замовлення, які мені надходять, – для мацьоп і карапузів.

миронюк1

– Що Ти більше всього любиш малювати?

Найбільше подобається те, що найкраще виходить. А це малюки і тваринки-малюки. Такі характерні, вередливі і неслухняні. Такі непосиди в мене вийшли на обкладинках серії книжок для «4 mamas». Також дуже подобається зображати тваринок із дитячими характерами, одягнутими в комбінезони та суконьки з улюбленою іграшкою в рюкзачку та шапкою на голові. До речі «Біла, синя та інші» – гарний тому приклад. Коротше кажучи, люблю зображати дітей – котячих чи ведмежачих, а інколи й монстрячих.

Я ніколи ще не ілюструвала книжок про принцес та драконів. Немає конкретної назви й автора книжки, яку хочу проілюструвати, просто хочу, щоб був дракон (обов’язково дoбрий!) і принцеса (мала така і вредна, як я :))

– Чим журнальна ілюстрація відрізняється для Тебе від книжкової?

Звісно ж, це різні речі. Але для мене журнальна й книжкова відрізняються тільки композиційно, а стилістика й робота над образами щоразу залежать від тексту.

– Чи стежиш Ти за світовими тенденціями в ілюстрації, і зокрема в дитячій? Звідки дізнаєшся про нові віяння? Що для тебе найцікавіше в них?

Не впевнена, що в ілюстрації існує така штука «модно» чи «в тренді». Або, може, то я не йду в ногу з часом, але зазвичай знаходжу нового для себе ілюстратора та фанатію від його робіт доти, доки не знайду нового, на мій погляд, крутішого, і буду знову ліпити нові картинки на стіну й надихатися… і так по колу :).

миронюк-скоромовки

– Чи імпонують Тобі ті напрями, в яких тепер розвивається українська ілюстрація? Чим вона відрізняється від світової?

Українська ілюстрація за останні роки дуже розвинулася і змінилася! Поступово відходять «пластикові» ілюстрації, чому я невимовно рада. «Пластиковою» ілюстрацією я називаю ту, якою годують нас, прикриваючись дешевою ціною. Яку можна купити в переході метро, повертаючись додому після роботи. Вони жахливо яскраві, а кожна деталь має такий відблиск, що може півкімнати освітлити. Часто персонажі з цієї книжечки візуально виглядають, як пластикова іграшка (про іграшки окрема історія, краще не питайте :). Здебільшого такі книжечки зібрано з безплатних стокових картинок. Так ми не витрачаємо багато часу на похід у книгарню, але хочемо хоч чимось порадувати дитину. Але така покупка, як правило, марна, а книжки – одноразові. Згодом вони забуваються і стають черговим пилозбірником на полиці. І виходить, що гроші витрачено марно :(.

Так ось, у нас дуже багато талановитих художників-ілюстраторів, завдяки яким ми поступово виходимо на світовий рівень. Ця нова хвиля якісної української ілюстрації аж ніяк не поступається світовій.

миронюк3

– Що для Тебе – сучасно оформлена книжка? Що робить видання сучасним? Що в жодному разі не повинно бути в якісно оформленому виданні?

Не знаю, як це пояснити словами. Відчуття, коли розгортаєш книжку – і «ВАУ»! Це може бути техніка ілюстрації або суперово-крута верстка чи образи персонажів. Але має бути ось це: «ВАУ, як круто!» – і в долоньки плескаєш, як дитина, і пищиш: «Хочу, хочу цю книжечку!». І цей писк явно не викличе недовичищена акварель або текст, не закомпонований із ілюстрацією. Все має бути в контексті, одним цілим і дихати.

– Чи потрібні ілюстрації для дорослих та підліткових книжок? Чи хотіла б Ти проiлюструвати щось сучасне підліткове? Чим кардинально це відрізнятиметься від того, що Ти малюєш зараз?

Дуже хочу! Хочу нові образи й нові техніки. А потім починаю малювати – і бац… знову п’ятирічна дитинка вийшла! 🙂

– Яка книжка твоєї мрії для роботи?

Я ніколи ще не ілюструвала книжок про принцес та драконів. Немає конкретної назви й автора книжки, яку хочу проілюструвати, просто хочу, щоб був дракон (обов’язково дoбрий!) і принцеса (мала така і вредна, як я :)). А ще – мрія ілюструвати книжки поп-апи. Щоб відкриваєш – і підіймається неймовірно складна конструкція, намальована тобою.

– Як має будуватися співпраця автора тексту й автора ілюстрацій? Художник – це співавтор книжки?

Гадаю, так. Мені здається, саме автор, а не видавництво, повинен побачити, хто з ілюстраторів візуалізує його тексти, і налаштувати художника на той самий настрій своїм твором.

– Чи вистачає часу творити щось «для душі» поза замовним ілюструванням книжок?

Звісно, що часу ніколи не вистачає, але трішки іноді викроюєш на творчість або на свій проект, який давно-давно залежався в шухляді. А іноді хочеться сісти й помалювати якихось кракозябрів, не думаючи про ТЗ («технічне завдання») і дедлайн…

миронюк-мило

– БараБукам дуже сподобався твій «вхід» на територію промислового дизайну. Це дуже круто!

Ой, цей вхід був для мене несподіванкою! До речі, подяка за це «Білій, синій та іншим». Ця книжка стала моєю візитною карткою :). Киці спрямували замовників до мене! Тепер мої малята на шампуньках та дитячих кремах.

– Не плануєш змінювати напрям?

Це в сторону промислового дизайну? Нііііі! Я без сюсі-пусі і книжок не можу. Вони мені дорожчі та цікавіші, ніж дизайн. Тим більше, тепер український ринок починає розробляти цікаві книжки з флепами, кишеньками і навіть поп-апами.

миронюк4

– Над чим Ти тепер працюєш?

Наразі в роботі кілька книжок. Але ось закінчую книжку про монстриків, яку реалізувала на стипендії Gaude Polonia. Це дуже цікавий досвід для мене, оскільки цього разу я працювала не лише над ілюстраціями, а й над текстом. Ця книжка для найменших читачів про дитячі страхи. Вона допоможе малюкам позбутися страху перед темрявою, монстрами та потоваришувати з ними.

– Хто для Тебе є орієнтиром у житті? Не лише в плані малювання, я й для світогляду… Що чи хто Тебе надихає?

Надихають мене подорожі. Я тільки нещодавно зрозуміла, як мені подобається подорожувати і що я без цього вже не можу. Сповненою сил і натхнення працюється ж набагато веселіше. Бо я така, що можу тиждень над однією ілюстрацією сидіти і плакати, а вона «не йде». Цікаво чому? Тому що потрібно замовлення ставити на паузу, бо муза така примхлива штука, що якщо її не вигуляєш, не покажеш нових кольорових «слайдів» із гарнюніми пейзажами, то вона образиться і не прийде до тебе більше!

Розпитувала БараБука

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар