4+

Казкотерапія для несміливих сміливців

Анастасія Музиченко

Катерина ЄГОРУШКІНА. Пригоди Штанька. – Київ: Класика, 2017. – 54 с.
Уподобань: 4

Щоб допомогти дитині вирішити внутрішній конфлікт, подолати страх і невпевненість, пояснити як діяти у складних і часом небезпечних ситуаціях, психологи радять застосовувати терапію казкою. Адже ідентифікуючи себе з казковим героєм, малий читач має змогу здобути необхідний йому досвід, проговорити проблему з дорослими під час читання й отримати підказку для її вирішення. 2017 року Катерина Єгорушкіна спільно з видавництвом «Класика» випустила чергову казкову повість із терапевтичною ціллю – про те, як подолати страх і почати втілювати власні мрії.

«Пригоди Штанька», як і попередні видання в серії «Музична казкотерапія для малят», має в додатку музичний супровід. Це означає, що можна читати книжку й водночас слухати спеціальну підібрану класичну музику зі звуками природи, про які йдеться в казці. Якщо ж ви не бажаєте паралельно вмикати запропоновані мелодії – не біда. Письменниця дуже влучно змалювала звуки осіннього парку, міста, голоси тварин, транспорту, явищ природи тощо, які навіть без спеціального музичного супроводу чудово уявляються.

«– Люди почули ваші голоси – голоси мешканців цього скверу. Відчули, як ви любите свій дім… А ти, такий маленький, зумів усіх об’єднати!
– Інколи маленький може стати більшим, коли робить щось із любові…»

«– Бах!
– Бабах!
– Бац!
– Бумць!
– Бубумць!
Так починався каштановий дощ в одному з київських скверів».

Або:
«– Шурх…
– Мушурх.

Барвисте листя шурхотіло, коли на нього падали каштани».
На перший погляд історія про несміливого каштанчика Штанька – звичайна казочка про боротьбу добра і зла. Мешканці парку – дерева, Їжак-хижак, Миша, Жаба, каштанчики і Кріт – разом із учнями музичної школи стають на захист міського скверу, який запланували знищити підступні забудовники, щоб звести ТРЦ. Об’єднавши зусилля, дітям вдається організувати концерт і привернути увагу містян та особисто мера столиці до екологічної загрози й уникнути її.

Якщо ж придивитися уважніше, Катерина Єгорушкіна пропонує ліки від кількох «хвороб». По-перше, страх сепарації та одночасно прагнення до самостійності. Цей природний етап проходить маленький каштанчик Штанько, а разом із ним читач (старше дошкільнятко або молодший школяр). Навколо такий гарний і привабливий світ, усі каштанчики-братики і сестрички давно в нього зістрибнули, лиш Штанько ніяк не зважиться. А коли наважується, то мало не втрапляє в халепу. Зустріч із Їжаком-хижаком є слушним застереженням для читачів, які переживають період сепарації і дорослішання.

Друге болюче місце, яке потребує лікування, – це втрати близької людини. Тато головної героїні загинув на війні, де «лікував людей, а тепер – зірки». Щовечора дівчинка думає про нього і чекає з неба вітання, а коли задум із урятуванням скверу вдається, вірить, що батько поряд і нею пишається. Упевненість Світланки, що вона не сама, що найрідніші люди її підтримують хоч би де вони були, дуже важлива для будь-якої дитини, і авторка це ще раз проговорює для свого читача.

Окрім лікування особистих проблем, авторка зачіпає важливу для суспільства екологічну «хворобу». Знищення зелених насаджень у місті на «благо» торгівельних і розважальних центрів триває, а зарадити цьому вдається вкрай рідко. Лише об’єднавшись із мешканцями скверу і привернувши увагу містян, дітям вдалося врятувати дерева. Без об’єднання і свідомої громадянської позиції мало чого можна досягти не лише в казках.

Художниця Наталя Лещенко проілюструвала казкову повість у досить традиційному стилі. Найкраще вдалося зобразити її героїв. Наприклад, мама Світланки намальована досить сучасною: у джинсах-бойфрендах, кардигані і з ноутбуком на колінах. Тварини теж мають досить яскраві образи. Для прикладу, Їжак-хижак носить майку, на якій зображено перекреслений гриб. Нарешті, їжака зображено правдиво, хижаком, а не «вегетаріанцем», який збирає гриби і яблука.

В цілому книжка заслуговує на увагу і може бути рекомендована для родинного вдумливого читання. Тут є про що подумати і поговорити з дітьми. Також «Пригоди Штанька» варто використовувати на музичних заняттях, уроках природознавства і для розвитку творчого мислення.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар