Книжки-помічники в навчанні: від астрономії до хімії
Автор: БараБука
Завершується другий місяць шкільного навчання, і саме час відкрити секрет, як зробити процес вивчення нового матеріалу цікавим і простим, а заодно залучити дітей різного віку до читання. Адже найкращий вихід – поєднувати корисне і приємне. Саме тому БараБука пропонує серію добірок науково-популярних книжок для дітей від українських видавців. У першій подачі ми пропонуємо піти до книгарень по книжкові помічники з природничих і точних наук. Далі буде…
Читайте також: 111 книжок для читання в молодших класах Прочитай і домалюй: 13 розмальовок від українських видавцівАСТРОНОМІЯ
Пол Брекке, Наша життєдайна зірка сонце («Грані-Т», пер. із норв. Наталя Іваничук)
Вихід цієї книжки відомого норвезького астрофізика Пола Брекке чомусь залишився в нас непоміченим. Утім, це одна з небагатьох українськомовних науково-популярних книжок, які вичерпно розповідають дітям про головну зірку Сонячної системи. Властиво, єдину її зірку – Сонце. Кольорові ілюстрації, наукові факти і схеми доступною для дітей мовою – усе це спонукає до вивчення фізики й астрономії куди більше, ніж шкільні підручники.
БІОЛОГІЯ і БОТАНІКА
Науково-популярна серія «Граней-Т»
Колись київське видавництво «Грані-Т» зробило розкішну серію науково-популярних міні-енциклопедій на різні теми. Серед них були «Наші птахи», «Риби річок та озер», «Жуки та інші поважні особи», «Дерева», «Бджолині родичі» (автор – біолог за освітою Олесь Ільченко), «Український квітник» (авторка – Зірка Мензатюк, письменниця, яка кохається у квітникарстві й має безліч інших талантів) й навіть «Гербарій» отця Яна Твардовського. Більшість книжок видано у форматі класичних енциклопедій: реалістичний, хоч і доволі старомодний, малюнок і текстівка. Лише книжка Зірки Мензатюк містить художні тексти поруч із енциклопедичними короткими довідками. А «Гербарій» Яна Твардовського й узагалі – замаскована під формат серії поезія відомого польського мислителя.
Такі довідники підкуповують насамперед обсягом, адже дітям непросто зорієнтуватися у величезних виданнях для дорослих птахо- чи квітколюбів. Натомість, гортаючи невеликі книжки, вони мають нагоду запам’ятати й при нагоді впізнати все побачене.
Стів Дженкінс, Книга про тварин («Рабарбар»)
Розкішно ілюстроване видання Стіва Дженкінса – мастхев дитячої бібліотеки. Знаєте, це з таких книжок, про які потім і дорослі згадують: «От, пам’ятаю, була в мене величезна яскрава книжка про тварин!» Її приваби – незвичне оформлення й подача матеріалу. Це не фотографії й не натуралістично вималювані ілюстрації, це щось середнє між аплікаціями й натуралістичними малюнками, дуже крутого виконання. Але й це не головне. Головне – несподіванка, адже від книжки про тварин ти чекаєш, що на сторінках будуть – тварини й тексти, тексти й тварин, а не – бах! – і на тебе дивляться очі тигра в натуральну величину.
Дженкінс зручно погрупував матеріал й цікаво подав факти. Вийшла не просто енциклопедія про тварин, а несподівана книжка для будь-якого віку.
Читайте також: Зоосвіт для чомучокЧервона книжечка («Основи», текст та ідея Анни Копилової, ілюстрації Олени Васик)
Дуже важливу книжку видали кілька років тому «Основи». Це міні-варіант Червоної книги України з практичним еко-додатком для дітей. Підкуповує дизайн: з дірки в червоній обкладинці на нас дивиться сова (чи то пак сипуха, яку занесено до Червоної книги). Оскільки це «книжечка», а не «книга», то й об’єктів у ній мінімум – найпоширеніші з тих, які потребують збереження, і, ясна річ, ті, з якими дитина має шанс стикнутися. Наприкінці міститься додаток для дітей і батьків, у якому пояснено, як кожен із нас може долучитися до збереження природних ресурсів.
Ілюстрації Олени Васик не переобтяжують верстки, виглядають дуже органічно і стильно, проте незрозуміло, що в книжці з українськими загроженими тваринами роблять, приміром, панда, коала та єнот.
Читайте також: Захистити й зберегтиКатерина Міхаліцина, Хто росте в парку? («ВСЛ», ілюстрації Оксани Були)
Короткий путівник із ботаніки для дошкільнят. У цілком художній і дуже поетичній формі Катерина Міхаліцина розповіла про відмінності різних дерев, які можна побачити в парку, – дуб, клен, береза і навіть гінкго. Чим відрізняються стовбури й листочки – усе те, що можна завважити на щоденній прогулянці. Утім, це не лише пізнавальна книжка, це й тонка оповідь про пошук свого місця в житті. За сюжетом маленьких листочок розшукує своїх «родичів», листочок не знає, хто він і звідки, тож звертається до всіх дерев у парку з єдиним запитанням: «Чи ми, бува, не одного роду-племені?».
Оксана Була проілюструвала історію в ніжних зелених тонах, і, що важливо для пізнавальної книжки, – з малюнків можна впізнати дерева, які ростуть у парках.
Книжка потрапила у список цьогорічних «Білих круків».
Читайте також: Про пошуки себе і своїхХІМІЯ
Юлія Смаль, Цікава хімія: життєпис речовин («ВСЛ»)
Як же пощастило українським школярам, що першу нашу науково-популярну книжку з хімії написала не просто «хімічка», себто вчителька хімії, але й письменниця, себто та, яка вміє добре писати й викладати цікаво свою думку, – Юлія Смаль. У цьому посібнику з підназвою «Життєпис речовин» сконденсовано все най-най-най простою і зрозумілою юним хімікам мовою: атоми, молекули, речовини, досліди, реакції… Буває, що трапляються «революційні» для сучасних дорослих тези, як-от про те, що не все те шкідливе, що зветься хімією: «Як гадаєш, яким був перший хімічний процес, засвоєний людиною? Звісно, приготування їжі. Перший хімік у світі зумів підсмажити здобич на вогнищі. Він експериментував, і його дослід виявився успішним». Також і те, що ви читаєте цей текст, – опосередкований плід хімічних експериментів, адже всі наші ґаджети складаються з різних металів, які в різний час були добуті хіміками-непосидами.
Верстка, ілюстрації, вирізки – в науково-популярній книжці це все важливе не менше, ніж текст, адже привертає увагу до найважливішого й найцікавішого. Завдяки художникам Андрію і Діні Нечаєвським книжка утримує увагу молодшого читача й приносить візуальну насолоду старшим.
МАТЕМАТИКА
Кузько Кузякін, Зубасті задачки («ВСЛ»)
Кузько Кузякін – найвидатніший математик української дитячої літератури, це підтвердить будь-який читач журналу «Професор Крейд», де раніше виходили епізоди «зубастих задачок». Цю книжку було відзначено «Рейтингом критика 2014» й щорічним списком найкращих видань БараБуки.
Це повноцінна книжка-картинка, де як бонус додано цікавезні задачки з математики. Не такі, знаєте, «Бджола наносила 3 кг меду, а трутень нічого не наносив». А – «життєві» і з величезним почуттям гумору. Приміром, є задача про те, як у хлопця в транспорті вкрали бутерброд. Завдання – визначити злочинця. Між тим автор пропонує порозмальовувати слоненят, побавитися в різні ігри, одне слово – якнайдалі відійти від рівня занудних шкільних задачників. І Кузьку Кузякіну це вдалося.
А задачки, слід визнати, геть нелегкі. Добре, що наприкінці є відповіді.
ЕНЦИКЛОПЕДІЇ
Інфографіка для дітей («Віват»)
Усі знають, що сучасні діти – насамперед візуали. Вони змалку живуть у світі рухомих картинок і весь час мусять «переварювати» гігабайти інформації. Дорослі, не звиклі до мерехтіння інформації перед очима, у стрічці новин, у соцмережах, – дуже швидко забувають все нове. Це, кажуть, ризикує стати хворобою нашого часу.
Як у таких умовах подавати нову інформацію так, щоб не переобтяжувати дитячий мозок? Як навчити дитину схоплювати головне, опускаючи другорядне? Як скористатися перевагами нинішніх дітей і навчити їх не лише шкідливому, а й корисному? (Бо шкідливому, без питань, вони й самі навчаться.) Як знайти підхід для тих, хто не вміє користуватися об’ємними енциклопедіями?
Можна запропонувати інфографіку. «Інфографіка для дітей» – це такий собі «конспект» енциклопедії, де в невеликому форматі подано все найважливіше: інформацію про тварин і космос, про автівки й людину. Інфографіка побудована так, щоб очі й мозок схоплювали головне, а відтак, якщо цікаво, сприймали другорядне. Дуже корисна навичка.
ІНФОРМАТИКА
Тетяна Щербаченко, Як не заблукати в Павутині («ВСЛ», ілюстрації Дмитра Кузьменка)
В епоху швидкісного розвитку інформаційних технологій книжка про інтернет, видана навіть кілька років тому, швидко застаріває. Утім, на щастя для нас із вами, основні позиції «Як не заблукати в Павутині» й досі актуальні. Знайомство з комп’ютером, мережею, ази інтернет-безпеки для дітей, подані в доступній формі й дотепно ілюстровані Дмитром Кузьменком.
Книжка особливо приємно вирізняється на тлі сучасних шкільних програм із інформатики, які настільки нудні, що моменту ввімкнення комп’ютера там може відводитися цілий урок. Тож наполегливо радимо використовувати цей посібник замість шкільних підручників із інформатики класу десь так до 6-го.
До слова, книжку можна завантажити безплатно.
Читайте також: Довідник-порадник про заповітнеФото на головній зі сторінки lolabook.com.ua.