11+

Книжкові історії Марусі Щербини

Лілія Куліковська

Маруся Щербина Небилички від Марічки / Ілюстрації: Лілія Мартинюк – Київ: Зелений пес, 2020. – 256 с. Маруся Щербина Усі під підозрою / Ілюстрації: Євгенія Олійник – Львів: ВСЛ, 2022. – 200 с. Маруся Щербина Піратські історії/ Ілюстрації: Лілія Мартинююк – Київ: Зелений пес, 2023. – 116 с. Маруся Щербина Яра / Ілюстрації: Яна Пласконіс – Львів: ВСЛ, 2024. – 120 с.
Уподобань: 3

Завжди цікаво спостерігати за тим, як народжується щось гарне. Така можливість є не завжди і не для всіх. Я відкрию вам таємницю: нині ви можете стати свідками становлення талановитої письменниці, яка нещодавно закінчила школу, але вже має у доробку кілька цікавих і глибоких історій. Тож запрошую васдо магії книг Марусі Щербини!

Жила собі дівчинка. Вона дуже любила мріяти, фантазувати, творити. І якось дівчинка почала писати. А в 13 років видала свою першу книжку! Думаєте, так не буває? Ан ніт, буває, і ця дівчинка пише і зараз, і її книги захоплено читають багацько дітей і дорослих.

Тож знайомтеся, перша книга Марусі — це «Небилички від Марічки». Найперше вражає неймовірна фантазія та уява письменниці. На сторінках книги втілилося дуже багато дитячих мрій. Разом із Софійкою, Іванком, Ганнусею, Вікою, Майєю чи Зорянкою читачі та читачки мандрують різними казковими країнами, переборюють свої страхи, смакують ласощами, рятують королівства, літають на драконах, знайомляться з магічними істотами і знаходять нових друзів. Деякі óбрази нагадують тата Карло, білого кролика, чарівника смарагдового міста, та у польоті фантазії Марічка навигадувала дуже багато і своїх власних неймовірних і дуже колоритних персонажів!

Коли дорослий читає цю історію, він, певно, відчуває, що її писала дитина. Але в тому й цінність цієї книги, як на мене,бщо «дитина написала для дітей»: авторкабезпосередньо відчувала всі ті моменти казковості, магії, чарів. Того прекрасного щасливого дитячого стану, коли бажання можуть збуватися, щойно ти їх вимовиш, коли браслет має чарівну силу, коли ти можеш злетіти, ледь вкусивши смачнючого пиріжка. А цукерка зі смаком мрії? Мммм))) Нам із дітьми дуже сподобалася «дорога із зірками» і Країна музики з долиною української народної пісні!

Не сприйнялися лише згадки про цирк, бо наша родина не підтримує формат цирку з тваринами у будь-яких його втіленнях. Думаю, це один із тих моментів, про які не задумуєшся, коли пишеш у юному віці, і які з часом трансформуються в інші цінності через усвідомлення у процесі дорослішання. Надалі такого плану згадок у творчості Марусі немає. До речі, тема цирку з тваринами активно пропагується все ще і зараз: в іграшках (навіть відомих брендів!) і подекуди, на жаль, і в книгах. Це питання, з яким БараБука працює багато років (зауважує, рекомендує, підказує). Бо у книгах, які формують у дитини ціннісні орієнтири та світогляд змалку, не хочеться бачити такої теми як звичної.

На сторінках «Небиличок» ми зустрічаємо повсякчас згадки про книги, про важливість і захопливість книжкового світу, підказки, чому це потрібно і чому ми так любимо читання.

Зростаймо далі разом із Марусею: «Усі під підозрою!» — дуже класний детектив для початкової школи та молодших підлітків. Навіть два! «Крадіжка у школі» розповідає нам і про родину, і про школу. Атмосферні і продумані óбрази головних героїв, злочинців, прибиральниці у школі. Сподобалося, що брати разом проводили розслідування. І що й однокласницю взяли до гурту. У історії є детективна термінологія: місце злочину, список підозрюваних тощо. Це допомагає відчути справжність історій, певний трепет захоплення можливості долучитися до пригоди. У другій історії йдеться про справжні життєві цінності, про справді важливе. Багато дітей (а, може, і дорослих), дізнàються цікаві факти про Петра Могилу, Бетховена, Єлизавету Милорадович. Динамічний сюжет, таємничі загадки, колоритні діалоги, яскраві персонажі, класне почуття гумору — тут все це є.

Третя книга Марічки Щербини не менш яскрава за попередні, динамічна і смішнюча. «Пригоди веселої сімейки. Піратські історії» можна і варто читати вголос у дитячих закладах, на уроках, вдома на родинних читаннях. Адже незвичайні пригоди однієї звичайної родини не залишать байдужими . Літня відпустка вийшла незабутньою! Тут є багато класних діалогів, чудовий гумор, незвичні витівки та пригоди і дітей, і дорослих. Сподобалося, що розділи невеличкі, дуже зручно читати дітям початкової школи. А сміятися ви будете від першої сторінки і весь час!

«Яра» — це вже більш «доросла», підліткова повість, цьогорічна новинка young-adult. Основною темою крізь книжку проходить війна, виїзд Яри з рідного міста, хвилювання за рідних, які залишилися в окупації, постійна перевірка месенджера, біль втрат. Ще додаються різні «звичайні» життєві вікові труднощі, притаманні всім підліткам і в мирний час. Маруся показує всі ці переживання з точки зору підлітки Яри, розкриває шлях, який торує дівчина у пошуках себе. Спостерігати за ним цікаво і важко водночас. В історії Яри багато моментів, які розчулюють і відгукуються. Ставлення до Бога в повісті показується в різному віковому сприйнятті меншої сестрички та самої Яри. Чи віднайде дівчина шлях до свого душевного спокою?

Чимось дуже влучним і новим для жанру повісті я вважаю поезію Марусі, якою письменниця прикрасила історію. Торкаються душі і щемкі слова, і глибокі сенси, і навіть вигляд написаного вірша, наче на вирваному аркуші зошита… Марусину поезію приємно читати, і робити це можна і в її соцмережах, і в цій книзі.

«Танцюючи, забувала про світ довкола. Забувала про проблеми, хвилювання, постійний страх. Трохи відпускала все, що боліло, що не давало спати ночами і змушувало здригатися від неспокійних думок. Часом здавалося, що живе лиш тоді, як танцює.»

Маруся зачіпає тут дуже важливу тему: так, ми живемо під час війни. Усім важко. Але кожен знаходить можливість відновитися у власних джерелах. Для когось це — танці, для іншого — кулінарія, ще для когось — ведення блогу, а для декого — омріяна відпустка. І так, треба донатити (і ми донатимо!). Але і жити треба. Повноцінно. Так, як можеш. ЖИТИ.

Книга про Яру невеличка, але сила, яку вона дарує, якою надихає і підтримує, дуже суттєва. Історія розбудить різні відчуття і для багатьох стане «джерелом відновлення». Ці рядки варто прожити.

Отак дівчинка зростала, писала твори, а водночас росла й літературна майстерність Марусі: фрази ставали точнішими, герої — глибшими, почуття — різноплановішими, гумор — яскравішим. До слова, мова усіх творів, написаних у різний час Марусею, гарна, вишукана, наповнена, жива, із часом — вдосконалена і щедріша на різні стилістичні та літературні прийоми.

Ілюстрації до історій створили дуже талановиті художниці, які до кожної книги підібрали влучну палітру кольорів. Моя улюбленка — «Яра». Хоча мої діти полюбили всі книги авторки.

Проведіть ваших діток віковою стежкою Марусиних історій від початкової школи до підліткового віку — і кожен у них обов’язково знайде «щось своє».

А Марусі ми зичимо творчого натхнення і багато життєвої сили для нових крутих і затишних книжок.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар