Кобзар, кобзарик, кобзарище

Автор: Анна Третяк


Мій перший «Кобзар»: книжка-розмальовка. – К.: Школяр, 2014. – 32 с.
Тарас ШЕВЧЕНКО. Дитячий кобзар: літературно-художнє видання / Упорядник Зірка Мензатюк. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2014. – 64 с.
Тарас ШЕВЧЕНКО. Кобзарик. «За сонцем хмаронька пливе…» / Упор. О. Пугачевська, І. Косенко, В. Пахаренко. – Черкаси: Видавець Ольга Вовчок, 2013. – 103 с.
Тарас ШЕВЧЕНКО. Кобзарик-школярик / Укладач О. Д. Сиплива. – Донецьк: ТОВ «ВКФ «БАО», 2011. – 224 с.

Чи можна уявити українську літературу без творчості Тараса Шевченка? Риторичне запитання. Натомість можна порушити інше, більш актуальне для матусь і татусів: у якому віці варто починати знайомство з доробком Кобзаря? 

1Деякі вірші (а радше уривки з поезій) можна читати разом із дошкільнятами. Першим кроком до ознайомлення з Шевченковими творами стане книжка-розмальовка «Мій перший “Кобзар”», яку впорядкували співробітники Національного музею Тараса Шевченка. Це книжечка формату А4, яка на одній сторінці розгортки пропонує зображення й уривок вірша, а на другій подає чорно-білу копію ілюстрації, яку можна власноруч розмалювати. При виборі поезій упорядники не забули про свого адресата: у книжці представлено пейзажну або нескладну суспільно-побутову лірику. Шрифт достатньо великий, щоб його могли подужати навіть читачі-початківці. Завершують видання інформативно-розважальні сторінки, які пропонують записати улюблений вірш Шевченка, намалювати до нього зображення, а також знайомлять із основними датами життя митця та музеями й заповідниками, присвяченими його пам’яті.

Давно те діялось. Ще в школі,
Таки в учителя-дяка,
Гарненько вкраду п’ятака –
Бо я було трохи не голе,
Таке убоге – та й куплю
Паперу аркуш.

Та коли для дошкільняти знання Шевченкової творчості не є обов’язковим, то з перших класів школи постать Тараса Григоровича зручно й надовго вмощується в програмі з літератури. І тут дітям уже не обійтися без власного томика «Кобзаря». Хорошим прикладом видання, помічного в початковій школі, є «Дитячий кобзар» од «Видавництва Старого Лева». По-перше, вірші до збірки обирала Зірка Мензатюк – людина, що має чималий досвід спілкування з юними школярами й добре знається на їхніх читацьких потребах. По-друге, видання тішить якісною поліграфією: цупкий папір витримає не одне прочитання, а шрифт (хоча й міг би бути більшого розміру!) балансує на межі між «зручним для читання» й «гарним на вигляд».

2

Текст і зображення сприймаються цілісно, а такі необхідні подекуди пояснення подано одразу коло вірша, що спрощує читання. Звісно, не можна залишити без уваги і стильні ілюстрації Марини Михайлошиної: її незвичні, м’які лінії фігур і насичені, чисті кольори за стилем нагадують дитячі малюнки. В одному інтерв’ю художниця сказала, що відкрила для себе Шевченка вже в дорослому віці, незадовго до початку роботи над оформленням «Дитячого кобзаря», – маю надію, що завдяки її праці сучасні діти раніше зацікавляться постаттю видатного українця.

3-0Ще одне видання для першокласників підготували на рідній Шевченковій Черкащині. «Кобзарик. За сонцем хмаронька пливе…» є, певно, найкращим варіантом для ознайомлення з творчістю поета. У цій книжці добре абсолютно все. Перше, за чим можна оцінювати дитячу книжку, – її зовнішній вигляд. Черкаський «Кобзар» має зручний формат шкільного підручника, міцний та приємний на дотик матовий папір, великий, легкий для читання шрифт, просту й логічну верстку: вірш на лівій сторінці розгортки, малюнок на правій, одне зображення супроводжує одну поезію. Упорядники провели грандіозну роботу, дбайливо вибравши з поетичних творів ті фрагменти, які не відштовхнуть від себе юного читача песимізмом чи описом страшних подій. На полях коло деяких віршів подано пояснення незрозумілої лексики, і тут видавці також відповідально підійшли до справи, не залишивши без уваги жодного з застарілих слів.

3

Фото з сайту meimuna.livejournal.com.

Передує поезіям вступне слово до читача й добре написана, не пафосна історична довідка про основні події життя Тараса Григоровича. Довідка ця хороша тим, що не величає голослівно Шевченка «національним генієм», а пояснює школярам, за які заслуги його називають «найбільш шанованим українцем на Батьківщині й у світі». Окремо варто згадати ілюстрації: їх підготували учні та вчителі Шевченківської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернату, а також учні Черкаської дитячої художньої школи імені Данила Нарбута. Так от, ілюстрації розкішні, яскраві, надзвичайно талановито виконані, а деякі ще й украй стильні. Все це дає достатньо підстав, щоб визнати це видання найкращим першим кроком на шляху знайомства з Кобзарем.

4А от «Кобзарик-школярик» може стати ілюстрацією до того, як не варто підходити до видання Шевченкових творів. Перше, що бачить читач, – ядучо-яскрава обкладинка, на якій мало схожий на Шевченка дядько у смушевій шапці обіймає дівчинку та Гаррі Поттера у вишиванці. За цією палітуркою скромно зібралися 224 сторінки сірого газетного паперу з полями, прикрашеними простенькою варіацією на тему українського візерунка. Обкладинка анонсує, що «до книжки увійшли вірші та поеми, що вивчаються в 1–4 класах загальноосвітньої школи», проте важко повірити, що навіть у 4-му класі учні готові сприйняти «Пророка» чи нескорочені версії шевченківських поем. Коли в «Дитячому кобзарі» та «Кобзарику. За сонцем хмаронька пливе…» вірші утворюють елегійну, трохи журливу картину, то з сірих сторінок «Кобзарика-школярика» визирає недобрий Шевченко, що кляне, ненавидить і наводить на думку про марність існування в цьому жорстокому світі.

Зокрема, на перших же сторінках читач знайде вірш «Думка (Тяжко-важко в світі жити)», в якому, нагадаю, такі рядки: «Утопився б молоденький, / Щоб не нудить світом, / Утопився б – тяжко жити, / А нема де дітись». І коли доросла людина розуміє всі позалітературні обставини, які викликали такі інтонації в поезіях Тараса Григоровича, а також має доступ до його автобіографічних творів, то дитина, швидше за все, спробує захистити свою психіку в єдиний доступний спосіб: не впустити цього злого дядька до свого світу. На превеликий жаль, саме цю книжку я й побачила на полицях своєї дитячої бібліотеки в одному з районів міста Києва, коли поцікавилася, які «Кобзарі» в них є. Певно, що доведеться власноруч доукомплектовувати їхні фонди якісними виданнями, які, на щастя, сьогодні доступні на книжковому ринку.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар