7+

Козаки, про яких нам не розповідали

Ольга Купріян

Ліна Максимук, Ірина Голодюк, Марина Старик, Наталія Соболевська. Козаки правлять країною / Ілюстрації: Наталя КУДЛЯК. – Брустури: Дискурсус, 2021. – 80 с. – Серія: «Глина. Українознавчі воркбуки»
Уподобань: 5

Уже в назві «Козаки правлять країною» відчутно, як сильно перевертає традиційні уявлення про козацтво ця книжка. Козаки тут – не так військові у шароварах, як державотворці в розкішних шатах, освічена еліта Гетьманщини. Авжеж, ми знаємо, що козаки бували різними – вояками, грабіжниками, волоцюгами, цей вимір історії нам уже відкрили. А от козаки як правлінці, дипломати, меценати – щось новеньке, і саме такий погляд на своїх предків пропонує воркбук від видавництва «Дискурсус».

Головний герой воркбуку – Іван Мазепа, один із найвідоміших українських гетьманів. Допомагає досліджувати минуле гетьмана дівчинка Орися і її пухнастий друг – тхір (просто тхір, хоча він тут не випадково). На прикладі біографії найвідомішого діяча нашої минувшини діти ознайомляться з основами розподілу бюджету в козацькі часи, розмаїттям страв і навіть тогочасною модою. Під час роботи художниця Наталія Кудляк використовувала фрагменти артефактів козацької доби – одяг, ґудзики, печатки й каламарі, шаблі, а також інші музейні експонати.

Формат воркбука передбачає, що дітям дозволено працювати в книжці (малювати, вирізати, клеїти). А це – саме те, що потрібно молодшим школярам. Видання поєднує різні типи текстів і завдань: поруч із довідковою інформацією (окрема частина наприкінці – для батьків) маємо дотепний комікс за мотивами реальних подій, завдання на письмо (написати друзям лист старовинним українським скорописом і запечатати печаткою!) й читання, пропозицію вирізати і склеїти фортецю Батурин, намалювати свій герб і послухати середньовічну музику, яку слухали в Гетьманщині. Наостанок допитливі читачі можуть намалювати свій гетьманський портрет та отримати грамоту за дослідження історії козацтва. Чим не чудовий подарунок дітям на день козацтва?

«Козаки правлять країною» – перше друковане видання в серії навчальних матеріалів «Глина. Українознавчі воркбуки». На сайті видавництва «Дискурсус» можна знайти багато допоміжних матеріалів для роботи вчителя. Над книжкою про козаків працювала величезна команда. Тексти підготували Ліна Максимук, Ірина Голодюк, Марина Старик, Наталія Соболевська, ілюстрації – Наталія Кудляк, а все це завірив пильним оком історик Олексій Сокирко. Книжку було відзначено Топом БараБуки як найкращий воркбук 2021 року. Видання також увійшло до посібника «Живі письменники. Батькам 2».

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар