11+

Козацька містерія Лірника Сашка

Като Деспатi

Сашко ЛІРНИК (Власюк). Казки Лірника Сашка: казки. – Київ: Зелений пес , 2014. – 72 с.
Уподобань: 33

Харизматичний, хоч іскри викрешуй, лицар-казкар Сашко Власюк, любий та знаний відвідувачам розмаїтих етнозаходів як Сашко Лірник, майстерно творить довкола себе музично-оповідні містерії вже майже 20 років. Один із найкращих дитячих письменників України, заслужений працівник культури, співець козаччини, менестрель містичної казки запалює серця та уяву дорослих і малих чаром української чортівні.

«Відтоді в нас в селі жадібних не було. І не крали у нас, і двері-замки не замикали, а так – патичком підіпруть, щоб кури в сіни не заходили. А на столі завжди паляниця і глечик з молоком стоять, рушничком накриті. Іде подорожній через село – у будь-яку хату заходь, поїж-попий, рушничком утрись, знов патичком двері підіпри та й мандруй собі далі. І так по всій Україні велося, поки москалі того не перекапустили»

Творчість автора характерна й однорідна, проте має багато іпостасей: у доробку Сашка чотири авторські аудіокнижки в найліпших традиціях лірництва, сценарій повнометражного мультиплікаційного фільму «Про чотири роги і козацький рід» і два художньо-літературні видання добротного подарункового формату. Колісна ліра, дримба, варган, бубон, барабан, дар перформансу аж до навіювання, щире залучення слухачів, глибоке культурознавче й етнографічне чуття й безмір гордої любові до рідної землі дають творчості Лірника практично недосяжний для суто книжкових авторів розмах вдячної аудиторії – недаремно він має учнів в Україні й далеко за її межами.

Перше видання «Казок Лірника Сашка» вийшло друком 2011 року в київському видавництві «Сіма видає» Олега Петренка-Заневського, щедро та майстерно, радше канонічно, на мій смак, ілюстроване видавцем, мало 32 сторінки й було заплановане як первісток «зібрання казок у трьох книжках». Так, в очікуванні продовження, минуло три літа, а на третій рік, як ведеться, мало щось статися – і сталася книжка друга, зовсім інша. Чарівники й музики на свій лад, культурні діячі, прозаїки й видавці брати Капранови запропонували Сашкові митця-ілюстратора Інокентія Коршунова, й усі разом уже не змогли втриматися, щоб не зробити Книжку…

Не повірите: «Казки Лірника Сашка», київське видавництво «Зелений пес», 72 сторінки авторських фентезійних байок-жахасиків, казок-дум на кожен смак, із неодмінним повчальним елементом у патині історичного серпанку. Селянський побут тісно переплітається в казаннях із потойбічними витребеньками, веселощі – із зажурою, любощі – з підступом, звитяга – з мудрістю; а козацька слава котиться громами понад тою напоєною дивами, любленою Богом землею. Казки Сашкові оспівують щирість і щедрість поміж людей, метикуватість і завзяту вправність у справах, терпіння, відданість і ласкаву сумирність у коханні, усміхнену нескореність перед усілякими невдачами, бідами й напастями, що в них як сам потрапиш – то сам себе й визволиш вишньою поміччю.

2

3

Виставкового класу видання у твердій палітурці, я вам скажу, вже оздоблене так оздоблене, відразу й не почнеш читати, не роздивившись: за ювелірною частковою ламінацією обкладинки – каліграфічні віршовані мережива на форзаці з нахзацом, глянсовий цупкий папір, – і це лише початок. Суцільно мальовані заголовки й вірші та понад 40 елементів художньої оздоби тексту на додачу, проте родзинкою книжки безумовно є 30 високохудожніх ілюстрацій, що не поступаються сучасним західноєвропейським анімаціям об’ємністю й образністю вигадки, азійським – живою експресією та символічністю. Навіть прикормлені до нинішньої масової візуальщини чи ігрової графіки дітлахи роздивлятимуться це видовищне видання годинами, розсмаковуючи й собі шматочок високого розважального мистецтва.

Звісно, за суто технічними параметрами видання не є і не позиціонується видавцями як дитяча книжка, проте ніщо не завадить вам, насолодившись рівнем та якістю її виконання й наповнення, відновити цю казкову есенцію до її первинної форми – слова, промовленого в дар. «Казки Лірника Сашка» якнайкраще надаються для розглядання з дітьми й читання вголос, а насичені й об’ємні оповіді обіцяють багато заслуханих родинних вечорів.

Читайте також: Сашко Лірник написав казку про сучасні події

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар