Кожному школяру по Шевченку
Українці готуються до святкування двохсотого Дня народження Кобзаря. Отак, наприкінці вересня в Національному музеї Шевченка в Києві завершилася Перша Всеукраїнська мистецька акція «Мій Шевченко», і понад 2000 дітей із усієї України тепер можуть упевнено сказати, що в них є «власний» Шевченко.
Головна мета конкурсу, до організації якого, крім Національного музею Тараса Шевченка, долучилися також Президентський фонд Леоніда Кучми «Україна», Український фонд культури, Мала академія наук України, київське видавництво «Laurus» та портал «1576.ua», – спростувати думку, що Тарас Шевченко нецікавий сучасному читачеві. Учасникам акції, серед яких були діти різного віку з різних областей України, запропонували намалювати ілюстрації до творів поета, написати каліграфічно поезію з «Кобзаря» або ж записати на відео своє прочитання віршів Шевченка. Надійшло близько тисячі малюнків і понад 200 відеофайлів, а також десятки каліграфічно виписаних текстів Кобзаря, з яких журі обрало 35 фіналістів у номінаціях «Образотворче мистецтво», «Каліграфія» та «Читання». А сто робіт юних художників нині виставлено у приміщенні Музею.
Як зазначив директор Національного музею Шевченка, Дмитро Стус, головний приз для талановитих «шевченкознавців» – можливість власноруч створити унікальні книги, що побачать світ у видавництві «Laurus». «У світі, де панує інтернет, книжка змінює свій статус, переходячи в ранг мистецького виробу, який треба зберегти для нащадків», – наголосив він. Своєю чергою, читці долучаться до створення мережевого ролика, соціальної реклами, яка закликатиме дорослих і дітей перечитувати «Кобзар» і знаходити в ньому щось «своє». А на трьох найкращих художників – учасників акції «Мій Шевченко» чекає поїздка до Москви із власною виставкою робіт, повідомила заступниця директора Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна» Тетяна Мельник.
Редакція «БараБуки» тим часом поспілкувалася з фіналістами й переможцями конкурсу про Тараса Шевченка та його вірші й почула ось що.
16-річній Каті Форощук із Херсонщини, яка зайняла перше місце серед художників-старшокласників, узяти участь у конкурсі запропонував директор школи. Намалювала ілюстрацію до вірша «Муза». Зізналася, що прочитала 15-20 віршів, доки обрала той, що найбільше відповідає її світогляду. Авторка вважає, що якби Шевченко був нашим сучасником, то розмовляв би тільки українською мовою і обов’язково працював би з дітьми.
Випускник художньої школи Олег Коломієць, 16 років (Черкащина), поки обрав для ілюстрування вірш «Садок вишневий коло хати», прочитав зо п’ять віршів. За свій малюнок отримав почесне 2 місце в конкурсі. Літературою не цікавиться (на думку БараБуки, дивовижно чесна дитина!).
Його ровесник Дмитро Артьомкін (Дніпродзержинськ), який ілюстрував поему «Причинна», взяв участь в акції, бо вподобав теми творів Шевченка. Каже, що в поезіях українського класика йому імпонують насамперед яскраві образи.
Інна Голосова (9 років) із міста Звенигородка Черкаської області зайняла перше місце за малюнок до вірша «Садок вишневий коло хати». Коли малювала, думала про дівчат, які йдуть і співають. Так і назвала ілюстрацію.
П’ятнадцятирічна Аліна Бура з Кагарлика намалювала картину за мотивами поезії «Сон» («На панщині пшеницю жала»). Розповіла, що читати любить, зокрема й Тараса Шевченка. Щоб обрати вірш на конкурс, перечитала четверть «Кобзаря». ,Найбільше у творах її зачепив мотив тяжкої жіночої долі, зокрема те, що жінка день і ніч працює на шматок хліба й водночас мусить наглядати за дитиною. Вважає, що тепер жінкам живеться легше, хоча є свої труднощі. На дозвіллі читає детективи російської письменниці Дар’ї Донцової. На думку Аліни, якби Тарас Шевченко жив у наш час, то виглядав би як звичайний чоловік: «Це був би не дуже високий чоловік. Комплекція напівспортивна. У нього була б неохайна зачіска. Він би нічим не виділявся з натовпу, але якщо придивитися, то це була б найбільш загадкова особистість».
Десятикласниця Надія Топтигіна з Одещини за поему «Русалка» зайняла 3 місце в конкурсі читців. Ходить у драматичний гурток, мріє стати режисером. За словами дівчини, їй близьке ставлення Тараса Шевченка до своєї батьківщини, його патріотизм.
Найкращі роботи учасників, а також повний список переможців конкурсу «Мій Шевченко» можна подивитися на сайті Національного музею Тараса Шевченка.
Джерело: «БараБука».
Ролик: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qSfn16aunYo