Кумедні вірші для малят
Запитайте в будь-кого, якою була його перша малюцька книжка, – і майже кожен зможе дати більш-менш конкретну відповідь. Хтось пригадає назву, хтось лише колір палітурки, а комусь так припав до душі смак її сторінок, що видання досі посідає почесне місце в домашній бібліотеці як безцінне й таке, що передається від покоління до покоління.
На звання «Першої книжки малюка» для сучасних дітлахів зазіхнуло видання з однойменною назвою від видавництва «Віват». Подібних до нього з аналогічними або схожими назвами на ринку ніколи не бракувало, адже на них завжди є попит серед батьків, а ще більший – серед бабусь і дідусів. Щойно народиться дитинка або перетне черговий рубіж розвитку (сяде, поповзе, скаже перше слово або зробить крок), для дорослих це знак, що час уже подумати й про освіту, а значить і про книжки. Думки про те, якою має бути ідеальна перша книжка для малюка різняться як у батьків, так і у видавців.
Динозаврик зажурився,
Бо самотній на Землі.
До горбочка прихилився,
Визирає щось в імлі…
На думку ж авторів «Першої книжки малюка», видання повинно допомогти дитині «навчитися розрізняти кольори, рахувати до десяти, виражати емоції та порівнювати поняття». Відповідно маємо такі чотири розділи: «Лічба», «Емоції», «Кольори» та «Порівняння». Кожному розділу передує коротеньке вступне слово з поясненнями та порадами. У кількох реченнях автори попередньо налаштовують дорослих на читання, дають важливі поради: на що звертати увагу малюків, як залучати їх до читання, в які ігри гратися, застосовуючи знання про кольори, числа, емоції в буденному житті. Отак, наприклад, аби малюк навчився керувати своїми почуттями, автори пропонують погратися в театр. Таким чином дорослий може показати дитині різні емоції, а дитина зіграє свої почуття та навчиться їх називати. Для такого домашнього театру якраз і підійдуть віршики з «Першої книжки малюка».
Качки в потяг разом грали,
А Маля не погукали.
Ображається Маля:
Та хіба не качка я?!
Для зручності батьків у віршах уже виділені слова, на які варто звертати увагу малюків при читанні. У розділі «Лічба» виділені цифри, у «Кольорах» – відповідно барви й відтінки, тут усе просто. З емоціями й порівняннями не все так однозначно, тож батькам слід уважно читати тексти й не покладатися лише на авторів. У деяких віршах виділено кілька слів, у деяких – лише одне, а інколи, звернувши увагу на одне поняття, автори не помітили поряд іншого. Так сталося з віршем про динозаврика: читачам пропонують зіграти на сцені домашнього театру самотнього динозавра, але чомусь забувають підкреслити, що він ще й зажурений.
Розділ «Порівняння» насправді містить поетичні рядки про поняття-протилежності. У кожному вірші виділено пару антонімів: вгору–додолу, швидкий–повільні, гладкий–тонка, молоденькі–старенький і т.д. Щоправда, самі вірші часом потребують втручання редактора. А ось без чого взагалі не можна читати всі запропоновані вірші, то це без гумору та неабиякої фантазії 😉
Мишки зібралися на посиденьки,
Лазню собі розпалили гарненько,
Потім за стіл – і гайда чаювати,
І про дівоче своє розмовляти…
Котик допитливо все споглядає:
«Дружба, одначе, цікава буває!»
Веселі віршики майстерно проілюструвала художниця Ірина Потапенко. Усміхнені та зажурені, добрі та сердиті, великі та малі, волохаті, хвостаті, зубаті, рогаті і навіть із хоботом – усі звірята надзвичайно кумедні. Теплими акварелями та гумором художниця наповнює кожну сторінку цього видання. Деякі з них аж просяться, аби їх надрукували окремими листівками.
Тож додатковим п’ятим умінням, яке розвиватиме ваша дитина, читаючи «Першу книжку малюка», можна вважати почуття гумору. Його в цьому виданні вдосталь і в текстах, і в малюнках.