7+

Львівські історії братів Радковців

Iрина Гищук

Петро РАДКОВЕЦЬ, Іван РАДКОВЕЦЬ. Таємниці львівських левів. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2015. – 48 с.
Уподобань: 5

Хто такі Юрашко та Малодобрий, чому годинники на львівських вежах показують різний час та ким насправді є львівські леви – легенди давнього міста – узялися розповісти дітлахам у книжці «Таємниці львівських левів» відомі екскурсоводи Іван та Петро Радковці.

Цих двох братів легко впізнати на вулицях міста за вбранням кінця позаминулого сторіччя: камізелька, капелюх, тростинка, а ще – старовинний годинник на ланцюжку. У такому ж колоритному вигляді вони неспішно прогулюються й сторінками своєї книжки – ніби щоразу запрошують послухати нову історію. І серед містичного карнавалу львівських героїв, який створила чудовими ілюстраціями художниця Івета Ключковська, цілком реальні постаті братів Радковців теж починають видаватися казковими. Та, здається, саме у хитросплетінні правди й вимислу, історії та легенди і криються неповторні львівські чари. І цей дух давнього, загадкового, але живого міста книжка відтворює дуже вдало.

«Кожному у житті зустрічається казка, але не кожен це помічає»

«Таємниці львівських левів» містять дев’ять авторських легенд-оповідок та одну казку-п’єсу. Пов’язує їх між собою лише місце дії – Львів. Неповторною магією цього міста просякнуті легенди про сварку львівських годинників та щорічну зустріч левів. Натомість події деяких оповідок цілком могли б відбутися й деінде. А проте і брехливий Грицько, і скупий Мартин, і псевдомайстер Олексій теж несуть у собі частинку Львова. І саме їх присутність творить образ міста неідеального, а отже – справжнього. І невипадково відкриває збірку історія про балакучий мигдалевий пряник та львівську школярку Оксанку, яка понад усе любить сидіти за комп’ютером. Бо ж казка – ось вона, поряд: «не у казковому королівстві і не за тридев’ять земель, а на звичайній львівській вулиці»!

У канву казкових сюжетів невимушено вплетено історичні факти, осіб та реальні місця – назви вулиць, монастирів, веж, Високий та Низький замки тощо. Тексти здебільшого нагадують за формою традиційну казку із зачином, динамічним сюжетом, чітким розмежуванням «добра» і «зла» та, звісно ж, мораллю.

леви2

Попри те, що Львів є одним із найпопулярніших туристичних міст України, дитячих книжок на львівському матеріалі – одиниці: віршована «Казка про Старого Лева» Мар’яни Савки, «Маленьке левеня і львівська мишка» Андрія Куркова, казки Марічки Крижанівської. Серед збірок: «Таємниці міста Лева» – грубий том легенд, переказів, оповідань, віршів тощо, та ще кілька видань з історії Львова для дітей, матеріали яких за стилем нагадують нудний підручник. Про сучасні дитячі путівники містом наразі годі мріяти. Тож «Таємниці львівських левів» – чудова нагода для маленьких львів’ян та гостей міста зануритися в казку старовинного Львова.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар