4+

Лицарі серед нас

Тетяна Мельник

Ольга КУПРІЯН. Коляда з лицарями / Ілюстрації Юлії ВУС. – Київ: Портал, 2020. – 80 с.
Уподобань: 1

Книжка Ольги Купріян «Коляда з лицарями» вийшла наприкінці минулого року. Завершення календаного циклу спонукає до підбиття підсумків або народження чогось нового. Недаремно у давніх римлян слово «календа» означало оголошення першого дня місяця (нового року), а, якщо вдатися до давніх слов‘янських язичницьких традицій, то за міфами богиня Коляда щороку народжує нове сонце. Колядники, які зображені на обкладинці книжки, тримають у руках яскраву зорю, яку можна інтерпретувати і як народження нового світила, і як зірку, що сповістила світ про народження Сина Божого, якщо говорити про взаємодію язичницької символіки з християнською. Певно, що для сучасної дитини символіка «нової звізди» буде викликати більше асоціацій з християнським Різдвом, та все ж без екскурсу до історії тут аж ніяк не обійтися.

Добірка святкових видань 2021 року: Різдвяне радіо: святкові історії для дітей

«Люди розступилися, пропускаючи вперед Мстислава і його маму. А більше Анничка нічого й не побачила. Бо всі взялися обійматись і піднімати келихи за здоров’я, щастя й мир. А найбільше бажали пережити зиму і дочекатися весни»

За жанром «Коляда з лицарями» є історичною повістиною для школярів молодшого шкільного віку. Події припадають на кінець XIV – початок XV століть, коли частина України належала до Великого князівства Литовського. На той історичний період Київської Русі уже не існувало, та все ж у містечку поблизу Львова, де розгортаються події, жив боярин Внучек зі своєю родиною. От саме до його садиби, одного зимового вечора, завітав справжнісінький лицар на ім’я Іванко. Знайомство з місцевими дітьми, донечкою боярина Анничкою та її товаришем Мстиславом, затягує лицаря до цілого виру перепитій. Тут і ціла детективна історія зі зникненням бойового прапора із золотим левом, і про біль хлопця, батько якого пішов на війну й до цього часу не повернувся.

Ілюстрації: Юлія Вус

Тема лицарів, яка так подобається дітям (!), а я це пишу із власного педагогічного досвіду, якраз добре представлена з точки зору перспективи дитини. Перше, що цікавить малих, – це обладунки лицаря й турніри. У тексті вони не лише яскраво прописані, але й відповідно художньо втілені завдяки ілюстраціям Юлії Вус. Єдине, з огляду на ґендерну педагогіку, я би все ж була сміливішою з дівчатками і дозволила їм також приміряти лицарський шолом, навіть не зважаючи на стрічки в косах. Продовжуючи тему лицарства, хочу не оминути увагою психологічну складову книжки загалом. Образ воїна-захисника авторка втілила не лише на фізичному плані, лицар Іванко з’являється в житті хлопця Мстислава саме тоді, коли туга за батьком посилюється у святкові дні. От-от усі зберуться за столом, от-от колядники будуть наводити веселого шуму та гаму у кожній хаті, а батько хлопчика – на війні. Дитині важливе відчуття захисту. Нехай навіть від сторонньої, але такої рідної, за образом та поведінкою, людини… Смілива психологічна знахідка може спрацювати базисним захистом і в сучасному світі: є діти, чиї батьки ще не повернулися з війни.

Книжка Ольги Купріян «Коляда з лицарями» з‘явилася у передсвятковий зимовий час. Минув рік і календар незабаром перегорне свою останню в цьому році сторінку. Відчуття Дива, яке незмінно переслідує як дітей, так і дорослих, є одним із найсвітліших довгими зимовими вечорами. То ж чи повернувся татко Мстислава з війни?.. Я не розкриватиму таємниці, лише зроблю підказку – Дива збуваються.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар