11+

Магія фотографії

Юлія Підмогильна

Валентина ВЗДУЛЬСЬКА. Фотофан. Мистецтво фотографії для дітей. – Київ: Національний центр «Мала академія наук України», 2022. – 112 с.
Уподобань: 3

За свідченням істориків, експерименти зі збереженням відбитків зафіксовані ще в XVI столітті. Проте перші світлини дійшли до нас із початку ХІХ століття. Фотографія завжди вабила, захоплювала, сприймалася як щось магічне та неповторне. У 1900 році з’являється перша камера для масового використання. І з того часу світлина перестає бути чимось рідкісним, проте залежно від умінь того, хто фотографує, вона може бути унікальною, неповторною, впливати на глядача та змінювати історію.

«Щоб фотографувати не так, як усі, потрібно наважитися бачити й думати інакше»

Здається, великих навичок, щоб почати фотографувати, не потрібно. Узяв у руки смартфон чи камеру, навів на об’єкт – і ось ти вже фотограф. Проте, як і кожне мистецтво, фотографування має певні прийоми та методи, знання яких допоможе кожному робити гарні знімки, особливі кадри та виражати свою творчу натуру. А книжка Валентини Вздульської «Фотофан. Мистецтво фотографії для дітей» від видавництва «Мала академія» стане гарним помічником у цьому.

Фактично «Фотофан» є таким собі посібником із фотографії. Авторка розповідає про можливості фотоапарата, про види фотографічних камер, а потім занурюється в історію. Мандрівка в минуле для мене є, певно, найцікавішим розділом «Фотофану». Тут розповідається про камери-обскури, найстаріше фото у світі, перші кольорові світлини… Далі ж авторка зосереджується на питаннях композиції, точці фокусування, планах, перспективі, кадруванні, освітленні, ритмі та балансі. Це все цеглинки, які допомагають краще працювати з фотоапаратом і вдосконалювати свої вміння.

Зізнаюся чесно: завдяки цій книзі я й сама дізналася чимало нового. Якщо ж дитина мріє опанувати мистецтво фотографії, «Фотофан» стане чудовим учителем і помічником. Крім власне теоретичного викладу матеріалу (а подано його не сухо й академічно, а цікаво), авторка пропонує читачам різні завдання, розповідає про відомих українських і світових фотографів та їхні прийоми й методи. Укінці книжки є поради на щодень та ідеї для фотозйомок.

«Фотофан. Мистецтво фотографії для дітей» певною мірою є унікальним явищем для українського книговидання. За моїми спостереженнями, це фактично перша дитяча книжка українського автора про фотографію. Так, є перекладні видання, так, є посібники для дорослої аудиторії. А от української книжки для дітей ще не було. Валентина Вздульська є першопроходицею. Сподіваюся, невдовзі з’являться й інші видання. Бо фотографія – це магія. А кожному з нас хочеться хоча б ненадовго стати чарівником або чарівницею.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар