4+

Майстер-клас із ревіння без sms та реєстрації

Галина Ткачук

Олеся МАМЧИЧ. Як правильно ревіти? / Ілюстрації: Марічка ТРУШКОВСЬКА. – Харків: Ранок, 2020. – 56 с.
Уподобань: 6

У наш час ревіти вміють, напевно, усі. А от чи вмієте ви ревіти правильно?

Так могла би починатися рецензія на цю книжку, якби «Як правильно ревіти?» була світовим бестселером у жанрі non fiction. Та, на щастя, це поезія для дітей молодшого шкільного та дошкільного віку. Також, на щастя, написала її Олеся Мамчич, відома «доросла» поетеса й авторка поетичних збірок для дітей «А на нас упав ананас» і «Тиранозавр Оленка» (окремо в Олесиній бібліографії варто також згадати нову книжку-картонку одного вірша «Восьмищось»). 

Окрім вигадливості назви, «Як правильно ревіти?» має й інші фірмові риси Олесиної поезії. Наприклад, любов до паронімів та співзвуч.

Бігла Кора з коритом 

в коридор на кориду, 

бігла скоро з коритом, 

бо коротка корида.

Іншою мовною грою, навколо якої будується вірш, стає гра із суфіксами. Одне слово міряє різні суфікси, як гламурний модник – брендові кросівки. І з цього виходить вірш, чому ні?

Ці продавці продають хлібці,

ті продавчині – дині.

А от продавуни

продають кавуни…

У кожного вірша є своя гра, мовна або логічна. Деякі поезії побудовані як міркування, у яких поєднуються логіка і гра:

У пані Левиці

і в пані Тигриці 

браслет, як у пані Киці.

А в пана Бобра

у воді колиба

така ж, як у пана Риба.

Аналізуючи кожен вірш і намагаючись пояснити, як він побудований, дорослі (наприклад, я) можуть впадати у багатослів’я та велемовність. Натомість діти (і це перевірено моєю власною викладацькою практикою) зазвичай швидко розуміють той чи інший принцип віршотворення і налаштовуються на власну творчість із цим художнім прийомом. Хочете перевірити, як це діє? Прочитайте, наприклад, своїм книгодрузякам ось такі рядки.

П’ятдесят

лисенят

йшли гуляти в сад.

Поки трошки заблудили — 

сад украли крокодили 

(також п’ятдесят).

Двадцять дві

вартові

вартували скарб.

Поки легко посварились, 

потім ледве помирились — 

краб поцупив скарб.

Ну як, здогадалися ваші читаки, як складено ці строфи? Тепер можна і самим трошки поримувати, починаючи, наприклад, отак: «Тридцять три високі гори…». 

Однак повернімося до науки правильного ревіння. Вірш із назвою «Як правильно ревіти?» демонструє іще одну чудову рису Олесиної поезії: у ній приховані рядки, які, так би мовити, ніжно торкнуться не лише дитячої, а й батьківської душі. Скажімо:

Якщо ж узятись за маму, 

то слід ревіти помалу: 

годинки три, припустімо, 

неголосно – та постійно.

Звісно ж, секрети вдалого ревіння порушуються не лише в цьому вірші. Однак, як вдало зобразила Марічка Трушковська на обкладинці, сльози у цій книжці – лише маска для грайливого та бешкетного настрою.

Купити книжку можна тут.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар