«Мала академія» – видавництво науково-популярної літератури для дітей та підлітків
Автор: БараБука
Національний центр «Мала академія наук України» запускає власне видавництво науково-популярної літератури для дітей та підлітків!
Підготувати майбутніх науковців, озброїти їх інтересом до книжки як джерела знань та інструментарієм пізнання й формування картини світу є головною метою діяльності нового видавництва «Мала академія».
Тематичний фокус видавництва – популяризація національних здобутків у науці, наших науковців, світовий контекст української науки, а також цінність українських авторів в осмисленні цієї багатогранної тематики.
Над книжками працюють найкращі українські автори та ілюстратори, а рецензентами виступають науковці НЦ «МАНУ».
Затишний неформальний камінг-аут мав пройти на 21 Міжнародному фестивалі «Книжковий арсенал», але повномасштабна війна вирішила інакше. Зараз, коли у світі такий запит на українську дитячу та підліткову книжку, видавництво «стартує» зовсім іншим способом: віддає, як й інші знані українські видавці, свої макети в друкарській якості для друку за кордоном та роздавання вимушено переселеним дітям, а також – викладає у вільний доступ для приватного та бібліотечного читання. Доступ до макетів можна отримати, надіславши листа на скриньку: publishing @ man.gov.ua
Про мету нового видавництва пізнавальної літератури для дітей та юнацтва «Мала академія» розповідають його головна редакторка Таня Стус і операційна директорка, заступниця директора НЦ «МАНУ» з інформаційно-видавничої роботи Оксана Пономаренко.
Таня Стус:
Уже кілька років ми з командою, яку багато хто знає як «BaraBooka», в Національному центрі «Мала академія наук України» обґрунтовуємо необхідність дитячого та підліткового читання для розвитку й підвищення освітнього рівня, вивчаємо й аналізуємо українське «читацьке поле» й розробляємо методи залучення до читання. Власне, багатьом відомі прикрі українські результати PISA, так от – ми робимо все можливе, щоб змінювати ситуацію.
МАН – це освітня структура, яка вирощує майбутніх науковців. Неможливо вибудувати науковий потенціал у «нечитаючій нації». Рік тому в керівництва МАН з’явилася ідея підсилити два напрямки – заохочення школярів до наукової діяльності, підкріплення інтересу до науки й до усвідомленого читання як світоглядного інструменту – через книжку. І ми почали працювати над виданнями, в яких українські дитячі письменники розповідають про наукові винаходи, історію науки, про науковців…
Вже на цьогорічному «Книжковому Арсеналі» ми мали представити свої перші книжки – про історію робототехніки, історію української залізниці в контексті національної історії, про фотомистецтво та інші. Однак війна не дала нам стартувати «звичним» у галузі шляхом – презентаціями, літературними турами, продажами книжок. Тож коли прийшов перший офіційний запит на благодійне поширення макетів, ми, як і багато знаних українських видавців, вирішили йти до свого читача іншим шляхом. Перші наші книжки будуть надруковані у Великобританії, читатимуть їх діти, які були вимушені переселитися туди.
Тим часом ми продовжуємо працювати над книжками про програмування, біоетику, оптику, про відомих у світі українських науковців, ми не обмежуємося гуманітарним напрямком. Мета «Малої академії» – цікаво розказувати про широкий науковий спектр читачам молодшого та середнього шкільного віку. Плануємо в перспективі охопити й старших підлітків, проте робота з такими текстами потребує значно більше часу на вивчення та літературне опрацювання матеріалів. До роботи над книжками крім знаних українських авторів та ілюстраторів залучені науковці та методисти МАН – люди, які професійно володіють науковими знаннями.
Оксана Пономаренко:
За 12 років активної видавничої діяльності в МАН побачили світ понад 400 навчально-методичних, наукових та довідкових видань, основна мета яких – озброїти педагогів інноваційними методиками і технологіями організації дослідницької діяльності дітей та молоді. Але настав час розширити нашу читацьку аудиторію за рахунок наймолодших читачів та їхніх батьків. Адже якісна дитяча та підліткова науково-популярна література має потужний потенціал стати драйвером зацікавленості дитини наукою та точкою її входу у систему Малої академії наук.
Першими виданнями «Малої академії» стануть книжки:
«Історія на 14-й колії» Насті Музиченко (ілюстрації Христини Лукащук)
Напередодні Різдва іграшковий паротяжик Грюк загубив свого господаря на залізничному вокзалі Київ-Пасажирський. Проте завдяки цій прикрості він познайомився зі своїми унікальними родичами — мешканцями 14-ї колії, де розташовано Музей залізничного транспорту. Тепер юна Дрезина, швидкий Маневровий, пан Паротяг із Будапешту та інші жителі музейної виставки допомагатимуть і даруватимуть родинний затишок малюкові. А заодно розкажуть про себе та про історію залізниці в Україні.
«Роботу зробить робот» Петра Яценка (ілюстрації Марини Шутурми)
Петро — інженер, Чіпка — робот зі штучним інтелектом. Петро розповість нам історію робототехніки від давніх механізмів-автоматів до новітніх розробок, як-от крихітні ксеноботи з живих жаб’ячих клітин. Промислові маніпулятори й домашні компаньйони, безпілотні автівки й дрони, роботи-рятувальники, роботи-риби, роботи-пилососи… Автор допоможе розібратись, як це все працює, а Чіпка приправить розповідь робожартами і робошармом.
«Фотофан» Валентини Вздульської
Видання розповідає дітям і підліткам про мистецтво фотографії. У книжці подано теорію та історію фотографії, а також практичні завдання, які допоможуть розширити творче бачення та навчать робити цікаві й креативні знімки. Під час подорожі світом фотографії на читачів чекають прості пояснення, фотоприклади, незвичні вправи, знайомство з майстрами та екскурси в минуле.