15+

На допомогу вихователям

Анна Третяк

Українське дошкілля: збірка для читання і розповідання дітям старшого дошкільного і молодшого шкільного віку / Упоряд. Н. і О. Зінкевичі. – Київ: Смолоскип, 2016. – 560 с.
Уподобань: 3

Сучасний літературний процес є надзвичайно динамічним, особливо коли йдеться про дитячі книжки. Сотні нових назв щороку з’являються на полицях книгарень, а можливість ознайомитися з найкращими закордонними виданнями впливає на прискіпливість читацького вибору. За таких умов лише незначний відсоток текстів доходить до другого видання, що вже казати про третє чи подальші. Зазвичай на такий успіх можуть сподіватися перевірені часом книжки – збірки казок чи класика родинного читання. Нещодавно мені до рук потрапив ще один цікавий приклад – «Українське дошкілля» від видавництва «Смолоскип». На сьогодні ця збірка для читання й розповідання дітям пережила вже десяте (!) перевидання і є стабільним лідером серед пропозицій цього видавництва. Далі спробуємо розібратися, на кого розраховане «Українське дошкілля» і чим воно приваблює своїх читачів.

Рано, рано сонце встало,
гарних діток привітало,
побажало швидко встати
та розумними зростати,
шанувать свою родину
і любити Україну,
бо вона у нас одна,
і дорожчої нема.(Олесь Лупій)

Тематично книжку поділено на кілька частин. Розпочинається вона релігійними текстами християнського спрямування – молитвами та притчами, зокрема авторськими. У другій частині зібрано патріотичні вірші – про Батьківщину, рідний край, козацький рід та українських дітей. Далі йде блок поезій про мову, після чого твори гуртуються за календарним принципом. Є тексти про сезони та місяці, про тварин і птахів, а також про свята, релігійні та державні – свято Покрови (14 жовтня), день святого Миколая, Новий рік, Різдво, Великдень, День матері. Далі йде частина творів за мотивами історичних подій: до Дня соборності та Дня незалежності, спогади про Крути, фрагменти про Лесю Українку, Тараса Шевченка та Івана Франка. За цим блоком зібрані вірші про дитинство, дитячий садок і перехід до школи, а далі – про тварин. Наступний розділ вмістив народні та авторські казки. Завершують книжку вірші та проза, які спонукають уявляти своє майбутнє – розповідають про деякі професії чи надихають до вивчення космосу.

Певно, основним секретом успіху «Українського дошкілля» є те, що воно має чітко визначену цільову аудиторію та задовольняє її професійні потреби. Видання є надійним помічником для вихователів дошкільних закладів та вчителів початкових класів. Продуманий вибір текстів, тематична організація збірки, покажчик авторів та обсяг – понад 500 сторінок текстів, які можна легко ввести у програму навчання. Щоб перевірити цю тезу, я запропонувала оглянути книжку Оксані Василівні Ющенко, виховательці своєї дитини, педагогу з 23-річним стажем. Ось який коментар я отримала:

«Одним із основних завдань сьогодення є формування у дітей загальнолюдських духовних цінностей. Серед них – любов до рідної Батьківщини. Книжка «Українське дошкілля» спрямована на виховання у дітей громадської свідомості, релігійності, почуття патріотизму, відданості Батьківщині. Однією з основних цілей є ознайомлення дитини з раннього віку з традиціями та народними цінностями – найважливіше емоційне джерело любові до рідної неньки.

Видання охоплює найкращі різножанрові твори як класиків, так і сучасних авторів, які гарно підібрані й вміщені в тематичних розділах. Ця збірка містить народні й сучасні пісні, вірші, казки, оповідання, легенди, перекази, колискові, колядки, щедрівки, лічилки, скоромовки. Вони навчають дітей людяності, доброти, розвивають багатий духовний світ. Ця книжка слугуватиме гарним помічником вихователям, студентам, вчителям, батькам».

Підсумовуючи враження від видання, варто відзначити кілька речей.

Перше: збірник має чітку ідеологічну спрямованість і традиційну образність, із типовими для цього виду літератури дівчатами у віночках, козаками, білими хатами і гронами калини. Разом із тим, серед авторів, представлених у книжці, є чимало визнаних митців художнього слова, зокрема, Ліна Костенко, Микола Вінграновський, Леонід Талалай, Наталя Забіла, Максим Рильський, Євген Гуцало, Грицько Чубай, Галина Малик, Платон Воронько, Віктор Кордун, Майк Йогансен та інші. Назва «Українське дошкілля» не зовсім точно вказує на цільову аудиторію, адже частина представлених у виданні текстів за рівнем читацької підготовки цілком відповідає програмі початкових класів. У будь-якому разі слід відзначити роботу упорядників, що створили це унікальне допоміжне видання, на сторінках якого зацікавлені педагоги знайдуть твори високого художнього рівня.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар