Наклейки&факти: змагання за інтерес дітей до природи

Автор: Ірина Варламова


В еру смартфонів і соцмереж, цифрового дитинства – коли малеча у свої два роки справляється із сенсорним екраном краще, ніж батьки, – прогулянка на свіжому повітрі з непосидючими дошкільнятами здається неабияким досягненням за день. Важко уявити маму-дитя, які неквапливо розглядають у парку кору дерев, збирають гілочки і слухають спів пташок. Особливо в мегаполісі, особливо – коли батьки працюють весь день. А ще до такого дозвілля як мінімум необхідно зацікавити і, звісно, – не лише дитину.

Поспішаємо ввімкнути новий розвивальний мультик, але часто забуваємо говорити вголос про те, що навколо. Але добре, якщо колись-таки знаходиться час на всю ту «зелень» та душевні розмови, – як не компенсувати, то хоч трохи надолужити. Наприклад, ввечері – за книжкою. Ось тут і стають у пригоді тематичні книжки-картинки, посібники, інтерактивні видання й комбіновані історії з іграми.

Фелісіті Брукс. Кролайнг Янг. Моя перша книжка про природу. – Київ: #Книголав, 2017. – 24 с.

Молоде видавництво «#Книголав» переклало книжку Фелісіті Брукс, редакторки та письменниці лондонського видавництва «Usborne Publishing». Авторка отримала премію Aventis Science Books Prize, нагороду за інформаційну книгу SLA, премію Sheffield Baby Books та інші. Огляд цієї книжечки не міг оминути нашого «зеленого» блогу: адже книжка про природу, до того ж найперша! Велика яскрава книжка зачарувала своїми наліпками, доступністю, ілюстраціями та, звичайно, темою.
Обкладинка не має особливого художнього замислу, а відкрито, вже з «нульової сторінки» знайомить читача зі змістом посібника. До речі, ще не розгортаючи книжку, а лише споглядаючи її, можна розпочати бесіду з читакою про те, настільки різними можуть бути живі істоти.

«Усе-усе живе на Землі зветься природою. Дерева та квіти, звірі та трави, риби та комахи … І ти – теж частинка природи»

Понад 100 наліпок – різного розміру, якісних та зручних для малих рученят.

Найбільш «екологічне» місце у книжці – інформація про харчові ланцюжки. Останнім блоком у цих зв’язках є людина як споживач молочних продуктів, яловичини. Це, мабуть, найглибший момент як для першої книжки про природу, проте для загальної концепції, яку задали ще на початку – «І ти теж частинка природи» – трішки замало пояснень залежності людини від природи. І навпаки – адже природа ще й наш дім, і наш ресурс, який так важко відновлюється, на який непоправно впливаємо.

Експромтом, ось так розгорнути й прочитати – не про цю книжку. Батькам однозначно необхідно буде підготуватися: по-перше, приховати десь самі наклейки, щоб забезпечити поступовість занять, а не перетворити пізнання природи на змагання з наліплювання. Чудово було б заготовити тематичні конверти, які служитимуть сховком і для наклейок, і для експонатів власної малючої колекції, яка поповниться вже на прогулянках та практичних заняттях.

Дванадцять розділів, у кожному – свої представники світу природи й короткі, цікаві факти про них, влучні пояснення: «Що глибше занурюватися в море, то холодніші й темніші води. У кожному шарі, або зоні, живуть різні створіння».

Старшим не завадить попередньо прочитати всі завдання. Наприклад, у завданні про комах пропонується наклеїти наліпки й визначити, чи вся «дрібнота» є комахами (слід бути уважними, адже визначальною рисою є кількість ніжок). А яке слово використано в назві розділу – «Дрібнота»! За це варто подякувати перекладачці Катерині Перконос.

Попри те, що на заняттях все ж активнішими повинні бути батьки, дитина аж ніяк не засумує – для неї є завдання не лише з картинками, а й навпаки – давати вказівки, що це за частина дерева.

Ілюстрації Ман Ферреро, особливо в розділі «Рік у природі», дуже нагадують книжку Емілії Дзюбак «Рік у лісі»: звірята наче й казкові, чимось мультяшні, проте збережено їх визначальні ознаки, природні пропорції, справжній колір. Так і хочеться для занять із дитиною додатково взяти ще й відомий вімельбух від «Видавництва Старого Лева».

Батьки малюків, скоріш за все, хотітимуть у такому виданні бачити картонку. Та варто розуміти, що книжка після виконання завдань стає «одноразовою», бо наліпки вже не зняти. Тож питання цілості сторінок треба ставити по-іншому. «Козирний» підхід із наклейками різного розміру та змісту (то це тваринка, то назва, то ілюстрація пори року) допоможе дитині зосередитися над роботою за темою, поринути у творчість і берегти таким чином книжку – бо до її творення дитина причетна й сама через виконання завдань та розташування наліпок.

Дещо врозріз звучать розділи «Трохи про дерева» і «Усе про птахів». Та це лише назви розділів. Наповнення в усіх приблизне однакове й адекватне для «першої книжки про природу». Тим паче, для малих дітей щось із орнітології – це майже «все» :).

Концепція «Земля – дім не лише для людини» хороша і влучно розкрита. Є у книжці й акцент на основних, біологічних потребах тварин. Це мотивує поговорити про відповідальність за приручених друзів.

Книжечка однозначно розвиватиме спостережливість, а разом із стараннями батьків чи старших сестер-братів навчить кожну прогулянку перетворювати на захопливий практикум, пригоду, з якої можна винести купу уроків, назбирати колекцію скарбів (лісових, пляжних тощо).

Крім цієї книжки, Фелісіті Брукс має ще кілька «перших книжок» із серії, а саме: про світ, про їжу, про те, що росте (на городі). Отож, будемо сподіватися, що і в Україні скоро з’явиться продовження.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар