Наука БараБуки
Автор: БараБука
«Наука БараБуки» – серія воркшопів про те, як писати й удосконалювати літературу для дітей і підлітків, – розробили редакторки Простору Української Дитячої Книги «БараБука», методистки НЦ «Мала академія наук України», багаторічні учасниці журі книжкових рейтингів, літературні критикині, авторки книжок для дітей і підлітків Тетяна Стус, Анна Третяк, Галина Ткачук, Ольга Купріян, Анастасія Музиченко, Марія Артеменко та Ольга Сілакова.
Сьогодні, коли сучасні твори українських авторів нарешті активно потрапляють у поле уваги читачів, їхніх батьків та педагогів, перед вітчизняною літературою постає гострий виклик: витримати конкуренцію зі світовими бестселерами. Якість та актуальність національної літератури потенційно є запорукою утримання уваги і досвідченого юного читача, і залучення у читацькі кола ґаджетозалежних.
Тому експертки з дитячого читання, редакторки й письменниці Проєкту «BaraBooka. Простір української дитячої книги» вже другий рік поспіль продовжують запрошувати досвідчених авторів та початківців та «курси підвищення кваліфікації» – «Наука БараБуки». За цей час лекції та практикуми від барабук відвідало близько сотні письменників, редакторів та ілюстраторів.
Перші воркшопи відбулися навесні 2018 року за підтримки НЦ «Мала академія наук України» та Національного музею імені Тараса Шевченка. Відтоді БараБука провела шість денних інтенсивів для авторів та редакторів дитячої і підліткової літератури за участі майже сотні учасників.
Кожен курс розроблено спеціально для тих, хто працює у сфері дитячої книги. Для лекцій і практичних занять відбираються приклади винятково з дитячих і підліткових текстів.
Мета лекцій і практичних занять – не навчити писати книжки для дітей за певними шаблонами – це неможливо. Натомість – розповісти, на що звернути увагу, коли працюєш із дитячою або підлітковою книжкою або темою. Також лекторки, які мають багато практичного досвіду у сфері дитячої книги (зокрема навички читання текстів із позиції літературознавства й літературної критики), допомагають помічати хиби до того, як їх помітять критики.
Тематично воркшопи можна поділити на дві групи: для авторів і для редакторів.
Для авторів методистки розробили воркшопи двох рівнів: початковий (найпопулярніший курс БараБуки – «Основи письма для дітей», відбувся тричі; чотири лекції цього курсу доступні онлайн) та професійний («Дитяче письмо як професія»).
Окремий воркшоп за участі психологів та видавців підліткової літератури було присвячено підлітковій літературі.
У планах БараБуки також воркшопи, під час яких ми розглянемо особливості написання та редагування науково-популярної літератури для дітей, а також правила і специфіку створення сценаріїв для дитячих фільмів і мультиків.
Про що «Наука БараБуки»?
– на що звернути увагу, коли пишеш тексти для дітей і підлітків;
– про структуру художнього твору, його мову, персонажів – як враховувати вік читачів;
– яких помилок можна і варто уникати, якщо ви пишете в ХХІ столітті;
– що робити, коли є готовий рукопис і хочеться його видати.
«Редагування літератури для дітей»:
– специфіка критичного прочитання текстів для дітей;
– непомітні «пастки» дитячих текстів, які мусять оминати редактори;
– особливості редагування неперекладних, а також перекладних і науково-популярних видань.
– функції сучасної дитячої літератури та сучасні можливості видавничого втілення творів для дітей;
– формування особистого бренду письменника і яким чином він стає успішним;
– нюанси авторських договорів;
– основні вікові потреби дітей-читачів.
– особливості підліткового віку, які слід враховувати при написанні текстів для цієї вікової аудиторії;
– прийоми і техніки, що працюють у текстах для підлітків, як конструювати сюжет і де шукати персонажів;
– специфіка написання дитячих / підліткових текстів на замовлення;
– запити на ринку підліткової літератури.
Лекції і практичні заняття для воркшопів БараБуки проводили успішні автори, редактори дитячих видань, тренери дитячих літературних курсів, видавці та літературні агенти, психологи, фахівці з комунікацій та авторського права, дослідники дитячого тексту.
Лекторки і лектори «Науки БараБуки»:
Тетяна СТУС, письменниця, керівниця проєкту «BaraBooka», провідниця численних видавничих проєктів у сфері дитячої книги, сертифікована дитяча психологиня.
Анна ТРЕТЯК, головна редакторка сайту «BaraBooka», кураторка й консультантка видавничих проєктів для дітей у напрямі нон-фікшн, дослідниця дитячої літератури.
Галина ТКАЧУК, письменниця, головна редакторка проєкту «Читальня», кураторка і тренерка дитячих літературних гуртків.
Ольга КУПРІЯН, письменниця, літературна критикиня, редакторка сайту БараБука.
Валентина ВЗДУЛЬСЬКА, письменниця, редакторка й упорядниця дитячих і підліткових видань, співзасновниця проєкту «Казкарка».
Катерина ПЕРКОНОС, головна редакторка видавництва «Mamino», досвідчена літературна редакторка в галузі дитячої книги.
Юлія ПІДМОГИЛЬНА, літературна редакторка дитячих і підліткових видань провідних українських видавництв, провідна редакторка видавничих проєктів БараБуки.
Емілія ОГАР, дослідниця дитячої літератури, професорка кафедри видавничої справи та редагування Української академії друкарства, авторка навчального посібника «Дитяча книга: проблеми видавничої підготовки» та монографії «Дитяча книга в українському соціумі (досвід перехідної доби)».
Катерина КОТВІЦЬКА, бренд-менеджерка видавництва #книголав.
Богдана НЕБОРАК, юристка, журналістка, фахівчиня з авторського права, менеджерка програми підтримки перекладів Українського інституту книги.
Тетяна НЕДІЛЬСЬКА, психологиня, психотерапевтка, бодинаміст-практик.
Олена РИЖКО, письменниця, викладачка, дослідниця літератури й сучасних медіа, авторка підліткових книжок «Дівчина з міста», «Знає тільки Мару» та «Король Даркнету».
Оксана ШЕВЧЕНКО, психологиня, головна редакторка видання для батьків, мама підлітка.
Василь ТЕРЕМКО, видавець успішної підліткової серії видавничого центру «Академія», автор книжки для підлітків «16 весна».
Відгуки учасників та учасниць воркшопу:
«Дуже вдячна за корисну та потрібну інформацію. Знати про погляд редакторів на рукописи дуже важливо».
«Так, це були однозначно потрібні апдейт і апгрейд. Усе було доречним, хоча у мене були запитання – дуже приземлено практичні, та в такому вступному інтенсиві вони видалися малодоречними, і я їх не озвучила».
«Лекції цікаві і корисні:) Найцікавішою для мене була лекція Ані Третяк із прикладами реальних помилок у творах, лекція Тані Стус про взаємодію з видавництвами, також лекція про вікову градацію читача. Техніка побудови персонажа, конфлікту, сюжету була мені менш актуальною, бо знайомою з інших поглиблених письменницьких курсів (наприклад, курсу Володимира Арєнєва), але і це корисно як повторення. Цікаво було б почути окрему лекцію про вікову психологію з переліком ключових криз і викликів, які постають перед дітьми і батьками в певному віці. Наприклад, «2-3 роки: сум від щоденної розлуки з мамою, психологічні складнощі при дефекації, підготовка до дитсадка; може з’явитися страх темряви». Цікаво було побачити на прикладах, як одну тему (наприклад, тему смерті) подають для 4-, 7-, 9-, 14-річок – наскільки поглиблено, з якими акцентами для кожного віку».
«Інформація була цікавою і корисною, до того ж дуже концентрованою. Як на мене, кожну з тем можна було б розглядати і обговорювати довше, але тоді, звісно, в день не вклалися б :)»
«І цікавою, і корисною. Хотілося б у кожному блоці бодай по одному практичному завданню прямо на місці із розбором результатів. Дуже цінно, що дві лекторки це й зробили :)»
«Було цікаво і корисно».
«Все цікаво і потрібно для власного розвитку!»
«Я багато чого ще не знаю у цій сфері, тому мені все було цікаве та корисне».
«Я новачок у темі дитліту, то ж корисним було практично все. Чого бракує зможу сказати з часом ;)»