0+

Немовлячі книжки для навчання й ігор

Христя Нечитайко

Василь ФЕДІЄНКО, Інна ЧЕРНЯК. Пори року. Тварини на фермі. Веселі цифри. Тварини в лісі. Їду, плаваю, лечу. – Харків: ВД «Школа», 2015-2017. – 12 с. – Серія «Сторінки-цікавинки».
Уподобань: 26

2015 року видавничий дім «Школа» запустив унікальну серію пізнавальних картонних книжок із рухомими елементами. Її автор – відомий педагог, автор популярних навчальних видань Василь Федієнко, ілюструвала всю серію художниця Інна Черняк. Це вкрай корисні видання для занять із наймолодшими читачами, оскільки завдяки грі можна вивчити купу всього корисного: від свійських і диких тварин – до транспорту, знайомства з цифрами (від 1 до 5) й порами року. Що особливо тішить – серед питомо українських книжок аналогів цій серії немає, хоча й вона далека від досконалості.

Поспішає, гуркотить,
Наче сто коней біжить.
Мають металевий одяг
Всі вагони. Що це?..

На сьогодні видано вже шість книжок серії «Сторінки-цікавинки» на різні теми, що знайомлять дитину зі світом і предметами, що її оточують, – «Їду, плаваю, лечу», «Тварини в лісі», «Тварини на фермі», «Веселі цифри», «Пори року» та «Яскраві кольори». Це якісні картонні видання з рухомими елементами, які розвивають у малюків дрібну моторику й уяву (колеса крутяться, виїжджають драбини, роз’їжджаються вагони в потяга, виїжджає таксі, стрибають зайці, виростає підсніжник, дятел стукає по дереву, падає дощ тощо). (NB! елементи не втрачають своїх властивостей навіть після багаторазового використання цільовою аудиторією 😉 До того ж, – і батьки оцінять цю опцію! – такі книжки дитина може «читати» сама, тут інтерактивні елементи дуже помічні.

Читайте також: Смачні книжки для перших зубів

Оскільки видання розраховано на наймолодших читачів (на обкладинці вказано вік 1+), то йдеться про певні вимоги не лише до якості друкарських матеріалів, але й до зображень. Художниця Інна Черняк намалювала впізнаваних і харизматичних персонажів – транспорт, тварин, птахів, людей, рослини (за винятком підсніжника там, де йдеться про пролісок у «Порах року»). Композиції не перевантажені деталями; це важливо, адже малюки тільки знайомляться з предметним світом, і спочатку їм складно виокремити одиничні предмети з-поміж багатьох на малюнку.

Якщо книжки про природу, транспорт і цифри не викликають питань у плані ідеологій, то найсвіжіші «Пори року» таки зуміли стати на слизький шлях. Отак, весняну пору упорядники вирішили проілюструвати святами 8 Березня та Великодня. Хоча перше в Україні має неоднозначу «репутацію» й тяжіє до скасування, а друге – одне з найбільших християнських свят – за замовчуванням відзначають далеко не всі (адже Конституція України досі передбачає свободу віросповідання). Скажімо, на зимовій сторінці, яку проілюстровано прикрашеною ялинкою (з натяком на новорічно-різдвяні свята) немає атрибутів християнського забарвлення – ні зірки, ні янголів на ялинці. Чому ж видавці залишили 8 Березня й Великдень – незрозуміло.

рух7

рух9
Читайте також: Кучеряві мовчать і показують

І, на жаль, найслабшою позицією видань є віршована складова. Вірші-загадки Василя Федієнка не вражають оригінальністю й вишуканим добором стилістичних засобів («Взимку ждуть на вас, малята, / Лижі, ковзани й санчата. / А як прийдем до садка – / Зліпимо сніговика»), до того ж хибують на неправильні наголоси («Ми ходили у лісок / І знайшли там пролісОк») й немилозвучність (правилами чергування «у-в» тут подекуди знехтувано). Навіть у назву однієї з книжок вкралася неузгодженість: «Їду, плаваю, лечу» замість «Їжджу, плаваю, літаю» або «Їду, пливу, лечу». Втім, як загадки для дітей молодшого дитсадківського віку цілком може бути.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар