Новинки осені – 2018 (11+, 15+)

Автор: БараБука


Завершення великого барабучого огляду новинок осені 2018 року. На черзі – видання для молодших і старших підлітків; книжка, яку слід читати й практикувати всією родиною і книжка для батьків, які опікуються мистецьким вихованням своїх дітей.

Читайте також про новинки для дошкільнят – у добірці книжки з розкішними ілюстраціями, короткими текстами, міцним картоном та актуальними для наймолодших читачів теми. Також БараБука оглянула новинки для молодших школярів – це було дуже весело, а місцями просто чарівно!

11+

Оля Русіна. 34 сонячні дні і один похмурий (ілюстрації: Анастасія Слєпцова, ВСЛ)

Медитативна повість про літні пригоди у приморському містечку. Безпосередня й відкрита до людей Анна приїжджає з батьками на відпочинок у приморське містечко. Там вона знайомиться з місцевими дітьми – Анною та Маркіяном, із якими відпочинок стає значно цікавішим. Вони розповідають гості легенду про чоловіка із чайками, вечорами разом відвідують кінотеатр просто неба та мріють про ночівлю в закинутому маяку.

У повісті авторка майстерно змальовує світ уявлень, якими сповнене дитинство – від того, що станеться, якщо таємничий чоловік подивиться на тебе, до того, від чого можна чи не можна померти.

Кузько Кузякін. #що таке математика? (Талант)

Науково-пізнавальне видання про математику є логічним продовженням попередніх нон-фікшн книжок Кузька Кузякіна – «Зубастих задачок» та «Білої трішки чорної-пречорної книжки». Із властивим йому гумором автор розповідає різні виклики, які поставали перед видатними математиками минулого, а також заохочує читачів самим узятися за олівець, циркуль, помаранч та поринути в магію чисел.

Не скажемо, що математика після прочитання книжки стане зрозумілою, але тепер вона точно не здаватиметься нудною. Зрештою, ця книжка чесно повідомляє, що «аж ніяк не допоможе у виконанні домашніх завдань чи підготовки до ЗНО, але може посприяти важливішому – аж до отримання $ 1 000 000».

Олексій Надемлінський. Маленька відьма та Кір (ілюстрації: Нечаєвські Андрій та Діана, ВСЛ)

Стара-добра історія про відьомство, розказана на новий лад в обстановці сучасного міста й багатоповерхівок. Основа сюжету – маленька відьма Маринка і її вчитель, кіт на ім’я Кір. Саме кіт, який називає себе Котом Розумним, учить дівчинку відьомства, а попросту – дає знання, яких не вчать у школі. Бо відьма, як пояснює Кіт-Кір, – це «та, що відає».

Поміж основними сюжетними ходами, де на читачів чекають небезпеки й переживання за головних персонажів, Кіт, тобто Олексій Надемлінський вустами кота, вплітає різні вставні легенди, розповіді, байки й навіть міфи. Виходить така собі пізнавальна книжка про відьомство, магію і небезпеки, що чатують на маленьких відьом у великих містах.

Андрій Бачинський. Ватага Веселих Волоцюг (ВСЛ)

Троє друзів – Віт, Влад і Васька – вирушають до підземелля Львова, щоб подивитися на підземну річку, а зустрічають волоцюгу, який чи то 30, чи 300 років нишпорить у пошуках містичної угоди з дияволом. Попри зневагу одного з друзів до безхатченка, ватага береться допомагати таємничому незнайомцю.

Справа в тому, що всі троє друзів – діти з неповних сімей, і в кожного є своя невесела історія. В одного з хлопців мати померла, а тато почав пити в компанії волоцюг. Інший живе з бабусею, бо батьки розлучені і мама весь час на заробітках. Василина живе з дядьком, поки батьки в експедиції. Попри складні життєві обставини, підлітки видаються досить правильними. Їм небайдужа доля волоцюги, адже заради нього вони ризикують не лише вилетіти зі школи, а й порушити закон.

Попри те, що повість підліткова, в ній згадується багато реалій радянської доби, застарілих шкільних жартів і лексики. Сумнівним видається і фінал повісті. Попри все, поєднання детективного сюжету й таємничості буде до смаку молодшим підліткам.

Аліна Штефан. Реальність Барґеста (ВСЛ)

Реальність Барґеста – це світ штучно синтезованих уявних, міфічних і казкових істот, який створили вчені та представники надцивилізацій Колекціонери і Реставратори. Цей світ зовсім не схожий на наш: у ньому мешкають чарівні створіння і діють свої правила.

У цю реальність випадково потрапляє наймолодша сестричка, Мала. Книжка-перевертень, яку знайшла інша з сестер, проковтнула малечу, тож старші дівчата разом із друзями вирушають на її пошуки. Авторка вдало описала стосунки сестер, прототипами яких стали її доньки, тож попри фентезійність, в історію легко повірити і захопитися незвичайним світом Барґеста. Хто ж такий Барґест і чим закінчилися пригоди сестер, дізнаєтесь самі, прочитавши нову повість Аліни Штефан.

Читайте також: Коротко про головне: найцікавіші новинки дитЛІТА (11+)

15+

Алевтіна Шавлач. Пампуха (Академія)

Повість Алевтіни Шавлач (дебют авторки текстів для дорослих у підлітковій літературі ) – про дівчинку-підлітка, з якої знущаються однокласники. Булінг, до того ж організований учителькою, – основна тема «Пампухи», проте не єдина.

Авторка розкриває передумови ставлення однокласників до Гані, доводить свою героїню до умовного «дна» й показує можливості від нього відштовхнутися. Округлі форми Гані та її любов до маминої випічки дають однокласникам привід цькувати дівчину. Поруч опиняється «не той» хлопець, і перед читачами – ледь не «хрестоматійний» приклад токсичних стосунків. Далі – погана компанія, харчові розлади і вибір між добром і злом. У повісті оптимістичний фінал і цінна підказка звернутися до психотерапевта – для підлітків, які опинилися у схожій ситуації.

Анастасія Нікуліна. Зграя (Віват)

Не всі підлітки – проблемні. Не всі конфліктують з батьками. Не всі зловживають, потрапляють у халепи, бунтують. Проте в більшості юних хлопців і дівчат є чимала кількість енергії, питання лише в тому, на що її пустити. Кілька хлопців вирішили дати волю своїй енергії у паркурі. З часом вони різними шляхами прийшли до створення своєї команди трейсерів. А потім одного дня до них приєдналася таємнича дівчина Таша, й атмосфера в команді помітно змінилася.

«Зграя» – це динамічна історія про різні шляхи до себе, про дружбу та зраду, про гідність, силу та безпорадність, про боротьбу з внутрішніми демонами та не завжди сприятливими зовнішніми обставинами. Окрім того, що це повість про молодіжну субкультуру, це ще й повість про Львів, який через погляди трейсерів постає абсолютно відмінним від того розрекламованого образу, до якого ми вже звикли, – і від цього набуває ще більшої привабливості.

Читайте також: Смерть, Вовк, Мудак, Секс і Війна: підліткова література як гра в карти

Родинна книжка

Світлана Ройз. Хто живе у мами в серці (ілюстрації: Світлана Рудікова, Ніка-Центр)

Нова книжка дитячого та сімейного психолога Світлани Ройз – це практикум прив’язаності для дорослих і дітей. У родині, де є тато, мама і хлопчик, народжується малятко. Що ж відчуває старша дитина, з якими страхами і емоціями лишається наодинці, поки батьки захоплені новими клопотами? Авторка не лише пояснює ці емоції, вона показує, які практики можна застосувати, щоб заспокоїти дитину і дати впевненість, що маминої любові вистачить на всіх. Адже з появою кожної дитини в родині любові стає ще більше, так само як і світліше стає в кімнаті від кожної нової свічечки.

У новій книжці Світлани Ройз уважний дорослий прочитає для себе багато секретиків, які допоможуть підтримувати зв’язок з дітьми без ревнощів і страхів, а стривожена дитина почує історію про любов і підтримку, на яку завжди може розраховувати.

Більше про книжку: Ти мене любиш?

Наталія Космолінська, Ірина Магдиш. Гра в музей (ВСЛ)

Видання, що стане у пригоді сім’ям, які люблять активне дозвілля. У книжці описані твори із Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького, але принципи взаємодії з мистецтвом можна використати в будь-якому іншому музеї.

У передмові авторки діляться секретами того, як відкривати дітям від 5 років мистецтво, як вчасно і в міру користуватися музеєм, як знайомити юне покоління з картинами та як відповідати на несподівані запитання. Далі у книжці оглянуто понад 30 картин і скульптур: коротко описана передісторія зображеного чи умови, за яких було створено цей предмет мистецтва, що відбувалося у Львові, Україні та світі в цей час, подано словничок, що пояснює незрозумілу художню лексику, а також ідеї для батьків – як обіграти той чи інший мотив з дітьми 5+ та 7+ років. Окремо хочеться відзначити зв’язки з іншими видами мистецтва, які є в книжці – до кожного мотиву дібрано музичний супровід, рекомендовані книжки, фільми і навіть поради щодо місць, які можна відвідати.

Вам також може бути цікаве це видання: «Робочий зошит» із основ мистецтва для дітей

Читайте також: Коротко про головне: найцікавіші новинки дитЛІТА (15+)

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар