Joyful Foх Reading Club об’єднує юних читачів

Автор: Оксана Лущевська


Одна із необхідних вимог освіти ХХІ століття – це онлайн-грамотність, тобто уміння і навики використовувати інтернет не суто задля розваги чи пошуку інформації, а для самоосвіти і колаборації у групах. Саме тому БараБука просто не могла не попросити Оксану Лущевську, дитячу письменницю та дослідницю, яка належить до Експертної ради БараБуки, написати про свій досвід викладання читацьких онлайн-курсів для нашої рубрики #НовеЧитання.

Онлайн-грамотність викладається у багатьох університетах США та Європи. Щоб студенти вміли працювати самостійно над будь-якими онлайн-матеріалами. Також сьогодні багато світових університетів пропонують здобути ступінь бакалавра чи магістра та навіть доктора наук, навчаючись виключно онлайн. Навіть більше – нині є багато цікавих онлайн-шкіл для дітей-хоумскулерів, а також онлайн-клубів та гуртків за інтересами.

Мені як людині, яка захистила дисертацію з дитячої літератури в США (Джорджіївський університет), випало багато нагод і викладати онлайн-курси, і навчатися онлайн. Упродовж 5 років я викладала і слухала курси дитячої літератури. Після захисту дисертації мені захотілося втілити свій досвід у щось справді цікаве і якісне та пов’язане з дитячою літературою; і щоб діти мали нагоду зрозуміти, як працюють онлайн-курси і як власноруч чи з мінімальною допомогою батьків брати участь у курсах. Так увесь мій власний письменницький, авторський, професорський досвід, а також досвід сторітаймів, які я проводила в школах та книгарнях США, став мені в пригоді: я вигадала Joyful Foх Reading Club – Клуб читання веселого лиса!

Читайте також інтерв’ю з письменницею: Від дітей можна багато чому навчитися

І ось Joyful Foх Reading Club уже два роки об’єднує юних читачів якісних дитячих книжок англійською мовою. Курс нині складається із п’яти онлайн-класів: SQUEAKY-CHEESY (для дітей 7–9 років), A JOYFUL FOX’S READING CLUB (для дітей 8–10 років), Funny Comics, Serious Comics! (для дітей 9–12 років), INTERESTING NON-FICTION! (для дітей 10–12 років) і нині я започаткувала шостий онлайн-клас для родинного читання – FAMILY STORYTIME! На такий курс я мала багато запитів упродовж року. За два роки Joyful Foх Reading Club налічує до 80 випускників. Цікаво, що деякі затяті читачі ідуть за рівнями, курс за курсом, рухаючись від найпростішого до найскладнішого.

Ці курси не вимагають багато зусиль від юних учасників. Вони структуровані як читання для естетичного задоволення, яке ненав’язливо розвиває навики читання англійською, стимулює і розширює навики критичного мислення та візуальної грамотності. Діти знайомляться із різноманіттям літературних форматів, жанрів і художніх технік, а таким чином – розвивають і формують естетичний смак. Книжки, які я підбираю для читання, вшановані престижними винагородами та преміями. Для мене важливо, щоб діти розумілися на якості і надалі обирали якість, стаючи вибагливими читачами і навіть авторами та ілюстраторами, критиками чи лідерами громадської думки нашого з вами майбутнього.

За ці два роки роботи з дітьми онлайн, я зрозуміла дуже багато цікавих деталей про читання. Я доторкнулася до безцінного досвіду з юними читаками, яким хочу поділитися. Такий досвід стане у пригоді при читанні у класі, бібліотеці, вдома, деінде. Отже:

1. Stay AlertЧи то пак «Будь напоготові!»

Читацька рецепція – багатогранна і комплексна. Плануючи курси, я передбачала такі чи такі вправи чи завдання і такі чи такі рецепції на книжки, деякі діти радо виконували завдання і коментували книжки. А от деякі – не хотіли, бо, наприклад, книжка їм не сподобалася. Натомість, їм сподобалася інша і вони просяться зробити два завдання і просять створити додаткові саме до тієї чи тієї книжки. Як кураторці, мені завжди треба було бути напоготові!

2. Online Personal Space. Чи то пак «Власний онлайн-простір»

Курси передбачали, що діти будуть між собою спілкуватися. Було створено форум, де діти розміщали свої анкети і контакти для спілкування. Це все вони робили з великим задоволенням. Утім, деякі діти хотіли спілкуватися, а деяких доводилося «дружити». Деяким дітям хотілося спілкуватися зі мною, а хтось просто надсилав мені завдання без спілкування. А ще дехто узагалі просто тихенько для себе читав книжки. І саме це я називаю власним онлайн-простором, гранями, які необхідні нам усім, юним і дорослим, читачам. Я вчилася разом із дітьми: не напружувати і не напружуватися, не тиснути, не заважати. Але бути для них, коли їм треба!

2. Entertain and Educate. Чи то пак «Розважай і навчай»

Розвага і навчання завжди стояли пліч-о-пліч, ще за часів Джона Ньюбері, американського першодрукаря дитячих книжок і власне його першої книжкиA Little Pretty Pocket-Book (1744 р). Отже, всі завдання до онлайн-класів базовано на цих двох елементах: розвага і навчання. Якщо з розвагою зрозуміліше, наприклад, відеотеатр чи відео з вітаннями автора, чи читання книжок американськими дітьми (та інші цікаві ресурси), то слово навчання у цьому контексті потребує пояснення. Адже фокус читання був НЕ вивчити нові слова чи набрати вокабуляр, а розвивати якомога краще критичне мислення і візуальну грамотність. Деякі діти хотіли робити тільки ту частину завдань, які були пов’язані з розвагою. Спершу я нітилася, мені хотілося дати більше завдань, але врешті повернулася до основ: якщо ви зумієте дитині показати, що книжка – це цікавинка, мистецтво, багатоідейнність – то функція розваги набуває віддзеркалення, яке формує грамотність (а це і є невід’ємний компонент освіти)Ба більше, це формує пожиттєвих читачів. Тому я відпустила усі свої «але», «та якби…», «а може..». І зрозуміла, що у Joyful Fox Reading Club розвага насправді віддзеркалення грамотності – і навпаки.

3. Be Ready! Чи то пак «Готуйся!»

Коли я формувала читацькі блоки, а в кожному курсі їх 5 чи 6, то я хотіла показати дітям різноманіття книжок. Певна група читачів облюбувала всі книжки, більше того, вони навіть ставили сценки за ними в школах упродовж року! Але були і такі діти, яким категорично не сподобалася та чи та книжка. Тут мені важливо було спробувати зрозуміти, чому. Це я і робила. Допомогало проговорювання в імейлах. Адже читання базується на досвіді. Згідно з думкою науковиці і засновниці теорії читацької рецепції Лоїс Розенблатт, досвіди читачів активізуються в текстах при читанні. Отже, деяким дітям треба було виговорити свій досвід. Це допомагало зміцнювати нашу joyfulfоxily дружбу, і, як кажуть, колеги-засновниці «БараБуки», ставати книгодрузяками.

4. Stay in Touch! Або «Лишайся на зв’язку!»

Юні читачі ростуть швидко. Їхні інтереси і хобі міняються. Утім, з деякими читачами ми подружилися і наша дружба переросла у взаємодопомогу. Як читачам, дітям інколи потрібні мої поради щодо вибору книжок, бо після курсів вони розвинули неабияку довіру до мене; ще деякі діти почали писати і вони просять мене глянути на їхні тексти по-авторськи, що я й роблю. А інколи мені треба їхня допомога — і вони готові! Деякі з дітей, наприклад, читають мої рукописи, радять щось від себе, бо хочуть стати письменниками і це допомагає їм. А я читаю їхні рукописи і допомагаю навзаєм. Також за цей час діти мене як авторку, добре скерували в темах, які їм цікаві. Отож, не дивно, що мої книжки будуть присвячені моїм JoyfulFox-читакам. Сподіваюся, що й вони колись присвятять хоч одну книжку мені 🙂 🙂 🙂 . Адже я теж, зрозумівши їхні смаки, вела їх тематично, жанрово, форматно.

Що ще важливо? Коли ви формуєте курси читання для дітей, то не забувайте про бук-сети, добірки книжок за однією темою (3–4 книжок – це ідеально). Добірка ЗАВЖДИ допомагає уникнути можливості формування стереотипів і показує будь-яку тему як багатогранну і глибоку.

І основне: якщо діти не хочуть читати книжку – хай не читають її! І не забувайте: якщо читачам не подобається книжка, то не залишайте це непроговореним. Найгірша книжка найбільше потребує розмови. Це закладає основи критичного мислення і візуальної грамотності. Та головне – дає розуміння. Це такі, за браком кращого слова, лайфхаки з мого досвіду кураторки, тюторки та й у певній мірі учениці Joyful Foх Reading Club.

Також важливо супроводжувати читальний матеріал із додатковим (відео, інформація з інтернету, фото авторів та ілюстраторів, читання короткого інтерв’ю автора чи ілюстратора, інсценізація книжки, мультиплікація книжки, тощо). Покажіть дітям континиум. Вкажіть, як ідея книжки і сама книжка переростає у щось більше і тривале.

Також не забувайте робити на базі читаних книжок цікаві та якісні вправи: розробляйте їх власноруч, згадуючи себе-дитину. Ви любили розважатися? Ваші учні – теж. Наприклад, можна пограти у гру «ворона»: грайливо «визбирувати» цікаві слова чи образи з книжки і обговорити їх чи скласти власну історію. Можна підібрати на ютубі пісню, яка би передавала настрій тієї чи тієї книжки; можна запропонувати почитати книжку у два голоси, особливо, якщо йдеться про поезію; можна переписати кінцівку книжки чи зробити швидку театральну постановку-гру тощо.

Ще: якщо можливо замінити нудну шкільну програму на читання книжки сучасних українських авторів і авторів, чиї книжки перекладено в Україні, – зробіть це! Таня Стус, розповідає про це більше для Ukrinform TV. Такими чином, ви додасте до вашої практики сучасних цікавих книжок!

Використовуйте дитячі книжки не лише на уроках літератури чи мови, але й на уроках біології, географії, мистецтвознавства, історії та навіть математики! Принаймні, так роблять в США та Канаді. І цей досвід годиться перейняти. Ваші учні ставатимуть начитаними та обізнаними громадянами нашої країни і світу.

Якщо вам цікаво довідатися більше про різні вправи та підходи до роботи з дитячими книжками, то пишіть на мейл olushchevska [равлик] gmail.com – я з великим задоволенням спілкуюся з ентузіастами дитліту.

І наостанок: у червні A JOYFUL FOX READING CLUB святкує своє дворіччя. Та ще й з неабияким сюрпризом – онлайн-курс читання книжок переростає ще й в онлайн-курс креативного письма Клуб письма веселого лиса! (Joyful Fox Writing Club!). Перші класи буде проведено в Центрі гармонійного розвитку дитини DniproSensoryWorld! Цей курс ми з веселим лисом проводимо на ексклюзивне запрошення і сподіваємося, що й надалі будемо мати такі прекрасні нагоди. А нині бажаємо вам і вашим читакам гарних книжок на літо і – о, так! – доєднуйтеся до A JOYFUL FOX READING CLUB! У нас чудесна читацька атмосфера!


Більше матеріалів із теми #НовеЧитання тут:

Адаптуємо для занять усе, що є у «Школі Мрійників»

Сторітайми у школі

Сторітайми у Христанівці

Книжкова валізка

Читання на вибір, а не з примусу

Дитині важливо спробувати себе «у шкурі» письменника

 

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар