Перемога простору української дитячої книги
Автор: БараБука

Увечері 31 січня 2025 року редакція БараБуки уважно чекала результатів оголошення Премії Читомо-2024. Ми вболівали за всіх номінантів, серед яких були надзвичайно гідні люди, проєкти, наші колеги та друзі, яких поважаємо та якими захоплюємося. Ми не одразу повірили у те, що почули: в номінації «Книжкова ініціатива, що сприяє промоції читання» перемога дісталася Простору української дитячої книги «БараБука».
Премія Читомо заснована у 2023 році медіа про книжки «Читомо» як втілення прагнення відзначити професіоналізм, наполегливість та досягнення дієвців у сфері літератури і книговидання в Україні, зокрема їхній внесок у суспільний розвиток та відновлення України, та зробити їх ще помітнішими. Цього року Премія відбувалася у партнерстві із Міжнародним фондом «Відродження», Франкфуртським книжковим ярмарком та Goethe-Institut в Україні. Претендентів на перемогу у чотирьох номінаціях оцінювало міжнародне журі у складі медіаменеджерки, спізвсновниці «Читомо» Ірини Батуревич, виконавчого директора МФ «Відродження» Олександра Сушка, старшої менеджерки міжнародних проєктів Франкфуртського книжкового ярмарку Нікі Терон (Німеччина), директора Міжнародного книжкового ярмарку і літературного фестивалю «Світ книги» Радована Ауера (Чеська Республіка), культур-аналітикині Ольги Мухи, поета, журналіста й телепродюсера Дмитра Лазуткіна, видавчині Соні Драги (Польща).
Ця відзнака стала для нас дуже вагомим символом. У час, коли через російську агресію ціле покоління українських дітей опинилося за кордоном, коли на тлі загального посилення позицій української книги скорочуються наклади і продажі саме дитячої літератури, вручення Премії Читомо проєкту, що роками висвітлює дитліт, є знаком підтримки та визнання. І ми переконані, що це визнання стосується всіх нас.
Цією Премією поважне міжнародне журі відзначило весь простір української дитячої книги. Авторів, які наполегливо розвиваються, шукають слова та сенси, працюючи на майбутнє країни. Ілюстраторів, які творять українські книжки на світовому рівні. Видавців, які беруть на себе ризик публікувати не лише визнані за кордоном хіти, а й підтримувати українських авторів і навіть дебютантів.
Усіх представників галузі, які стоять за кожною книгою — редакторів, коректорів, верстальників і друкарів. Бібліотекарів, які вигадують щоразу нові способи наповнити фонди чудовими дитячими новинками. Педагогів, які не бояться впускати сучасні, часто такі незручні та, на перший погляд, «непедагогічні» книжки на уроки. А також експертів, фахівців з дитячого читання, які попри всі несприятливі умови наполегливо зводять мости між юними читачами та книжками — на онлайн і офлайн зустрічах, через посібники і вебінари, через рецензії, огляди та рейтинги найкращих книжок.
«БараБука» безмежно вдячна «Читомо» за це визнання. Свого часу «Читомо» надихало Таню Стус на ідею створення інформаційного поля дитліту — сайту, який би цілеспрямовано займався промоцією українських дитячих книжок. Тим більш важливою для нас є ця Премія, що ми отримуємо її від наших дорогих колег, від фахівців, діяльність яких надихає та захоплює.
«БараБука» планує використати грошову винагороду для посилення діяльності: за 13 років наш сайт технічно відстав від життя, і ми плануємо його оновити. Утім, для цього нам треба буде ще допомога небайдужих. Якщо наша діяльність важлива для вас і ви бажаєте підтримати нас на цьому шляху, ми запрошуємо вас долучитися до фінансування наших змін.
А ще — вірте у простір української дитячої літератури, творіть його разом із нами, підтримуйте його учасників, купуйте і читайте дітям прекрасні книжки. Гайда книгодрузячитися попри все!