Перші книжки 2019 року

Автор: БараБука


Нарешті на календарі весна і можна підбивати книжкові підсумки зими-2019. Про деякі зимові новинки ми вже згадували у святковому огляді «12+1 зимова книжка під ялинку», але оскільки не всі з них були відверто різдвяно-новорічними, частина залишилася не згаданою. Окрім того, за перші місяці 2019 року світ побачили ще з десяток вартих уваги видань. Тож не чекаючи «Книжкового Арсеналу» і його щедрого книжкового врожаю, розпочнімо читання з того, що вже пропонують вітчизняні видавці дітям і підліткам.

0+


Наталя Кащак. Погодуй мене (Маміно)

У новій книжці-картонці з серії «Міксуй і вивчай» звірята загубили свої ласощі, тож читачу пропонується знайти правильне зображення смаколика до кожної з десяти тваринок. Чим харчується панда, а чим метелик, хто з тварин смакує морквою, а кому до душі бамбук? Гортаючи половинки сторінок, дитину можна не лише познайомити з різними звірами та їхніми смаковими вподобаннями, а й вивчати англійські слова. «Погодуй мене» – перша білінгва в цій серії. Слова англійською та українською мовами в ній розміщено ліворуч, а зображення – праворуч. Тож граючись половинками сторінок, малюк може вивчити 20 англійських слів. Видання відрізняється від попередніх ще й поліграфічним виконанням – тепер обкладинка ще цупкіша, а отже книжка житиме ще довше.


Вікторія Ніколенко, Наталя Кащак. Не-мов-ля (Моя книжкова полиця)

Яскрава книжка для родинного читання. Збірка віршів про любов мами і тата до немовляти. Усі радощі батьківства зображено в милих і сентиментальних віршованих текстах. Тут і про перше купання, і про перше слово, перші кроки та перші досягнення малюка. А цупкі картонні сторінки точно витримають і перший зуб маленького читача.

4+


Юлія Ілюха. Історії Цвірінька. Ілюстрації: Тетяна Копитова (ПЕТ)

«Історії Цвірінька» – видання для родинного читання, однак маємо відразу попередити, що це не книжка-картинка: обсяг тексту у кожній історії чималий, і загалом текст у книжці займає помітно більше місця, ніж ілюстрації.

«Історії Цвірінька» складається з одинадцяти розділів-історій про юне каченя та його родину. Досить цікаву родину, до речі. Наприклад, «Цвірінькова мама Крянь була дуже незвичною качкою. На відміну від інших качок, які цікавилися квітникарством та куховарством, вона багато часу проводила у своїй майстерні з ремонту качкомобілів». Тож саме мама знайомить Цвірінька з професією качкомеханіка.

З-поміж сюжетів інших історій в «Історіях Цвірінька» – футбол та пошук скарбів, перший день у школі та захоплення цирковим мистецтвом. А починається, звісно ж, книжка оповіддю незвичної появи на світ головного героя. Тож маємо надію, що в гарному виразному батьківському виконанні ці історії сподобаються дошкільнятам.


Катерина Кулик. 12 місяців, або Все про дивовижі року. Ілюстрації: Наталії Шерстюк (АССА)

Ідея ілюстрованої книжки про пори року не нова. Тут авторам і художникам доводиться змагатися в оригінальності висвітлення теми, сюжетів, персонажів, ілюструванні. Перчинка книжки Катерини Кулик – у вишуканому стилі. «12 місяців, або Все про дивовижі року» – книжка мрійлива, насичена симпатичними метафорами (інколи дещо перенасичена!) й багата на лексику (тут знову ж тонкий момент: часом авторка аж надто захоплюється демонстрацією синонімів). Ідеальна для читання на сон.

Головні герої – Ведмедик, Їжачок і Заєць, зрідка долучаються й інші звірі. Сюжет повільний, без наскрізної нитки. Події змінюють одна одну, як хмарки в погожий день. Персонажі міркують про життя й погоду, вдивляються в калюжі, обговорюють кольори осіннього лісу, мріють і п’ють чай, ведуть неквапливі розмови навколо того, як змінюється природа щомісяця. Симпатичні ілюстрації в пастельних тонах виконала художниця Наталія Шерстюк, їй книжка також завдячує інтерактивним моментом – на кожній сторінці зображено горобця, якого слід відшукати то тут, то там.


Олег Симоненко, Марія Коваленко. Великий світ і Мала Мавка. Ілюстрації: Марія Пєшкун (Час майстрів)

«Казка про Малу Мавку» – це історія про шлях до самопізнання кожної дитини, усвідомлення того, хто ти і для чого живеш, хто твої батьки і що вони завжди будуть поруч. Звісно, дитина навряд прочитає глибокі смисли, які закладав автор, але оскільки книжка призначена на вік, коли дітям читають дорослі, то ці філософські роздуми більшою мірою звернені до них і передбачають проговорення з дитиною.

За сюжетом дівчинка вирушає в подорож, під час якої допомагає зайченяті, яке змерзло, мишеняті, що загубило родину, роздивляється Землю з висоти пташиного польоту, а наприкінці повертається до своєї мами з упевненістю, що та буде завжди поруч.

Видання містить передмову, в якій видавець переповідає легенду про родових птахів, що здіймали дітей у небо і показували їм світ, а також трактує значення імені Мавка. Озброївшись цією інформацією, дорослий читач зможе краще осягнути глибину авторського задуму і смислів.


Світлана Ройз. Подорож страховиська: книжка-практикум. Ілюстрації: Діана Дубоссарська (Час майстрів)

Терапевтична книжка Світлани Ройз створена для того, щоб допомогти дітям опрацювати тему їхніх страхів. Візуалізувавши на прозорій вкладці свій страх, дитина відправляє його в подорож різними світами. Разом із намальованим страхом книгодрузяка потрапить у світ темряви і світ купання, світ солодощів, друзів, перемог і багато інших. У кожному світі дитині треба буде відповісти на кілька питань про те, як її страховисько почувається в нових обставинах. За потреби малюнок страховиська можна змінювати, домальовуючи чи стираючи певні деталі. Під час спільної мандрівки читач може змінити ставлення до того, що його чи її лякає, побачити в новому світлі і, можливо, вже менше боятися.


Надьожна. Пуп (Книгаренька)

Книжка-картинка про красу та прийняття себе. Здавалося б, тема досить поширена, але цю оповідку вирізняє її головний герой. Це пуп. Той самий, що є у кожної людини. Пуп мандрує і багато розмірковує, але зрештою усвідомлює цінність себе самого. Книжковий колорит створюють незвичайні ілюстрації з елементами колажування.


Олександра Орлова, Надьожна. Ом і Дзень (Книгаренька)

Показово, що вже від першої сторінки перед нами постає актуальний образ сучасної бабусі – без хустинки, ціпочка й сидіння на лаві. Тут бабуня особлива, вона – інструкторка з йоги. І саме бабуся популяризує здоровий спосіб життя. Загалом, книжка демонструє йогу як захопливу сімейну гру, у якій кожна поза (асана) асоціюється з упізнаваними предметами або поняттями. Ілюстрації доступно зображають основні асани, які діти зможуть легко відтворити самостійно. Такий ігровий момент допоможе зацікавити дитину. Пізнавальними стануть і йогівських терміни, щоправда, вони написані латинкою. І хтозна, можливо саме ця книжка про йогу допоможе вам віднайти свій дзень. Ой – дзен.

7+


Тетяна Винник. Добрик і його пригоди. Ілюстрації: Віталій Бугара (Видавничий центр «Академія»)

Казкова повістинка про песика, який не мав імені, але дуже про нього мріяв і врешті його знайшов. Він опиняється в небезпечних ситуаціях, потрапляє у фантастичні пригоди і небувалі перипетії. Але йому завжди вдається знайти вихід і розгадати найзаплутаніші загадки, адже він надзвичайно кмітливий, навіть як для вигаданого песика. Як виміряти висоту гори? Де вперше можна побачити схід сонця? – такі загадки спонукають читача до власного пізнання навколишнього світу і перевірки знань на практиці. Окрім прикладних знань авторка щедро збагатила текст метафорами і фразеологізмами: «У нашій країні справ – хоч греблю гати! Тільки мені води не каламуть, бо так шию намилю, що будеш довго голову сушити!».

Проілюстрував повістинку Віталій Бугара, додавши їй інтерактивності. На деяких малюнках художник залишив простір для співавторства. З’єднуючи пронумеровані крапки, читач може сам домалювати песику кісточку або тінь.


Ірина Лазуткіна. Єнотик Бо і повітряна куля. Ілюстрації: Ростислав Попський (ВСЛ)

«Єнотик Бо і повітряна куля» – це історія про велику мрію та непрості шляхи до неї. Єнотик Бо відрізняється від своїх родичів: він не бачить свого майбутнього у звичному для єнотів полосканні, натомість марить повітроплавством. Коли Бо почув про фестиваль повітряних куль, у нього з’явилася мрія – взяти участь у «Монгольф’єрії», ще й показати світ згори своєму другові кроту. Але однокласники Бо також мріють приєднатися до фестивалю, а вчитель візьме із собою лише одне звірятко…

Дебютна книжка Ірини Лазуткіної наповнена пригодами, пошуками, роздумами та не завжди правильними рішеннями (які рухають сюжет і дозволяють Єнотику здобути власний досвід). Видання прикрашають ілюстрації Ростислава Попського. БараБука вважає, що це цілком гідна уваги історія, втім, вона могла б бути кращою, якби редактори ретельніше попрацювали з текстом і зображеннями.


Юлія Драгун. Як гарно мати друзів (Видавничий центр «Академія»)

Ця збірка казок і оповідань буде до вподоби тим, хто любить звіряток, пташок, комашок і щиро вірить у дива. У книжці тваринний світ оживає й перед читачами постають образи ведмедика, коника-стрибунця, півника, песика, їжачка та багатьох інших чарівних персонажів, які знаходять підтримку у друзях. Тексти подано двома розділами з відповідними тематичними назвами: «Добро повертається добром» і «Серце зігрітої пташки». Всі оповідання сповнені дивами, наївністю та добром, яке завжди перемагає.

11+


Ігор Панасов. Кузьма Скрябін. Ілюстрації: Марія Рубан (Агенція «ІРІО») 

Кожне видання з серії «Видатні українці» розповідає про особистостей, якісвоїми вчинками і досягненнями змінювали світ на краще та надихали до змін інших. Книжка про Кузьму Скрябіна – одна з таких мотиваційних історій, яка доводить, що мрія може стати реальністю, якщо дуже прагнути і йти до неї попри всі перешкоди. Шлях Кузьми до мрії розпочався ще від садочка і першої іграшкової гітари. Далі була школа, музична школа, медінститут, армія і довгий шлях до популярності шоумена і визнання як музиканта. На цьому шляху разом із ним завжди були вірні друзі, батьки і родина. Кузьма є гарним прикладом не лише для майбутніх музикантів – його стосункам із найдорожчими можна повчитися навіть дорослим. Усі видання цієї серії варто читати разом із дитиною, аби пояснювати реалії, які зі швидким плином часу вже відійшли в історію, і юним читачам будуть малозрозумілими. До того ж сучасним батькам і самим буде цікаво довідатися більше подробиць із життя їхнього кумира і поділитися з дитиною власними історіями того ж періоду.


Леонід Глібов. Байки (Книгаренька)

Видання містить добірку з 51 байки Леоніда Глібова. Ці тексти справедливо вважати класикою української літератури. Стримане оформлення без ілюстрацій привабить поціновувачів творчості Леоніда Глібова, а також стане у пригоді вихователям і вчителям. Такий формат книжки також буде доцільним у межах позакласного читання для молодших школярів.

15+


Сергій Гридін. Дорослі зненацька (ВСЛ)

Розлучення, насильство, війна, аборти, підліткова вагітність, пошуки себе, дорослішання і відповідальність за нове життя – всі ці складні теми зведені в повісті. Тимофію п’ятнадцять, він допомагає мамі, працює, часом відвідує школу. Незважаючи на юний вік, хлопець має шалений успіх у дівчат, проте мріє про велике кохання. І воно таки знаходить його у вигляді рудоволосої незнайомки. Еротичні сцени, вуличні бійки, несподівані виклики, що постають перед героями повісті, надають мелодраматичному сюжету ще більшої гостроти.


Любов Базь. De Profundis (Однокласник)

Журнал «Однокласник» відновив напрям видання підліткових книжок. І хоч головна редакторка журналу Наталія Степанчук у коментарі для БараБуки зазначила, що найближчим часом поповнювати щойно поновлену бібліотеку «Однокласника» редакція не планує, однак для нашого книжкового ринку підліткова книжка, видана редакцією часопису – цікавий прецедент. Особливо зворушливо те, що відредагувати текст цієї книжки іще встиг Сергій Семенович Іванюк, Легенда дитліту, за версією БараБуки.

«De profundis», тобто «Із глибин» Любові Базь – роман насамперед ґеймерський. Тож він привностить те мислення і ті світоглядні питання, з якими часто стикаються гравці масових багатокористувацьких онлайнових рольових ігор, тобто MMORPG. І питання ці – власна стратегія та взаємодія з іншими персонажами, стосунки між расами, бачення розвитку цивілізації та роль твого персонажа у ньому. Однак, на відміну від «Де ESC з моїх халеп» Тетяни Стрижевської, іще однієї нещодавно виданої підліткової книжки про ґеймерство, головна героїня Любові Базь не просто використовує ігри як розвагу та психологічну розрядку. У «De profundis» світ гри та світ реальності химерно переплітаються, а сни і спогади головної героїні, від імені якої написано роман, допомагають читачам зорієнтуватися в цьому плетиві.

Окремо хочеться відзначити чудову роботу літературної редакторки видання Валентини Яківни Митрофанової.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар