Пізнай Україну через дитліт: 10 уроків незалежності

Автор: БараБука


Щороку до Дня незалежності України БараБука пригадує знакові імена та книжки. Цього разу ми вирішили поговорити про те, як читання сучасної української дитячої літератури може перерости в інтерес та любов до своєї країни.

На початку 2020 року стартувала безпрецедентна акція #ЖивіПисьменники – цикл відеороликів про творців сучасної української дитячої літератури, які можна і варто використовувати на уроках у початковій школі.

Ролики супроводжують «Помічники вчителя» – методичні розробки, які показують викладачам можливості застосування сучасної української дитячої літератури на різних уроках. БараБука вибрала десять уроків, які надихнуть учнів до глибшого пізнання свого краю.

Читайте також: Найважливіші книжки нашої дитячої літератури


Урок 1: Мала батьківщина. Історико-географічні регіони України


Україна для її юних громадян починається з того, що їм найближче, що вони знають змалечку. Учні приходять до школи вже з певними знаннями про світ, у якому вони живуть, і навіть наймолодші школярі можуть трохи розповісти про свій край чи його традиції – хай це навіть будуть традиції їхньої родини. Завдяки відео із Тетяною Стус вчителі зможуть розпочати розмову про малу батьківщину та розширити знання і уявлення учнів.

У відео письменниця розповідає про свою малу батьківщину – Луганщину (історичний регіон Слобожанщина). Це може слугувати поштовхом до двох тематичних розмов про малу та велику батьківщини, їхній взаємозв’язок і особливості. Залежно від рівня підготовки вашого класу можна вибрати один зі сценаріїв розмови, запропонованих у помічнику вчителя.

Детальніше читайте у «Помічнику вчителя».


Урок 2: Творчий проєкт «Нові легенди»


Коли школярі дізналися чимало інформації про свою малу батьківщину, саме час творчо опрацювати ці знання і написати… нову легенду власного краю! Натхненням щедро ділиться Галина Ткачук.

У відео Галина Ткачук показала, як вона творчо опрацювала історію своєї малої батьківщини (Київщини). Тепер ви з учнями так само можете створити історію про рідну місцевість. Відповідно до рівня підготовки учнів виберіть завдання для роботи на уроці.

Детальніше читайте у «Помічнику вчителя».


Урок 3: Скансен


Час вийти з класної аудиторії та поїхати на природу і ще ближче ознайомитися з Україною! На це нас надихає творчість Галини Малик. Письменниця написала еко-повість про домовичка на ім’я вуйко Йой, який разом зі своєю історичною хатинкою опиняється у скансені.

У книжці Галини Малик «Вуйко Йой і Лишиня» стареньку хатинку, в якій живуть головні герої, перевозять у скансен (сканзен) – музей архітектури і побуту просто неба. Це чудова нагода поговорити про музеї, зокрема скансени – великі ділянки просто неба, в яких збирають старовинні будівлі, аби показати традиційну архітектуру певного регіону. Скансени – чудове місце для виїзної екскурсії школярів, тож якщо недалеко від вашої школи є такий музей, неодмінно завітайте до нього. А якщо бажаєте додатково розвинути у школярів організаційні здібності, запропонуйте їм разом із вами спланувати екскурсію. Як? Читайте в «Помічнику вчителя»!


Урок 4: Традиції різних народів


Пізнавши себе, час пізнати інших. Україна – багатоетнічна країна, і нам просто необхідно краще знати та розуміти людей різного етнічного походження. Цьому сприятиме перегляд відео з Григорієм Фальковичем та подальше обговорення свят різних народів.

Григорій Фалькович представляє одну з помітних національних меншин України – євреїв. Разом із тим, поет пише свої вірші досконалою українською мовою. У книзі «Шалахмонеси» тісно переплетені українська та єврейська культури. Візуально видання нагадує давні єврейські манускрипти, а тексті рясніє згадками про традиції цього етносу.

Пропонуємо обговорити з учнями свята різних національностей, які живуть в Україні. Які національності є в родинах вашого класу? Що учні знають про традиції свого роду?

Цю тему можна продовжити на занятті, до якого учні підготують невеличку розповідь про свята різних національностей.

Не забудьте зазирнути до «Помічника вчителя».


Урок 5: Діалекти


Особливістю живої мови є її регіональні відмінності – діалекти. Творчість Мар’яни Савки і Галини Малик дає нам можливість ознайомитися зі словами, що їх вживають у Галичині та на Закарпатті.

Мар’яна Савка у своїй поезії використовує слова, які можуть бути незнайомими мешканцям певних регіонів України. Письменниця каже: «У кожному регіоні є своя місцева лексика. Ці слова є словами зі словника». Творчість Мар’яни Савки дає змогу розпочати з учнями розмову про мовні особливості та діалекти.  

Детальніше читайте у «Помічнику вчителя».


Урок 6: Фразеологізми


Продовжуючи досліджувати багатство української мови, ми звертаємося до творчості Володимира Рутківського. Цей письменник часто використовує фразеологізми. 

Як ви вважаєте, чи знають ваші учні вирази «повісити носа», «води в рота набрати», «проковтнути язика», «обвести довкола пальця», «пальцем в небо», «втерти носа»? Як провести цікавий урок за фразеологізмами із творів Володимира Рутківського, читайте у «Помічнику вчителя».


 Урок 7: Козак Мамай


Пізнавати Україну можна і через традиційні образи, одним із яких є зображення козака Мамая. До цієї теми нас підведуть твори Лесі Ворониної.

Головного героя серії детективних історій Лесі Ворониної звати Гриць Мамай. Важливим завданням уроку образотворчого мистецтва є не лише розвиток творчих здібностей школярів, але й представлення їм культурної спадщини українців. Тож на цьому занятті ми радимо показати учням різноманітні зображення козака Мамая (їх ви знайдете в опорних слайдах). Розкажіть учням про цей образ. Запропонуйте школярам намалювати власну картину з козаком-бандуристом.

Детальніше читайте у «Помічнику вчителя».

Читайте також: Супергерої незалежності: 12 персонажів дитячих книжок, які змінюють світ


Урок 8: Українські прізвища


Шляхи до пізнання рідного краю можуть чекати на нас у несподіваних місцях. Чи задумувалися учні, як утворюються прізвища? Наприклад, чому дружина пана Крепа з повісті Галини Вдовиченко називає себе «пані Крепова»? Ця тема є пізнавальною водночас з етнографічної та лінгвістичної перспектив, адже школярі дізнаються про традицію формування деяких українських прізвищ та вивчать, як працює суфікс.

Звісно, існує дуже багато способів, у які творилися українські прізвища. Вони вказували на професії людей (Бортник, Ткач, Швець, Кравець, Гончар), на їхнє походження (Дубневич, Фастівець, Дніпровський, Вишневецький), на характерні риси (Довгань, Бородач, Смішко, Губар, Стогній, Бігун). Але з давніх часів одними з найпоширеніших прізвищ були ті, які посилалися на імена чи прізвища родичів людини – батьків, дідів тощо. Чи можуть ваші учні припустити, як саме утворилося їхнє прізвище? Допоможе в цих дослідженнях, звісно ж, «Помічник вчителя».


Урок 9: Традиційні іграшки


А чи знають школярі, якими іграшками гралися маленькі українці 100-200 років тому? Відгомін цієї традиції вони зустрінуть у творах Сашка Дерманського про Чудове Чудовисько на ім’я Чу.

У повісті чудовисько Чу називає себе «чемпіоном лісу з пластилінових баранців». Вони в нього були такі охайні та гарні, що він навіть обмінював на своїх баранців їжу в буфеті.

Запропонуйте учням самостійно зліпити баранців із пластиліну. Не обов’язково це робити за зразком – нехай кожен зліпить такого баранця, якого сам/сама уявить. Але нехай пам’ятають, що це має бути щонайкращий виріб, такий, за який буфетниця з книжки «Чудове Чудовисько» могла б почастувати школярів кексом. Потім хай учні представлять свої роботи класу та розкажуть, чому їхній баранчик виглядає саме так, як його/її звати, чим особливий цей баранець?

І «Помічник вчителя» тут як тут!


Урок 10: Словотвір


Важливою ознакою ідентичності є вільне володіння мовою. А що може якнайкраще продемонструвати мовне чуття? Правильно – вміння творити нові слова та значення. Іван Андрусяк у відео розповів, як письменники граються словами. Чи учні готові вигадати нові слова за запропонованими поетом зразками?

Перший спосіб – створити дієслово від іменника. Другий – змінити (видалити, дописати, переписати) одну чи кілька літер, аби утворилося нове слово. Детальніше про ці способи читайте у «Помічнику вчителя».


Також вас можуть зацікавити інші матеріалу з циклу про живих письменників:

(Так, ви правильно зрозуміли: це стаття про те, як безплатно скачати, або ж завантажити, розробки уроків для учнів молодших класів. Саме так, безкоштовно! Саме так, розробки занять для учнів НУШ.)

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар