15+

Порадник-записник на тему школи

Людмила Ковальова

Анна ГРЕСЬ. Школа навиворіт. Що робити, якщо…? Ситуації, які можуть трапитися з дитиною в школі. – Харків: Вид. група «Основа», 2017. – 80 с.
Уподобань: 3

Книжка Анни Гресь «Школа навиворіт. Що робити, якщо…?» – це своєрідний порадник-записник. У ній окрім фахових, але не обтяжених термінологією та науковою «сухістю» порад, є сторінки для їх практичного виконання. Тож немає необхідності витрачати час на пошук блокнотиків-записничків, досить просто бути зацікавленим у прочитанні такого видання.

Ця невелика за обсягом книжка розкриє перед усіма допитливими й небайдужими багато секретів комфортного шкільного життя. Видання адресоване батькам, які щиро бажають зрозуміти переживання дитини-першокласника, попередити їх виникнення, допомогти знайти вихід зі, здавалося б, патових ситуацій, і врешті навіть просто допомогти дитині знайти вихід із приміщення, а ще – знайти власні речі в роздягальні, зрозуміти, що робити, коли відірвався ґудзик, коли втомився, щось болить, коли боїшся вчителя, старшокласників, відповідати біля дошки, писати контрольні, коли дражнять чи кривдять… Батькам, які хочуть відповідально впливати на розвиток подій у класі/школі, допомагаючи насамперед – своїй дитині. Які прагнуть бути не просто батьками, а друзями зі своїми школяриками (а батьківські «розбірки» у школі зовсім не сприяють гармонійному розвитку ситуацій «дитина – дитина», «дитина – вчитель» тощо). Тим дорослим, хто розуміє: краще уникнути стресів, непорозумінь, незручностей – дитячого нервового напруження, аніж потім здивовано питати: «Як це могло трапитися?»

Кожна дитина, до речі, зможе прочитати «Нотатки для дорослих» і допомогти своїм батькам допомагати їй!

Також ця книжка – і дітям. Путівник буде добрим помічником у мандрах шкільними стежками-доріжками. Але навчатиме не вчитися, а бути самим собою! Сміливим, відповідальним, усміхненим, уважним. Ну і, звісно, все ж таки вчитися. Вчитися керувати собою, своїм життям.

Із перших сторінок дізнаємося, як краще працювати з виданням. На кожному розвороті опис шкільної ситуації, яка потребує вирішення, адже викликає відчуття дискомфорту в дитини. Тут – конкретні корисні поради дітям щодо своєї поведінки, а також завдання-помічники батькам, для котрих сформульовано чіткий алгоритм щодо профілактики непевних ситуацій та їх подолання. Важливо: авторка описує, що в тій чи інший ситуації відчуває дитина. Це фактично паралельний дитячо-дорослий тренінг, заради якого не треба кудись іти. Варто просто зробити таку книжку настільною.

Кожна дитина, до речі, зможе прочитати «Нотатки для дорослих» і допомогти своїм батькам допомагати їй!

Останні сторінки – це, власне, і є той записник, що допоможе відразу вивчити однокласників, учителів, розклад уроків. Записати необхідні дані про своїх друзів. Намалювати план школи. А якщо виникне необхідність – терміново переглянути певну ситуацію: кольоровий зміст допоможе швидко зорієнтуватись у пораднику-записнику.

Втім, до посібника є кілька зауважень. Зміст лаконічний, простий, текст дохідливий як для дорослих, так і для дітей. Однак опис шкільних ситуацій занадто сухий, малоемоційний, формальний. Це – констатація факту, яка в контексті роботи з дитиною вартувала б більшої охудожненості. Оформлення – це крапля дьогтю в бочці меду. Шрифт на «дитячих» сторінках зовсім не відповідає рекомендаціям та вимогам для дитячого читання. Та й було б логічно відрізнити шрифтом ці блоки від «дорослих». Цікавим є рішення щодо розміщення порад на листочках записника, але занадто блідий колір контуру та кольорове рішення малюнків роблять сторінку геть невиразною. Окрім того, «розумні»-зрозумілі за формою та емоційністю малюнки (які б мали полегшити дитині візуалізацію тексту) «зливаються», втрачають яскравість та деталі. На кожній сторінці є висновок. Його також, як і вступ-опис ситуації, бажано було б виділити, підкреслити (шрифт, колір, жирність тощо), щоб при необхідності повернутися до вже опрацьованого, швидко знайти це й прочитати.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар