Про «мирильне» печиво, геніїв, музеї та відьом

Автор: Мар’яна Лелик


Один із улюблених проєктів БараБуки – серія книжок для першого самостійного читання «Читальня», створена у співпраці літературної агенції «BaraBooka» та видавництва «Ранок». Це адаптовані для читак-початківців твори сучасних українських дитячих авторів із лаконічними й виразними ілюстраціями. Мар’яна Лелик оглянула чергову хвилю серії та знайшла там важливі психологічні теми, цікаві сюжети й оригінальні завдання.

Читайте також: Бджоли в Арктиці, гучні сусіди, кіднепінг та інше – нові теми «Читальні»

Мармуровий пес

«Мармуровий пес». Текст: Аліна Штефан, ілюстрації: Надьожна. Рівень 3

«Фантастична історія може початися з будь-чого» – переконана Аліна Штефан, і читачі «Мармурового пса» переконуються в цьому з перших рядків оповіді. Зі звичайнісінької прогулянки парком розпочинається історія знайомства Читачки і скотч-тер’єра Дживса з хлопцем-скульптурою. Грайокрайхрам (чи просто Грай) шукає летючого мармурового пса Торвальда, який загубився в місті сто років тому. Читачка пропонує Граєві шукати собаку в музеї – «місці, де зберігаються всілякі історичні знахідки, скарби й навіть легенди». Так друзі вирушають на пошуки Торвальда. У якому з музеїв вони його знайдуть? І чи знайдуть? Читач мандрує разом із героями книжки різними музеями – палеонтологічним, природничим, художнім, геологічним – й ненав’язливо дізнається особливості кожного з них. Виявляється, у музеях дуже цікаво і зовсім не тихо.

Особливого шарму історії додають малюнки Надії Кушнір, на яких навіть холодний мармур виглядає теплим. А цікаві завдання наприкінці книжки розвинуть уяву та пробудять фантазію, адже придумувати власні легенди так захопливо!

Кукарача і зубна фея

«Кукарача і зубна фея». Текст: Сергій Лоскот, ілюстрації: Надьожна. Рівень 2

Жила собі відьма Кукарача, і була в неї мітла. От усі знають, що в дітей випадають молочні зубки. А чи знали ви, що в маленьких мітел також випадають молочні різочки? І що їх можна покласти під подушку й чекати зубну фею? Кукарача й мітла з нетерпінням чекали ранку, щоб зазирнути під подушку. І яким же було розчарування, коли замість різочок під подушкою були… різочки. Не грошики, ні! Від такого нахабства настрій у Кукарачі геть зіпсувався, і вона вирішила таки знайти фею, щоб усе стало на свої місця.           У книжці дивним чином переплітаються дитяча й доросла психологія. Майстерно вплетені в сюжет способи подолання злості, агресії, образи можуть стати чудовою знахідкою не лише для дітей, а й для батьків. Зримо прописані емоції задоволення, здивування, втоми, радості. Ілюстрації Надьожної (Надії Кушнір) також додають емоцій, водночас лишаючи місце для фантазії маленьких читак.

Крім усього, кожен, хто прочитає цю історію, неодмінно задасться питанням «Що ж таке зірки?». Може, це й справді очі добрих драконів чи веснянки на тілі неба? А який ваш варіант?

Шоколадне печиво

«Шоколадне печиво». Текст: Наталія Ясіновська, ілюстрації: Софія Ясіновська. Рівень 1

Коли дитина приходить зі школи, не миє рук, не вітається, а відразу йде у свою кімнату й залазить із ногами в крісло – всі знають: щось точно трапилося. І це щось – дуже важливе. Оля сумує, бо її найкращі подружки посварилися, ще й кожна Олю підмовляє, щоб із іншою не дружила. Як тут бути? Це важка дилема для дитячої душі. У таких випадках потрібно шукати універсальний рецепт, який збереже дружбу. Наталія Ясіновська ділиться ним у своїй книжечці, це – «мирильне» печиво. Приготоване з любов’ю й турботою, воно має унікальні властивості: дарувати радість й відновлювати дружбу. А приготував це печиво турботливий Олин тато, який не вимагає й не наказує, а розуміє і підтримує.

Авторка тонко відчуває дитячу душу і дуже ненав’язливо показує, як сильно діти потребують підтримки дорослих. Динамічна розповідь тримає увагу читачів від першого до останнього речення. Двоколірні малюнки Софії Ясіновської цікаво підкреслюють деталі на кожній сторінці. А наприкінці читачі матимуть можливість спробувати створити свій власний рецепт особливого печива. Може, фішка в тому, що туди потрібно класти блискітки? Чи кріп? 🙂

Коники винахідників

«Коники винахідників». Текст: Таня Стус, ілюстрації: Ірена Панаріна. Рівень 3

Історія про той особливий вік, коли ти за один день можеш усе: подорослішати, застелити ліжко, прийняти остаточне рішення, змінити його і навіть викинути кілька коників. У книжці зашифровано дуже важливе послання про те, що помиляються всі, головне – помилку виправити й не боятися бути чесним.

Дарця шукає себе – ким їй стати, коли виросте. Дівчинка аналізує плюси та мінуси різних професій, розділяючи листок навпіл (до речі, чудовий лайфхак для будь-якого віку), не боїться консультуватися з дорослими і навіть прислухається до порад кота. Бо таке рішення вимагає неабиякої зосередженості й різних точок зору. Разом із Даринкою батьки з дітьми зможуть пороздумувати й обговорити багато цікавих тем, як-от: звідки беруться всі зручності, що таке технології, який час «літній», а який – «зимовий». Допоможуть у цьому багатовимірні ілюстрації Ірени Панаріної, кожна з яких – окремий маленький світ.

Наприкінці книжки читачів чекає справжня головоломка, розгадавши яку ви зможете дізнатися, яка Даринчина улюблена тварина.

Знайомий сніговик

«Знайомий сніговик». Текст: Леся Воронина, ілюстрації: Катя Штанко. Рівень 2

Оля занедужала. Її не тішать подарунки, що лежать під ялинкою, навіть новий планшет. Дівчинка хоче надвір, до друзів – сміятися, ловити ротом сніжинки, кататися на санчатах, а найбільше мріє про цуценя. На те й різдвяний час, щоб здійснювалися найдивовижніші бажання, головне – захотіти. Зліплений Олею напередодні сніговик запрошує дівчинку на свято, що відбувається на дивовижній горі, і куди можна тільки вибраним – тим, хто зліпив снігову бабу чи сніговика. Там Оля рятує від сорому маленького сніговичка, в якого замість носа – шкарпетка, і мчить на чарівних санчатах із гори, допоки… не прокидається – цілком здорова.

Дуже символічним є помаранчевий колір, що переважає в ілюстраціях, – він додає оповіді святковості, таємничості й навіть пахучості.

Завершується книжечка цікавою мовною забавкою – ліпленням книжкового сніговика зі слів – у яку можна бавитися щовечора перед сном. А яка вдача у вашого сніговика?

Геній на 5 секунд

«Геній на 5 секунд». Текст: Оксана Лущевська, ілюстрації: Ганна Бонд. Рівень 1

Зазвичай діти з легкістю можуть відповісти на питання, хто їхній улюблений співак чи телеведуча, але хто ваш улюблений учений – питання не з легких. Тому не дивуйтеся, якщо після прочитання книжки Оксани Лущевської ваші чада кинуться вивчати біографії науковців чи винахідників, щоб вибрати з-поміж них нового кумира. Кумиром же головного героя книжки є фізик Альберт Ейнштейн. Він – геній. Бути генієм – це круто. Можна вирощувати кристали, робити вулкани на скатертинах і фарбувати квіти. І ніхто не здивується, адже це звичайна робота геніїв. Весела цікава оповідь викличе усмішку й збагатить інформацією.

І кому ж іще ілюструвати книжечку про хлопчика-генія, як не художниці з супергеройським прізвищем? Малюнки Ганни Бонд об’ємні й живі, й саме вона допомагає читачам прочитати секретний лист маленького генія, який не змогла прочитати навіть учителька.

Купити серію можна тут.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар