4+

Продаж слона: основні правила

Христя Нечитайко

Дмитро КУЗЬМЕНКО. Купи слона! Або Великі пригоди маленької Софійки. – Харків: Юнісофт, Талант, 2016. – 88 с.
Уподобань: 17

Маленькі дівчатка знають усе: як пекти смачнючі торти, як писати листи і, звісно ж, де і за скільки купити чи продати добротного слона. Більше за маленьких цікавих дівчаток знають хіба що дитячі письменники, які про них пишуть. Наприклад, Дмитро Кузьменко (а тепер і його героїня Софійка) знає, що перше правило продажу слона таке: продавати слонів можна винятково в позаурочний час, інакше можна отримати… Ну, ви знаєте що.

«А взагалі Софійка була звичайною дівчинкою. Звичайною з незвичайних. Весь час встрявала в якісь пригоди. Навіть у цю хвилину, коли ви читаєте, авжеж, встряє у щось нове. І, щиро кажучи, саме за це всі її і люблять»

«Купи слона! або Маленькі пригоди великої Софійки» – збірка коротких дотепних оповідань для молодших школярів. Окремі історії можна назвати повчальними (ну, бо деяким дорослим украй важливо знати, що книжка ПОВЧАЛЬНА!), хоча прямих вказівок, як робити чи не робити, автор, на щастя не роздає. Натомість показує, як ті чи інші капості маленької Софії призводять до закономірних наслідків. А далі – додумуйте самі. В ідеалі з висновками мають допомогти дорослі, які читатимуть про пригоди й пустощі Софійки вголос (оскільки я, як порядна літературна критикеса, виступаю за читання вголос). Тим паче, якщо слухачі – учні молодших класів, які й писати до пуття не вміють, і забувають за літо, як це робиться.

Утім, у певну мить можна сміливо передати книжку на самостійне читання: верстку зроблено так, щоб малі читачі «чіплялися» поглядом за окремі елементи (більший чи менший шрифт, речення, закручене у спіраль, вставні елементи, що імітують дитячий почерк) і їм було цікаво читати далі. Цьому сприяє й оповідна манера Дмитра Кузьменка: речення короткі, діалоги прості, багато окличної інтонації (тож можна і треба читати голосно й виразно!).

Оповідки цілком буденні – такі трапляються з усіма дітьми. Питання, які ставить перед Софійкою автор, теж знайомі дітлахам: чи справді дорослі їдять більше морозива і, якщо так, то як стати великою? Чому дорослі вживають незнайомі слова і що вони значать? Чи справді стоматологи – гірші від бабаїв? Маленькі читачі проживуть із семирічною Софійкою майже рік. Влітку побувають у селі й дізнаються, як це – бути на місці городнього опудала, також вигадають новий спосіб поїдання великих порцій морозива. Восени вчитимуться у школі й читатимуть уголос свій перший вірш на всю аудиторію! Взимку зустрічатимуть перший сніг і намагатимуться всю ніч не спати, чекаючи на Святого Миколая.

Ілюстрації Леоніда Гамарца динамічні, емоційні, нагадують мультики й цілком відповідають бешкетному характеру головної героїні.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар