4+

Пташині професії

Анастасія Музиченко

Оксана ЛУЩЕВСЬКА. Авіа, пташиний диспетчер. – Київ: Грані-Т, 2014. – 92 с.
Уподобань: 19

Щойно з друку вийшла, а точніше, вилетіла нова книжка Оксани Лущевської «Авіа, пташиний диспетчер». Повість була написана ще 2011 року й відзначена другою премією на Всеукраїнському профорієнтаційному конкурсі прозових творів для дітей, який проводило видавництво «Грані-Т». І ось нарешті про цікавий і незвичний фах авіадиспетчера можуть прочитати всі, хто так довго чекав на книжку.

Від початку видавці планували зробити книжкову серію, яка б допомагала дітям дізнатися про цікаві професії та зробити правильний вибір спеціальності в майбутньому. Але, на жаль, нове видання «Граней» не має ознак серійності, тож навряд читачі зможуть ознайомитися з іншими текстами переможців.

Якій професії пощастило більше, неважко здогадатися з назви повісті. Головний герой, голуб Авіа, завжди хотів вільно літати, але мав слабкі крила, тож йому лишалося спостерігати за літаками та мріяти. Однак Авіа не опустив крил, а вирішив стати диспетчером і допомагати іншим птахам уникати небезпечних ситуацій під час польотів. Подібні ситуації трапляються і з дітьми, які мріють про кар’єру відомого автогонщика чи успішного банкіра, а в дорослому житті можливостей стає на власне СТО та бухгалтерський облік. Трансформувавши мрію та обравши таку незвичну спеціальність, Авіа змінив на краще весь пташиний світ в околицях «Борисполя». Окрім польотів і фаху диспетчера, читачі можуть скласти уявлення про особливості інших професій, зокрема про журналістську. Про всі пригоди голуба Авіа та життя іншого птаства розповідають канарка-журналістка телеканалу «З птахами поруч» пані Док та представник замовної жовтої преси «Щебет і факти», який увесь час полює на сенсації, папуга-ара Кодак. За останні півроку українці звикли жити в умовах інформаційної війни, тож приклади брехні та підлабузництва серед журналістів, які показує письменниця, – хороший спосіб для батьків ознайомити малечу з правилами безпеки в інформаційному просторі.

«Тим часом Авіа продовжує набирати учнів для тренувальних польотів. Крім того, як стало відомо нашому кореспондентові, птах має нові грандіозні плани: він подумує про курси польотів для птахів з особливими потребами»

В одній невеличкій повісті авторка змогла обережно зачепити ще одну важливу проблему, як-от освіта людей з особливими потребами. Дехто може й не помітити, адже сказано про це кількома словами, майже натяками, але ті, кому дана тема важлива, обов’язково завважать.

Приємно бачити на обкладинці дитячої книжки не лише ім’я письменниці, а й художниці. Прикро, але частіше вітчизняні видавці згадують про авторів ілюстрацій лише на технічній сторінці видання. Віолетта Борігард створила надзвичайно влучні образи пернатих героїв. Вони не лише мають природні зовнішні ознаки птахів, про які йдеться в повісті (колір, оперення, розмір), а й професійні. Художниця цікаво подає новини пташиних ЗМІ. Телевізійні випуски, газетна верстка, тести для майбутніх авіадиспетчерів – усе продумано до найменших дрібниць.

Наостанок порада від людини, яка ніколи не літала, але вже прочитала «Авіа, пташиний диспетчер», – частіше позирайте на небо, особливо коли ви в літаку 😉

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар