15+

Соромно, але жах як цікаво

Настя Богуславська

Софія АНДРУХОВИЧ. Сьомга. Роман. – Київ: Нора-Друк, 2007. – 352 с.
Уподобань: 32

У кожного дорослого є свої особисті скелети, які звуться «є що згадати, нема про що розповісти дітям». Це спогади з дитячих та юнацьких років, які не прикрашають ділового татуся чи красиву й успішну матусю. Наприклад, про дитячу мастурбацію, про дурні відчуття, коли вперше нап’єшся в дим, про нічні прогулянки небезпечними місцями після того, як бабуся поцілувала свою «крихітку» та побажала солодких снів, а головне – про невпевненість у собі, страх перед майбутнім, про відсутність досвіду, що з першого погляду так скидається на відсутність мізків.

13–17-річні не мають із ким поговорити про свої страхи, їхні батьки не квапляться відкривати секрети особистого становлення, тому хлопці й дівчата залишаються наодинці зі своєю невпевненістю. Вони змушені майже наосліп шукати власну дорогу, визначати «що добре, а що погано» та отримувати свої перші ґулі й щиглі чи шрами та переломи.

Софія Андрухович не побоялася розповісти те, про що «не говорять». У «Сьомзі» є оповідання про «соромний досвід» із дитячого садка, про перший секс і перші приниження, про юнацькі компанії, прогулювання школи, куріння на кухні, про дискотеки та бандитів, про підглядання і навіть убивство. І несуттєво, що з цього всього справді відбувалося з авторкою, хоча, впевнена, багатьох приголомшуватиме її відвертість, її натуралістичність та повне іґнорування теми «так не можна і непристойно».

Уявляю собі деяких читачів, які читатимуть і прицмокуватимуть губами: куди дивилися її батьки? Уявляю й інших, тих, які пропускатимуть пасажі «про душу» та шукатимуть більшу, іще більшу, майже порнографічну відкритість.

«…про «соромний досвід» із дитячого садка, про перший секс і перші приниження, про юнацькі компанії, прогулювання школи, куріння на кухні, про дискотеки та бандитів, про підглядання і навіть убивство»

Але хочу зауважити, що мемуари маркіза де Сада навіюють нудьгу вже на десятій сторінці саме через те, що тему душі та почуття в них максимально вихолощено. Натомість письмо Софії захоплює саме багатством переживань. Про когось із авторів початку століття сказали, що він уміє знаходити красу життя, мов недопалки в попільничках кафе. Юна Андрухович, здається, могла би знайти красу і в повній недопалків попільничці. І в неї це було би не смакуванням «чорнухи», а, наприклад, виявилось би символом самотності на тлі осіннього міського пейзажу з мокрими тротуарами і загубленою кимось парасолькою на зупинці громадського транспорту…

На обкладинці книжки, виданій у «Нора-друці», зображено шматок ніжної рожевої риби, яка епатує читача, натякаючи на дражливе «статеве питання». Зрештою, про те, що все у цьому світі крутиться довкола статі, сказав іще дядько Фройд, а деякі модні нині знавці енергетики стверджують, що жінка відчуває цей світ «нижньою чакрою». Оповідання проілюстровано аматорськими малюнками (чи не самої авторки?), подібними до малюнків на шкільних чернетках – такими ж характерними і дотепними.

Це книжка для підлітків і про них, для батьків дорослих дітей (щоб пригадали себе у їхньому віці), для чоловіків, які хочуть більше знати про жінок, для інтелектуалів, які смакуватимуть наявну в тексті іронію та інтертекстуальність. Думаю, книжка сподобається і масовому читачеві, бо з ним ані в російській, ані в українській літературі ніхто так «по душах» не міг поговорити. Це вам не пєлєвінська гра втомленого фокусника перед сільською публікою, не сорокінська некрофілія та не лимонівські заглядання під спідницю.

Print Form
Подiлитись: