11+

Свято наближається, дива починаються

Анастасія Музиченко

Мія МАРЧЕНКО. Місто Тіней: повість. – Київ: Фонтан казок, 2016. – 360 с.
Уподобань: 15

На щастя, минули ті часи, коли чи не кожний літературний критик скаржився, що в сучасній українській літературі немає вартих уваги творів для підлітків. На цей запит оперативно відгукнулися молоді автори та досвідчені видавці, і підліткові твори почали потроху з’являтися на книжкових полицях. Неабияку роль у пошуках нових імен і творів відіграють ще й літературні конкурси. Цьогоріч одразу кілька конкурсів, «Коронація слова» та «Напишіть про мене книжку», в номінації для середнього шкільного віку визнали кращим рукопис Мії Марченко «Місто Тіней». Окрім того, рукопис став лауреатом Корнейчуковської премії в номінації «Проза для дітей старшого віку і юнацтва». Чим же такий особливий твір молодої авторки?

Певне, тим, що поєднав у собі все найважливіше, що так чи інакше турбує, цікавить, а часом навіть трапляється в житті молодших підлітків. Письменниця зачепила тему смерті близької людини, розлучення батьків і непрості стосунки з батьком, переїзд до нового міста, нової школи, а отже знайомство з новим колективом, і можливо, навіть першим коханням.

«Врешті-решт, все на краще, навіть гірке й страшне»

Цілком реальні проблеми з життя дівчинки-підлітка Мія Марченко поєднала з містично-пригодницькими подіями, які переживає Марта в зачарованому Місті. Обидві реальності, сучасна і фантастична, співіснують у паралельних світах, врешті дівчинка вирішує проблеми в обох площинах. Ще від початку твору авторка ледь помітно натякає на такий гепі енд. Місто, до якого приїжджає Марта, зустрічає її снігом, морозом і хуртовиною, але уважний читач одразу зверне увагу на ім’я дівчинки і зрозуміє, що разом із появою в місті цього дівчиська прийде весна, тепло і все зміниться на краще.

Зачароване місто майже таке саме, як і те, куди переїхала Марта, однак усі його мешканці опинилися в похмурій сніговій пастці: зима тут триває вже дванадцять років. Якось потрапивши туди, дівчинка не змогла залишитися байдужою до проблем чарівного народу. Завдяки її готовності до самопожертви злі чари втратили свою силу, а в Місто повернувся дух Різдва.

Місто в реальному світі теж засніжене та холодне, і йдеться не лише про погоду. Холодними можна назвати стосунки Марти з однокласниками, морозно-байдужим спілкування з батьком. Проте ми маємо змогу спостерігати за динамікою і потеплішанням в обох випадках – серед однокласників дівчинка знаходить друга Дані, образа на батька поступово стихає, і Марта починає розуміти його, прислухатися і врешті найрідніші люди отримують шанс порозумітися. Насамкінець з’являється любовна лінія, але ми не відкриватимемо всіх таємниць 😉

Події, що розгорнулися напередодні Різдва в реальному і фантастичному світах, тримають у напрузі читача до останньої сторінки. Про деякі сюжетні повороти можна здогадатися наперед, проте це жодним чином не стишує цікавості й захоплення від тексту. Мія Марченко майстерно попрацювала над обома світами. Містика та загадки в реальному житті не поступаються таємницям і пригодам у фантастичному світі, до того ж обидва виміри тісно перетинаються. Ляльки, що у вітрині дідугана Магнуса заховані від світла і людей, у паралельному світі оживають і перетворюються на майстрів-чарівників, які бояться свого злого короля. Лялька-янгол Серафін, яка залишилася дівчинці після смерті матері, в чарівному місті перетворюється на Йоля, духа Різдва.

Різдвяна тема – ще один бонус цієї книжки, тож вона безперечно буде чудовим подарунком до свят як дітям, так і дорослим, які вірять у казку. Дива, які трапляються з героями повісті, видаються цілком реальними, в них беззаперечно віриш від першої до останньої сторінки. А коли ж, як не в передноворічно-різдвяні свята вірити і сподіватися на чудеса!

Чарівні ілюстрації до повісті намалювала Надія Дойчева-Бут. Ще одне диво цієї книжки. Ви вже могли бачити раніше фантастичні образи створені Надією в «Старому будинку» Олександри Дорожовець і «Ключ до книги скрижалей» Оксани Мардус із цієї ж серії. До «Міста Тіней» художниця намалювала одинадцять казкових ілюстрацій. Якщо довго в них вдивлятися, вони ніби оживають, із легкістю поглинаючи читачів у свій чарівний світ. Тож будьте пильні – дива стають ближче, особливо на Різдво 😉

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар