Топ БараБуки: найкращі дитячі, підліткові та родинні книжки 2017 року


14 грудня експерти з дитячого читання назвали найкращі українські дитячі та підліткові книжки 2017-го. Щороку починаючи з 2014-го Простір української дитячої книги «БараБука» підсумовує #перемоги у сфері українського дитячого, підліткового й родинного читання. Цього разу до довгого списку відзнаки увійшли 42 книжки, а переможців визначали у десяти номінаціях.

Дивіться також: Короткий список Топу БараБуки 2017-го

Переможці:

Дебют року в прозі: Анастасія Левкова. Старшокласниця. Першокурсниця (ВСЛ).

Дебют року в ілюстрації: Наталя Кащак. Вовк під вікном (Маміно).

Дитячий поет року: Іван Андрусяк. Лякація / Ілюструвала Лілія Курцеба (Фонтан казок).

Дитячий прозаїк року: Леся Воронина. Таємне Товариство Ботанів, або Екстрим на горі Підстава / Ілюстрував Володимир Штанко (Знання).

Ілюстраторка року: Надія Кушнір (Як Гусь свою любов шукав, Де Ойра? (Віват), Хлопчик і відьма (Ранок)).

Пізнавальна книжка року: Настя Мельниченко. #ЯНеБоюсьСказати (Фоліо).

Перша книжка малюка: Оксана Лущевська, Світлана Балух. Пташина колискова (Читаріум).

Підліткова книжка року: Надя Біла. Крута компанія (ВЦ «Академія»).

Шпаргалка для вчителя: Пиши сильно (Пабулум).

Соціальна книжка року: Надійка Гербіш. Мене звати Мар’ям / Ілюструвала Марія Фоя (Віват).

Леся Воронина – Прозаїк року 2017

Лариса Денисенко та Лілія Омельяненко з відзнакою в категорії “Вибір читачів”

Окрім цього, БараБука вручила спецвідзнаку «Партнерство року» видавництву «Ранок», яке спільно з експертками проекту видали «Читальню» — серію книжок для першого самостійного читання. Також у межах Топу БараБуки вручили ще дві спецвідзнаки:

Український інститут книги відзначив новаторство і дотепність Дмитра Кузьменка (Кузька Кузякіна) у популяризації науки, зокрема у «Білій трішки чорній-пречорній книжці» (Віват).

Благодійний проект ЛакіБукс за оригінальний підхід до пізнавальної книжки відзначили видання Голосно, тихо, пошепки (Романа Романишин, Андрій Лесів, ВСЛ).

Упродовж грудня на сайті проекту тривало читацьке голосування, переможцем якого стало видання Майя і її мами (Лариса Денисенко, Марія Фоя, Видавництво).

Тетяна Стус, письменниця, керівниця та співзасновниця проекту БараБука:

«Перекладну книжку видавати непорівнянно легше: вона уже пропіарена й перевірена сотнями тисяч читачів та оглядачів, вдосконалена редакторами, ілюстрації готові в потрібних форматах та кількості…

Не так просто з плеканням українського автора. Пропозиція значна, тексти переважно сируваті, фахових редакторів обмаль, художники взагалі «безсовісні», бо хочуть нормальні гонорари за роботу, інформаційне культурне поле найчастіше зосереджене на шоу-бізнесі…

Але «БараБука» щороку відшукує й відзначає сміливих і гідних авторів, художників, а також видавців, що не зважають на ризики й все-одно працюють із вітчизняною літературою».

Ольга Купріян, літературна критикиня, редакторка БараБуки:

Ми вручаємо барабук уже вчетверте, і за появою нових номінацій щоразу спостерігаємо свіжі тенденції в українській дитячій літературі. Наприклад, у 2014-му в топі БараБуки було всього шість книжок, тоді як цього року лише в короткому списку тридцять. Повірте, з цих тридцяти було надзвичайно складно визначати переможців. Тобто видно і кількісний, і якісний поступ дитліту всього за чотири роки.

Два роки тому став розвиватися вітчизняний нон-фікшн, і ми вручили «Пізнавальну книжку року». Торік ми ввели номінацію «Підліткова книжка», бо видавці активно почали заповнювати цю нішу – різними, доволі сміливими текстами. Цього року аж дві нові номінації – «Перша книжка малюка» і «Соціальна книжка». Хочемо відзначити, що картонки для малюків зроблено на дуже високому рівні. Приємно, що найменші читачі починатимуть свій шлях у літературу з якісного картону, небанальних текстів та оригінальних ілюстрацій у різних техніках. Поява «соціальних» книжок свідчить про те, що письменники й найголовніше – видавці – помічають важливі й гострі суспільні теми й шукають способи про них говорити. Загалом «Соціальна книжка» розповідає про те, які ми різні, а це, можна сказати, життєво необхідні знання.

Усі фото Анни Третяк.

Цього року БараБука вчетверте визначала досягнення українських авторів та ілюстраторів. Ознайомитися з переможцями попередніх років можна за посиланнями:

Найкращі книжки 2014-го

Найкращі книжки 2015-го

Найкращі книжки 2016-го

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар