Топ БараБуки: найкращі родинні видання «незламного» 2022 року


26 січня 2023 року в «Освіторія-хабі» команда лабораторії дитячого читання «БараБука» Національного центру «Мала академія наук України» представила найкращі дитячі і підліткові видання 2022 року. Експертки формували список переможців у кілька етапів: спочатку оголосили довгий список із 50-ти найпомітніших видань року, тоді – короткий список із 30-ти книжок, зрештою представили найкраще з виданого за категоріями. Помітну частку у топ-списку займають книжку про російсько-українську війну. Традиційно небайдужа до дитячої літератури аудиторія вибрала переможця в категорії «Вибір читачів», проголосувавши за улюблені книжки.

Війна в Україні триває майже десятиліття, і весь цей час письменники й письменниці пробували осмислити ці страшні реалії у книжках, у тому числі й у літературі для дітей та підлітків. Після 24 лютого 2022 року тема #ЯкГоворитиЗДітьмиПроВійну актуалізувалася з новою силою. На жаль, війна стала реальністю, в якій зростають наші діти, тлом, на якому розвиваються події все нових і нових книжок. Війна в цих книжках позбавлена романтизму, разом із тим автор(к)и як ніколи чуйно ставляться до дитячих досвідів. Адже важливо не нашкодити читачам і читачкам, не роз’ятрити свіжих ран, а спробувати зцілити їх через слово.

«Росія розв’язала війну проти дітей і культури: тільки за офіційною статистикою в Україні від війни постраждало більше тисячі дітей, пошкоджено і зруйновано майже пів сотні бібліотек. Кілька мільйонів українських дітей були змушені покинути рідні домівки й шукати прихистку в Україні або закордоном. У таких умовах особливо важливою і навіть стратегічною виявилося роль амбасадорів української дитячої книги – удома й у світі. Завдяки їм діти мають можливість долучатися до рідного слова хоч би де вони були. Адже коли ти далеко, особливо цінним стає все, що пов’язує з домом», – зазначає письменниця Ольга Купріян.

БараБука щиро вдячна амбасадор(к)ам дитячої літератури: Ґете-Інституту в Україні за проєкт «Валізка з книжками»; Центральній бібліотеці ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва та Благодійному фонду «Бібліотечна країна» за проєкт #книжкабезкордонів; блогу про дитячу літературу «Казкарка» (та особисто – письменницям Валентині Вздульській та Оксані Лущевській); PEN Ukraine за підтримку дитячих авторів. Також культурній менеджерці Юлії Козловець, письменниці Олесі Мамчич за промоцію української дитячої літератури на польсько-українському порталі «Посестри», книгознавиці Наталі Марченко та психологині Світлані Ройз.


Топ БараБуки: переможці 2022 року (завантажити постреліз)


«Книжка-картинка року»: Грася Олійко. Сукня для Марусі (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)

«Мальопис року»: Оксана Була. Вересова міль (ВСЛ)

«Родинне читання»: Дмитро Кузьменко. Я, тато і висока гора / Ілюстрації: Оксана Драчковська (Віват)

«Поетична книжка року»: Олександр Подоляк. Диктувала це сорока, а записував їжак / Ілюстрації: Катерина Рейда (Крокус)

«Літературна казка року»: Зоряна Живка. Півник / Ілюстрації: Оля Гайдамака (ВСЛ)

«Художня проза для молодшого шкільного віку»: Галина Ткачук. Дуб Трьох Лісовиків / Ілюстрації: Ксенія Маркевич (Читаріум)

«Драматургічна книжка року»: Оксана Лущевська, Анна Сурган. Триматися за руки, сестричко (Крокус)

«Підліткова книжка року»:

Володимир Аренєв. Скарбничка історій / Ілюстрації: Наталя Ком’яхова, Сашко Ком’яхов (ВСЛ)

Андрій Бачинський. Примари Чорної діброви / Ілюстрації: Дар’я Філіпова (ВСЛ)

Олена Захарченко. Метро до Темного Міста (ВСЛ)

Олександра Орлова. Парфумерний щоденник Зої / Ілюстрації: Андріана Чуніс (ВСЛ)

«Вибір читачів»: Катерина Єгорушкіна. Мої вимушені канікули / Ілюстрації: Соня Авдєєва (Віват)

«Шпаргалка для вчителя»: Ольга Павленко. Абетка / Ілюстрації: Юлія Вус (Віват)

«Воєнні книжки»:

Лариса Денисенко. Діти повітряних тривог / Ілюстрації: Олена Лондон (Видавництво)

Олена Максименко. Пси, які приручають людей / Ілюстрації: студія «сері/граф» (Портал)

Оля Русіна. Абрикоси зацвітають уночі (ВСЛ)

Володимир Чернишенко, Тетяна Копитова. Битва за місто (Артбукс)


Традиційно не оцінюються книжки, до яких дотична команда БараБуки:


1.     Марія Артеменко. Туалетна справа. Цілком таємно / Ілюстрації: Максим Паленко (Мала академія)

2.     Валентина Вздульська. Фотофан. Мистецтво фотографії для дітей (Мала академія)

3.     Ірина Громова. Джойки. Книга пригод еко-героїв / Ілюстрації: Євген Самойлов(Art Nation)

4.     Настя Музиченко. Історія на 14-й колії / Ілюстрації: Христина Лукащук (Мала академія)

5.     Таня Стус. Таємні історії маленьких і великих перемог (Книголав / АБУК)

6.     Петро Яценко. Роботу зробить робот / Ілюстрації: Марина Шутурма (Мала академія).


«BaraBooka. Простір української дитячої книги» – проєкт підтримки дитячого читання, історія якого почалася в 2014 році зі старту сайту про українську дитячу літературу для дітей та підлітків. Цей інформаційний ресурс від початку було розраховано на широке коло читачів: від батьків та дітей, які вже можуть самі приймати рішення щодо вибору книжок, до фахової спільноти науковців, педагогів, бібліотекарів. Зараз це коло виросло до кількох десятків тисяч великих і малих книгодрузяк. 

Щороку авторки та експерти порталу вказують на яскраві дебюти та відзначають видання різних жанрів і форматів: художні та пізнавальні книжки, новинки для дітей і підлітків різного віку та для родинного читання.

За роки промоції, спостереження та вивчення нових видань національної літератури «БараБука» стала епіцентром низки галузевих процесів: освітніх курсів для письменників та редакторів, розробки видавничих серій, методик читання, експертних аналітично-інформаційних довідників, сотень «живих читань» сучасних письменників тощо. Серед них – такий масштабний рух, як #ЖивіПисьменники, з Українським інститутом книги та ГО «Смарт-освіта».

Команда «БараБуки» – це літературознавиці, письменниці, методистки Лабораторії дитячого читання НЦ «Мала академія наук України».

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар