У Львові створять бібліотеку для незрячих


Львівський обласний осередок ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ» разом із шведською академією «Свефі» заснували міжнародний шведсько-український проект «Сучасні інформаційні системи для українських користувачів з вадами зору», мета якого – створити в Україні аудіобібліотеку навчальної та художньої літератури у форматі «дейзі», себто для незрячих. Наразі завершився перший етап проекту, у червні розпочнеться наступний, що передбачатиме передачу українцям кількох десятків одиниць технічного обладнання зі спеціальним програмним забезпеченням, повідомляє видання ПРО.

Проект триватиме впродовж півтора року й завершиться у грудні 2015 року. До цього часу планують виготовити 2000 позицій аудіокнижок у форматі «дейзі», зосереджуючи увагу на українськомовній та навчальній літературі.

«Дейзі» – це особливо зручний для користувачів із вадами зору формат, оскільки він має функцію навігації аудійованою книжкою: повністю незряча людина спроможна протягом декількох секунд віднайти будь-який потрібний їй розділ, параграф, сторінку тощо в такій аудіокнижці. Показово, що працюватиме над виготовленням книг у форматі «дейзі» група незрячих і слабозорих мешканців різних областей України, які з’їхалися до Львова.

За словами керівника шведсько-українського проекту Оксани Потимко, така «дейзі»-бібліотека буде доступна на одному з онлайн-ресурсів. Автори проекту сподіваються, що таким чином можна буде поліпшити ситуацію з катастрофічним браком сучасних книжок для незрячих, а заодно й запропонувати альтернативу громіздким і дорогим у виробництві «брайлівським» книжкам. За допомогою «дейзі»-видань читач водночас матиме шанс освоїти комп’ютер, що згодом дозволить йому стати конкурентно спроможним працівником на ринку праці.

Почати, звісно, слід би було з «дейзі»-підручників для середніх шкіл. Утім, на клопотання авторів проекту про надання електронних версій підручників для середньої школи МОН України поки що ніяк не відреагувало.

А тимчасом побачила світ українська народна казка «Лисичка і журавель» шрифтом Брайля. Книжку, яку також оформили малюнками, видано накладом у 4200 примірників, допомогли з виданням благодійники. Книжку роздаватимуть не лише у спецшколи й дитсадки, а й у звичайні бібліотеки.

За матеріалами i-pro.kiev.ua.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар