Отамани проти більшовиків
Росія не дає спокою Україні вже багато років, ба навіть століть. Як нині наші захисники й захисниці борються проти російських нападників, так і 100 років тому українські повстанці боронили неньку від більшовиків. Відбивалися і захищалися українці на чолі з найкращими отаманами України. Саме про них ця книжка.
Літератури про українських захисників і їхніх очільників забагато бути не може. Тим паче, що багато років правда про минуле українців замовчувалася та перекручувалася. Сучасні покоління мають отримати повний доступ до правдивої інформації про події нашого минулого, про постаті тих, хто творив історію нашої держави, про все. Це необхідно для розвитку патріотичної самосвідомості та самоідентифікації українців.
Дуже приємно бачити якісні та яскраві видання про минуле України, адаптовані для дітей. Це такі круті книги, як воркбук «Козаки правлять країною» від колективу авторів Олексія Сокирка, Ірини Голодюк, Ліни Максимук, Марини Старик («Дискурс»); «Викрадений перстень» від авторок Світлани Богдан та Софії Рунової («Портал») про отамана Сірка; «Таємниця козацької шаблі» Зірки Мензатюк та серія із 4-х книг «Джури» Володимира Рутківського («А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»); «Чарівні історії. Про козаків» Юліти Ран («Ранок»); «Дітям про козаків» Тараса Каляндрука («Апріорі»); «Легенди про козаків» Еліни Заржицької («Талант»); «Гетьмани України» Олега Зав’язкіна («Кристал Бук»); «Українське козацтво» Віктора Лепка, Олексія Сердюка («Ранок»).
Це товариство чудово доповнюється науково-популярним виданням для дітей молодшого і середнього шкільного віку «Отамани». Книгу написав історик Володимир Тиліщак, а надрукували її у видавництві «Наш формат» (серія «Наші герої»).
«…лише у власній державі народ може почуватися захищеним… З кривдою і несправедливістю ніколи не можна миритися. Свої права і свободу захищати потрібно за будь-яку ціну»
Книгу поділено на три частини.
Спочатку читачі дізнàються про причину виникнення повстанців, зрозуміють різницю між більшовиками та білогвардійцями, а також коротко і влучно почують про Першу світову революцію та Українську революцію.
Друга частина розповість про боротьбу повстанців, про створення повстанських республік та ознайомить із мапою повстань. Діти прочитають про різні види повстанської зброї, як-от шаблі й кулемети, обрізи й рушниці, та як повстанці її здобували. А ще тут можна прочитати про вимоги до повстанського очільника.
Третя частина книги висвітлить, властиво, легендарних отаманів України, як відомих, так і тих, про яких читачі почують вперше, а також про те, що ми можемо виснувати з цієї хоч і не переможної, але впертої і сміливої боротьби повстанців. Дітям буде цікаво розкрити таємниці очільників українців, як-от Отаман Маруся, Сквирський отаман, Батько Левченко, Чорноліський ведмідь, Отаман Зелений, і, звісно, про Костя Блакитного і Нестора Махна.
Текст читається легко, адже його написано доступною мовою, є достатня кількість малюнків. Ілюстрації Олександра Ком’яхова яскраві і правдиві, часом дуже дотепні.
Інформацію у книзі викладено дозовано. Це допомагає дітям осмислити прочитане у зручному їм темпі і зрозуміти її. Після прочитання стануть зрозумілішими стануть багато термінів, як-от рейд, повстанець, штаб, продрозкладка, чекіст, псевдонім, колгоспи, петлюрівці тощо. Також тут знайдуться мало відомі навіть багатьом дорослим читачам факти. Погодьтеся, круто почути про вчинки Братів Чучупак, Холодний Яр та їхній оригінальний прапор. Або які правила гри «Бандит Клітка». Чи як Пилип Ващенко захищав українців у 1917 році.
Дуже цікавим прийомом у книзі є фрази хлопця та дівчини, які коментують інформацію час від часу влучними ремарками з огляду на свій вік, відчуття, знання. Ці коментарі виглядають як репліки з коміксу, і допомагають дітям краще і швидше зрозуміти, про що йдеться.
Прочитати «Отаманів» загалом було б дуже корисно всім, незалежно від віку. А українським дітям потрібні герої-земляки, на яких варто рівнятися. Адже вони дивують своїм геройством та сміливістю, мудрістю та завзяттям у боротьбі з ворогами і надихають маленьких українців на високолетні мрії та прагнення вільного, гідного життя. А дорослі читачі нагадають собі цікаві факти історії України, а, може, й дізнàються ще дещо нове.
Наші діти живуть у непростий час. У вирі інтернетного і не завжди перевіреного контенту можна легко загубитися, заплутатися. А надто якщо життєвого досвіду ще дуже мало. Дорослі теж не завжди володіють потрібною інформацією. А якісні книги допоможуть відповісти на всі дитячі запитання правдиво, обґрунтовано і зрозумілою мовою. Із книгами, як-от «Отамани» Володимира Тиліщака, діти знатимуть більше про історію рідного краю та про очільників руху українців за свої права і свободу.