Українізація інтелектом


Марта Левченко – керівниця благодійного фонду «Я Майбутнє України», організації, що допомагає боротися з рідкісними захворюваннями дітям, позбавленим батьківського піклування або з малозабезпечених родин.

Півроку тому фонд разом із ІТ-компанією Lucky Labs заснував спільний проект «ЛакіБукс», який узяв собі за мету заповнити порожні полиці якісної науково-популярної літератури для підлітків. Напередодні «Форуму видавців» БараБука поцікавилася в Марти здобутками проекту та подальшими планами команди.

– Марто, у квітні фонд «Я Майбутнє України» анонсував запуск проекту «ЛакіБукс». Розкажіть, будь ласка, що вдалося зробити за цей час та які пізнавальні книжки вже незабаром побачать українські підлітки?

марта2

– Напевно, за цей час нам вдалося зробити найголовніше – привернути увагу суспільства до дефіциту якісної українськомовної літератури для підлітків взагалі, і пізнавальної зокрема. Ми презентували наш проект і проанонсували на найголовніших книжкових фестивалях країни перші книжки проекту – «Тесла та машина на космічній енергії» Луки Новеллі, «#щотакематематика» відомого дитячого письменника Дмитра Кузьменка, унікальну для України книжку про біотехнології для підлітків Аліни Штефан. На дитячих та молодіжних заходах проводили пізнавальні майстер-класи за участі авторів і науковців, які входять у Раду експертів «ЛакіБукс». Навіть потрапили до Книги рекордів України на найбільшому за кількістю задіяних громадських організацій фестивалі Youthday ’17. Скрізь ми намагаємося внести інтелектуальну складову – зацікавити дітей наукою, читанням. А на «дорослих» заходах акцентуємо на важливості підтримати й посилити тренд популяризації науки серед підлітків.

«Як показує практика спілкування – підлітки надзвичайно обізнані в останніх винаходах та дослідженнях, стежать за діяльністю Ілона Маска та NASA, цікавляться місцем України в цій галузі»

Наша головна мета, про яку ми заявили ще на першій презентації під час «Книжкового Арсеналу» у травні, – інтелектуальна українізація дітей через поширення науково-популярної літератури про сучасний світ. І хоч перші книжки проекту починаються з’являтися на світ від вересня, ми вже почали втілювати свою місію серед дітей Сходу України та переселенців. У червні на найбільшому благодійному фестивалі «Буковинська мрія», який наш фонд «Я Майбутнє України» проводить уже майже 10 років, «ЛакіБукс» привіз найкращі українськомовні науково-популярні книжки та майстер-клас. У липні ми відвідали школу-інтернат «Смарагдове місто» у Святогірську Донецької області, де перебуває півтисячі переселенців із окупованих територій, причому сиріт та дітей без батьківського піклування. Усе це можна побачити також на сайті Проекту та в соцмережах: на фейсбук-сторінці і відео-каналі проекту.

тесла

тесла1

Нам вдалося сформувати фахову та різнопланову Раду експертів за участі музиканта Олега Скрипки, президента Асоціації практичних психологів Євгена Мірошніченка, науковця Інституту космічних досліджень Тетяни Ковальчук-Скороход, реформатора бібліотек Вероніки Селеги, журналістки та співзасновниці першої науково-популярної конференції Brain&Ukraine Міріам Драгіної, активістки міжнародного об’єднання молоді та підлітків Teenergizer Лади Нужної. Щомісяця коло друзів проекту розширюється, і ми страшенно раді усім небайдужим до інтелектуального розвитку підлітків, до їхнього становлення. Надихаємо одне одного й рухаємося разом уперед. Благодійний проект такого масштабу з видавництва й поширення науково-популярних книжок в Україні стартував уперше і розрахований на тривале існування. І ми вдячні партнерам IT-компанії Lucky Labs за таку можливість і постійну підтримку.

– Під час «Форуму видавців» Ви презентуєте першу книжку проекту – біографію Ніколи Тесли від італійського письменника Луки Новеллі. У серії «Спалах думки» автор дотепно описав біографії сімнадцяти науковців – чому ви обрали для перекладу саме життєпис Тесли? Які ще видання будуть перекладені в межах проекту?

– Нікола Тесла – герой сучасності! Він ще майже століття тому винайшов технології, якими ми користуємося щодня. Електродвигуни, радіозв’язок, пульт дистанційного керування. Завдяки електромобілям його ім’я постійно на слуху і діти повинні знати, що ж це був за геній такий. До того ж Тесла – мрійник і альтруїст, його життя вчить і надихає, а нереалізовані ідеї змушують замислитися про сенс існування людства загалом, тому біографічний жанр дуже доречний. Це буде перша книжка про Теслу, видана для підлітків українською мовою. Та ще й із малюнками у фірмовому стилі Луки Новеллі.

Дякуємо керівнику видавництва «К.І.С.» Юрію Марченку за оперативну роботу й конструктивну співпрацю. Взагалі ми залучаємо до проекту різні видавництва, тому готові перекладати й інші зразки зарубіжного наук-попу для підлітків. Головні умови – аудиторія 10–14 років, природнича сфера науки, якісне й досі не перекладене видання. Наразі розглядаємо ще кілька видань. Однак хочеться відкривати побільше українських авторів. Тож запрошуємо до співпраці наших письменників, науковців, ілюстраторів.

Ну а Теслу вже чекають у дитячих бібліотеках Луганської та Донецької областей.

кузьменко

Дмитро Кузьменко презентує свій проект під час Корнейчуковського фестивалю в Одесі. Нижче – завдання з книжки «#щотакематематика»:

математика1

Що спільного між кубиком, мухою та слоном?

математика2

Що спільного між кубиком та мухами?

математика3

Що спільного між кубиком та слонами?

– Від моменту запуску проект «ЛакіБукс» організував вісім освітніх зустрічей зі своєю цільовою аудиторією. Розкажіть, будь ласка, які наукові теми найбільше цікавлять підлітків?

– Передусім усе, що стосується космосу. Як показує практика спілкування – підлітки надзвичайно обізнані в останніх винаходах та дослідженнях, стежать за діяльністю Ілона Маска та NASA, цікавляться місцем України в цій галузі. Також діти хочуть більше знати про комп’ютерні технології та всю цю розумну техніку, яка їх оточує, про штучний інтелект і доповнену діяльність, про біотехнології.

Наступного місяця разом із U-Report плануємо запустити масштабне опитування підлітків стосовно тем і форматів книжок, які їм хотілося б читати в науково-популярному жанрі. Також будуть запитання, які допоможуть нам підвищити ефективність комунікації під час просвітницьких заходів. U-Report працює під егідою UNIСEF та в партнерстві з ГО «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка», їхніми респондентами є 30 тисяч дітей та молоді з усієї України.

Тримати руку на пульсі підліткових зацікавлень нам допомагають і власні інтерактиви на фейсбук-сторінці «ЛакіБукс». Ми хочемо інтелектуалізувати і соцмережі, тож влаштовуємо там пізнавальні конкурси, публікуємо новини зі сфери науки. А під час жовтневих канікул у дітей буде унікальна можливість написати науково-популярну книжку самим! Разом із нашими партнерами – інноваційним освітнім табором «Майстерня успіху» організуємо підліткам тиждень справжньої проектної роботи! Написану книжку, звісно, видамо в рамках проекту.

марта1

– Які у Вас плани на цьогорічний «Форум видавців» – які книжки хочете купити, які події відвідати, з ким зустрітися?

– Насамперед на «Форумі видавців» ми розповімо про нашу першу видану книжку й ті, що з’являться вже незабаром. Та окрім цього мені буде цікаво відвідати заходи, присвячені популяризації науки як серед дітей і підлітків, так і серед дорослих. Важливо бути в курсі того, що відбувається, знати, які методи працюють, а які вже відходять, які теми тепер цікавлять читачів. «Форум» дає чудову можливість за кілька днів побачити всі найновіші книжки та поговорити наживо з партнерами з усіх куточків країни.

Розпитувала БараБука

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар