Українці стали більше купувати дитячі книжки


Половина дорослих українців читають книжки, близько третини – їх купують, стільки ж читають книжки з електронних носіїв. Частіше покупцями книжок є жінки. Серед книжок, що їх купують українці, стало більше дитячої літератури. Такі дані показали результати національного дослідження «Читання книжок в Україні», що його проводила дослідницька компанія «GfK Ukraine» на замовлення «Київстар» та за підтримки «Форуму видавців».

У дослідженні, яке проводили влітку 2013 року, взяло участь понад 1000 респондентів по всій Україні. Як повідомляють у компанії «GfK Ukraine», 51 % опитаних дорослих прочитали щонайменше одну книгу протягом останніх трьох місяців, а 30 % – придбали. На жаль, від 2006 року частка тих, хто купує книжки, суттєво зменшилася: сім років тому книжки купували 42 % українців. Тепер наші співвітчизники купують більше художньої та дитячої літератури й менше наукової, навчальної та довідкової: 2008 року частка художньої літератури складала 41 % порівняно з 18 % наукової, тоді як у 2013 році вона становить 52 % порівняно з 5 % наукової. Хоча 30 % дорослих читачів мають досвід читання книжок на комп’ютері, друкована книга й досі є вибором № 1.

57 % сімей із дітьми до 15 років за минулих три місяці прочитали бодай одну книжку, 28 % таких сімей поповнили книжками для дітей свої домашні бібліотеки. Як свідчать результати дослідження, українці купують для дітей більше книжок, ніж для себе. Основними чинниками, які впливають на формування любові до читання, є приклад батьків, свобода вибору книжок, ненав’язливе зацікавлення літературою вдома та у школі, наявність великої домашньої бібліотеки, а також товариства, з яким можна було б обговорити прочитане.

Майже половина респондентів зазначають, що читають рідше, ніж хотіли б. Головна причина, яка перешкоджає читанню, – відсутність часу на книжки. 35 % опитаних українців віддають перевагу телевізору або радіо. Лише 1 % як головну причину нечитання зазначає нестачу грошей на книжки.

Серед найпопулярніших жанрів літератури – сучасні детективи та любовні романи, твори, написані до 50-х років ХХ століття, сучасні пригодницько-історичні романи та прикладна література. Українськомовні книжки обирають лише 25 % респондентів.

«Серед сучасних українських письменників, яких опитувані респонденти знають хоча б за ім’ям, на першому місці Ліна Костенко (знають 42 %), далі – Ірена Карпа (15 %), Василь Шкляр (12 %) та Марія Матіос (10 %). Дослідження показало, що наразі немає жодного сучасного українського письменника, якого знає хоча б половина українців, – коментує Олександра Коваль, президент “Форуму видавців”. – Тому одним із завдань видавців є популяризація українських авторів та підвищення рівня обізнаності суспільства щодо нашої сучасної культури».

Джерело: «БараБука».

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар